To reset your password, please enter your email address or username below.

Як Трамп планує закінчити війну в Україні?

Обіцянка Трампа закінчити війну в Україні за 24 години виглядає фантастичною. Ніхто не знає, як це станеться, але політик упевнений у здійсненності свого плану.

Для Трампа історію стосунків із Володимиром Зеленським можна назвати особистою: ще 2019 року американського президента намагалися піддати імпічменту за спроби чинити тиск на президента України. Трамп хотів домогтися розслідування діяльності сина Джо Байдена в Україні. Варто згадати і слова Трампа про «дуже хороші стосунки» з Володимиром Путіним, які у нього були до війни. Усе це накладає відбиток на погляди Трампа і його позицію щодо триваючої війни.

У травні цього року Трамп заявив, що в нього є план завершення війни «протягом 24 годин», чим чимало заінтригував західних політиків. Однак республіканець відмовився розповісти подробиці цього плану, заявивши, що миру не можна буде домогтися швидко, якщо розкрити всі карти заздалегідь. Досі ніхто не знає, у чому саме полягає цей план, однак за висловлюваннями Трампа і його оточення можна скласти уявлення про стратегію майбутньої адміністрації Білого дому після повернення політика до Вашингтона.

Наприклад, у квітні The Washington Post повідомила, що Трамп у приватній бесіді говорив про «тиск на Україну»: політик мав на увазі поступку частини української території в обмін на припинення бойових дій. Нібито ці території могли включати Крим і захоплені Росією райони Донбасу. Пізніше Трамп публічно додав, що в разі відмови Зеленського від угоди Штати можуть припинити військову допомогу Києву. Якщо ж відмовиться Росія – це навпаки призведе до збільшення підтримки України.

«Я б сказав Зеленському: «Досить. Ти повинен укласти угоду». Я б сказав Путіну: «Якщо ти не укладеш угоду, ми дамо їм багато [допомоги]. Ми дамо Україні більше, ніж будь-коли, якщо буде потрібно», – пояснив президент.

The Financial Times процитувала радника Трампа, який припустив, що сторони можуть повернутися до обговорення Мінських угод 2014 року, які були підписані для завершення конфлікту в Донбасі. Але самі угоди вже незастосовні після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Їх можна використати як основу для створення нового механізму, який забезпечив би виконання перемир’я і санкції за їх порушення.

Проблемою будь-якого мирного плану, запропонованого союзниками України, є договороздатність Росії. Яким чином західні країни можуть змусити Москву піти на переговори і поступки? Наприклад, конгресмен Майл Волтц заявив, що Трамп міг би чинити тиск на Росію, погрожуючи знизити світові ціни на нафту і ввести катастрофічні санкції проти російської економіки. «Ви затоплюєте світ дешевшою, екологічно чистою американською нафтою і газом», – сказав Волтц.

Bloomberg вважає найімовірнішим сценарієм скорочення американської фінансової та військової допомоги Києву. Згідно з американською доктриною безпеки, головну загрозу для США на наступні десятиліття становить Китай, а Росія перебуває в другорядному списку, перерахована через кому. Нова адміністрація Трампа має намір відновити торговельну війну з Пекіном і очікує швидкого вторгнення континентального Китаю на Тайвань. Поставки Києву і Тель-Авіву виснажили запаси Пентагону, і одночасна допомога двом країнам, що воюють, знижує обороноздатність самих Штатів.

У разі повного припинення допомоги Україна ризикує опинитися в глухому куті: війна на виснаження, що триває вже третій рік, з незначними поставками виявиться виснажливою, але може тривати роками без явних успіхів з двох сторін. Якщо постачання припиняться, то Київ зіткнеться з важкою кризою. За скорочення людських резервів нова мобілізація для країни неминуча, що загрожує соціальними заворушеннями і може призвести до відставки уряду Зеленського. Тоді українська влада піде на будь-які умови Росії для досягнення миру. Експерти вважають, що такий сценарій малоймовірний.

Ще один шлях – це припинення бойових дій і заморозка конфлікту на найближчі роки. Київ відмовиться від претензій на окуповані території, а також від членства в НАТО, тоді як Москва доб’ється скасування частини західних санкцій. Цілком очевидно, що західні країни не підуть на скасування всіх санкцій і використовуватимуть їх як інструмент постійного тиску на Москву. Але й ескалувати ситуацію ніхто не має наміру: великим досягненням для американської дипломатії буде вже зупинка конфлікту.

Деякі експерти висловлюють сумніви, що у Трампа дійсно є хоч якийсь план щодо України. Як це траплялося нерідко з політиком раніше, він може замість конкретного плану почати імпровізувати. Такий поворот подій слід враховувати Києву: за найгіршого сценарію Україна залишиться з агресором сам на сам за слабкої підтримки європейських союзників.

У всіх цих сценаріях Росія отримує набагато більше вигод, ніж Україна. У Москві розраховують на «хімію» між Трампом і Путіним, яка може зіграти на руку росіянам. «Для Росії Трамп, безумовно, кращий [ніж Гарріс], оскільки він хоче припинити гарячу фазу конфлікту і перенаправити [американські військові інтереси] в інше місце. Американці втомилися від постійних ядерних загроз, і Трамп, як популіст, це розуміє», – заявив аналітик Ілля Гращенков.

Питання полягає в тому, коли саме ці переговори почнуться. Обіцянки Трампа припинити війну за добу ще до своєї інавгурації здаються фантастичними: його адміністрація ще навіть не сформована, щоб підготувати ґрунт для переговорів. Експерти вважають, що реальні пропозиції команда Трампа зможе сформулювати тільки через кілька місяців після інавгурації. І цей сценарій так само вигідний Росії: на Україну чекає ще кілька місяців щоденних обстрілів і територіальних втрат.

Автор публікації

Коментарі: 0
Публікації: 322
Реєстрація: 22.06.2020