To reset your password, please enter your email address or username below.

Червоний сигнал світлофора: чи розвалиться правляча коаліція Німеччини?

На початку листопада цього року німецький канцлер Олаф Шольц, який представляє Соціал-демократичну партію Німеччини, провів переговори з лідерами «Зелених» і Вільної демократичної партії Німеччини на тлі кризи в правлячій коаліції, що загрожує їй розпадом. Чи зможе «семафорна» коаліція дотягнути до наступних парламентських виборів або розвалиться раніше? І як на це можуть вплинути результати виборів у США?

На початку листопада канцлер Німеччини Олаф Шольц, член Соціал-демократичної партії (SPD), провів кілька зустрічей із міністром фінансів Крістіаном Лінднером (лідер ліберальної Вільної демократичної партії Німеччини, FDP) та віце-канцлером, міністром економіки Робертом Хабеком (співголова «Зелених») на тлі кризи в правлячій коаліції, спричиненої розбіжностями з приводу економічної політики.

За результатами зустрічі 4 листопада Шольц спростував чутки про те, що коаліція перебуває на межі розпаду, і наголосив, що уряд продовжує працювати, незважаючи на всі проблеми.

«Йдеться про те, щоб ми долали труднощі у складний час, у який ми живемо, йдеться про економіку і робочі місця, йдеться про прагматизм, а не про ідеологію, – сказав він, – забезпечити роботу коаліційного уряду часом може бути складно. Однак наші цілі зрозумілі, обраний уряд перебуває при владі, і ми продовжимо виконувати свої обов’язки».

Однак ці надихаючі слова фактично одразу ж спростував віце-канцлер Габек, який після тієї самої зустрічі заявив, що якщо коаліційний уряд зараз розвалиться, то це станеться «в найбільш невідповідний час».

««Уряд перебуває у складній ситуації», – визнав він на тлі конфлікту між трьома правлячими партіями. Водночас Габек попередив, що «зараз найгірший час для того, щоб уряд зазнав краху… з огляду на те, що відбувається на території України, економічну ситуацію в Німеччині та вибори в США».

Власне, те, що між партіями, які входять до правлячої «семафорної» (через кольори партій: червоний – у SPD, жовтий – у FDP, та зелений – у третьої партії) коаліції Німеччини, є розбіжності, ні для кого не є секретом. Від самого свого приходу до влади 2021 року соціал-демократи, ліберали та «Зелені» перебувають у постійному конфлікті через різні політичні позиції. Так, SPD виступає за справедливу оплату праці та соціальні пільги, «Зелені» борються зі змінами клімату та на захист довкілля, а FDP вважають своїми пріоритетами політику, спрямовану на підтримку бізнесу, а також пом’якшення державних обмежень і процедур.

І в умовах, коли три партії продовжують втрачати популярність, судячи з результатів опитувань громадської думки, і ніяк не можуть домовитися про те, як «оживити» економіку країни, їм дедалі складніше стає знаходити компроміси. За словами головного економіста Berenberg Хольгера Шмідінга, зараз партнери по коаліції поводяться так, «начебто вони готуються незабаром почати передвиборчу боротьбу один з одним».

Так, у жовтні цього року канцлер Шольц провів зустріч із провідними німецькими промисловцями, але не запросив на неї ні міністра економіки Хабека, ні главу Мінфіну Лінднера. У відповідь Лінднер організував свій власний саміт з іншими представниками бізнесу, а Хабек запропонував створити фонд для підтримки інвестицій з боку компаній на мільярд євро, який фінансуватиметься за рахунок державного боргу. Цей план закономірно зазнав критики з боку FDP, яка виступає проти підвищення держборгу.

Крім того, на початку листопада Лінднер опублікував план з «пожвавлення» економіки країни, що перебуває в стані кризи. У 18-сторінковому документі міністр фінансів пропонує знизити податки для компаній і високооплачуваних фахівців, а також відмовитися від амбітних цілей по боротьбі зі змінами клімату і скоротити соціальні пільги. І хоча ці пропозиції цілком у дусі ліберальної FDP, яка вважає, що бюджет має бути збалансованим, вони різко розходяться з позицією лівіших SPD і «Зелених».

«Документ виглядає як серйозна спроба проаналізувати проблеми Німеччини та запропонувати рішення для них. Однак він виступає проти основних позицій SPD і «Зелених», тому їм буде важко його підтримати», – сказав економіст з єврозони з JPMorgan Грег Фузезі.

Ба більше, план Лінднера має вигляд повноцінної передвиборчої програми, і партнери FDP по коаліції вже говорять про провокацію і задаються питанням, чи не хоче Лінднер, щоб його партію вигнали з коаліції, щоб таким чином підняти свій рейтинг серед консервативних виборців на наступних виборах. В умовах, коли рейтинги правлячої коаліції Німеччини падають, і її перспективи на парламентських виборах у 2025 році виглядають доволі туманно, логічно, що ліберали, як найнепопулярніша партія, почали боротьбу за виживання.

Незалежно від того, які мотиви стояли за планом Лінднера, Шольц поставився до нього з усією серйозністю і запросив лідера FDP і співголову «Зелених» Хабека на переговори. Сторони провели кілька зустрічей, остання з яких була призначена на 6 листопада. Цього дня має зібратися вища урядова рада – коаліційний комітет, щоб вирішити, затвердять представники трьох партій спільний план, чи ні, що означало б розпад правлячої коаліції.

У такому разі соціал-демократи Шольца більше не мали б більшості місць у парламенті. Однак це не обов’язково означає проведення позачергових парламентських виборів, як це сталося у Франції в червні-липні 2024 року. Якщо соціал-демократи і «Зелені» зможуть домовитися, то вони продовжать керувати країною як уряд меншості до наступних виборів і спробують використати зміну більшості в Бундестазі для своїх цілей. Наразі найсильніша опозиційна партія – правоцентристський блок Християнсько-демократичного союзу і Християнсько-соціального союзу (ХДС/ХСС), не може сформувати свою більшість у парламенті для протистояння коаліції SPD і «Зелених».

У разі ж повноцінного розпаду «семафорної» коаліції, якщо кожна партія вирішить піти своїм шляхом, буде проведено позачергові вибори, імовірно, навесні наступного року, які, найімовірніше, принесуть перемогу консерваторам із ХДС/ХСС. Цілком усвідомлюючи це, канцлер Шольц хоче запобігти розпаду коаліції за всяку ціну, для чого і вирішив провести переговори з лідерами SPD, FDP і «Зелених». І партнери по коаліції вже продемонстрували, що здатні піти на компроміс.

Після зустрічі 4 жовтня одна з лідерів соціал-демократів Саскія Ескен заявила, що «не йдеться про зіткнення» між трьома партіями. «Ми абсолютно не хочемо допустити краху коаліції, нам потрібен відповідальний уряд», – додала вона.

Ескен вторили і «Зелені». «VW йде на дно, у США відбуваються вибори, в Іспанії – масштабна повінь, а росіяни проривають один фронт за іншим на території України, – сказав співголова «Зелених» Омід Нуріпур, – ситуація вимагає абсолютно нового рівня серйозності, і ми також очікуємо цього від нашої коаліції». А інший співголова «Зелених», віце-канцлер Хабек з оптимізмом заявив, що вирішення розбіжностей усередині коаліції з приводу бюджету – «непросте завдання, але це завдання, з яким можна впоратися».

Та й сам глава FDP Лінднер сказав, що проблеми буде вирішено, не зумівши, однак, не підкреслити, що за це насамперед відповідають його партнери по коаліції. Водночас він ухилився від запитання про те, чи збирається вийти з коаліції, якщо інші партії не підтримають його пропозиції щодо відновлення економічного зростання країни.

«Канцлер і міністр фінансів запевнили один одного, що до середи (6 листопада, коли відбудуться завершальні переговори між ними) не ухвалюватимуть жодних спонтанних рішень», – заявив генеральний секретар FDP Біжан Джір-Сараї.

Крім того, зблизити партнерів по коаліції може і перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США. Оскільки за Трампа Вашингтон напевно посилить тиск на Європу, як це вже відбувалося в період першого президентства Трампа, правляча коаліція Німеччини буде зацікавлена в тому, щоб зберегти стабільність у країні.

За словами депутата від SPD Ральфа Штегнера, перемога Трампа справила б «величезний вплив», зокрема змусивши політиків усвідомити, що «стабільність у Німеччині стає ще важливішою». «Тиск [всередині коаліції], щоб поводитися стримано, став би сильнішим», – додав він.

І навіть у FDP вважають, що перемога Трампа на виборах серйозно змінить ситуацію. «В умовах загальної складної політичної ситуації у світі ми в Німеччині не можемо дозволити собі якимось чином провести дострокові вибори, – заявив депутат від FDP Райнхард Хубен, – якщо зовнішній тиск посилиться – а можна припустити, що це станеться за часів Дональда Трампа – я можу уявити, що Європа тоді згуртується».

Тому партнери по «семафорній» коаліції, ймовірно, не захочуть зараз допускати краху уряду з невисокими шансами перемогти на позачергових виборах. Скоріше навпаки, вони спробують використати весь час, що залишився до осені наступного року, коли мають відбутися вибори, щоб виправити свої помилки і підняти рейтинг. Однак для FDP вихід з коаліції може стати питанням виживання, тому якщо ліберали захочуть змінити коаліцію і вступити в союз з імовірним переможцем в особі ХДС/ХСС, то страх перед розвалом коаліції їх не зупинить. Утім, уже не вперше.

Автор публікації

Коментарі: 0
Публікації: 106
Реєстрація: 21.10.2019