To reset your password, please enter your email address or username below.

Зміщуємося вправо: як ультраправі в Європі виграли від перемоги Трампа на президентських виборах?

Одразу після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах 5 листопада на нього посипалися привітання з боку вкрай правих європейських політиків, включно з угорським прем’єром Віктором Орбаном. Але як європейські праві радикали виграли від перемоги Трампа? І чи посиляться тепер позиції Орбана як головного союзника Трампа в Європі?

«Доброго ранку, Угорщина! На шляху до прекрасної перемоги«, – написав 6 листопада в соцмережах прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, коли стало зрозуміло, що Дональд Трамп, найімовірніше, здобуде перемогу на президентських виборах у США, – справа в капелюсі!».

Орбан став першим європейським лідером, який підтримав президентську кампанію Трампа у 2016 році, і є його давнім союзником і другом. Він також став єдиним європейським лідером, який відкрито підтримав його нинішню спробу знову повернутися в Білий дім.

Однак Орбан був не єдиним з європейських ультраправих політиків, кого потішила перемога Трампа. Зокрема, очільник нідерландської право-популістської Партії свободи Герт Вілдерс, чия партія здобула перемогу на парламентських виборах 2023 року, і якого називають «голландським Трампом», закликав обраного президента США «ніколи не зупинятися, завжди продовжувати боротися і перемагати на виборах».

Крім того, прем’єр-міністр Італії, лідер ультраправої партії «Брати Італії» Джорджія Мелоні заявила про «непохитний союз, спільні цінності та історичну дружбу» між Вашингтоном і Римом.

Також перемогу Трампа як перемогу для Європи охарактеризував віцепрем’єр Італії, один із лідерів право-популістської партії «Ліга» Маттео Сальвіні. Він привітав «велике повернення» Трампа і сказав, що на посаді президента США той «може принести лише користь Італії, Європі та всьому світу».

А співголова німецької вкрай правої партії «Альтернатива для Німеччини» («АДН») Аліс Вайдель заявила, що результати виборів у США стали відмовою від Голлівуду, який «прокинувся». Також один із депутатів від «АдН» Зігберт Дрезе побажав Трампу «всього найкращого» в цей «щасливий день».

Крім того, за словами іншого депутата від «АдН» і члена парламентського комітету в закордонних справах Штефана Койтера, якщо ультраправі ввійдуть в уряд Німеччини за результатами наступних парламентських виборів, то «можна припустити, що ми чудово спрацюємося з адміністрацією Трампа». «У нас хороші особисті контакти з членами команди Трампа», – сказав він, додавши, що “АдГ” приймала “велику делегацію” “Молодих республіканців” (організація для членів Республіканської партії США у віці від 18 до 40 років) раніше цього року.

Європейські праві радикали згодні з Трампом у його жорсткій позиції щодо міграції, оцінках спаду в економіці, неприязному ставленні до еліт і відвертому презирстві до міжнародних інститутів. Тому вони вважають, що перемога їхнього союзника в боротьбі з «ліволіберальними» цінностями – це тенденція, яка цілком може поширитися і на Європу.

«Перемога Трампа матиме наслідки для ультраправих у ЄС», – сказав аналітик European Policy Centre Хав’єр Карбонелл. «Ми знаємо, що є ефект нормалізації для виборців, які почуватимуться комфортніше, голосуючи за вкрай правих, або щасливішими, голосуючи за подібні партії«, – додав він, – це, звісно, призведе до зростання впливу цих партій у Євросоюзі».

А професор політології з Гентського університету в Бельгії Хендрік Вос сказав, що європейські політики, які стверджують, що їм вигідна перемога Трампа, розділяють його погляди на міграцію і традиційні цінності, а також стиль поведінки в політиці.

«Вони поводяться неоднозначно, люто атакують своїх політичних опонентів і максимально ускладнюють життя опозиції. Вони порушують правила демократичної політики, і за це Орбана і Сальвіні регулярно критикують у Європі, – додав Вос, – оскільки Трамп став президентом у США, вони сприймуть це як доказ своєї правоти».

Крім того, деякі європейські лідери розглядають перемогу Трампа як можливість посилити свої особисті позиції на міжнародній арені. Так, за словами депутата від «Братів Італії» Андреа Ді Джузеппе, успіх Трампа на виборах зміцнює позиції Джорджії Мелоні, «тому що зараз саме Мелоні відіграватиме головну роль у Європі. Коли справа доходить до співпраці з Трампом, вона є єдиним консерватором серед лідерів держав-засновниць ЄС і великих європейських економік, і її підхід дуже схожий з трампівським».

Перемога Трампа являє собою «новий підхід у політиці для США та їхніх союзників у Європі», заявив Ді Джузеппе. «Європа має адаптуватися й усвідомити, що сила походить від народу», – додав він.

е ж саме характерно і для угорського прем’єра Віктора Орбана. Після перемоги Трампа з лідера країни, яка фактично стала вигнанцем у Європі завдяки своїй авторитарній політиці та дружнім стосункам із Росією, він відразу перетворився на головного «заклинателя» нового американського президента.

І одразу ж після президентських виборів у США в Угорщині, яка нині є державою-головою Ради ЄС, 7-8 листопада відбувся саміт Європейського політичного співтовариства, в якому взяли участь понад 40 європейських лідерів. «Вся Європа тут», – написав із цього приводу Орбан у соцмережах.

««Нам завжди кажуть, що ми ізолюємо себе», але 47 європейських лідерів поспішили прибути в Будапешт, включно з українським президентом, заявив прессекретар правлячої угорської партії «Фідес» Тамаш Менцер.

«У нас великі плани на майбутнє!», – написав Орбан після перемоги Трампа. У відповідь на запитання, що це за плани, депутат від «Фідеса» Андраш Ласло, заявив, що прем’єр спеціально залишив їх «невизначеними». За його словами, Трамп і Орбан загалом продовжать свою співпрацю з першого президентського терміну, «щоб допомогти переслідуваним християнам по всьому світу, а також просувати політику і рішення, спрямовані на припинення нелегальної імміграції».

Після перемоги Трампа угорський прем’єр «набув статусу, який йому подобається найбільше: моста» між Європою і США, сказав історик із Флорентійського університету Стефано Боттоні. Так, виступаючи перед іншими європейськими лідерами 7 листопада, Орбан наголосив на важливості «трансатлантичних відносин» для врегулювання конфлікту між Росією та Україною.

За словами колишнього члена Єврокомісії Тьєррі Бретона, угорський прем’єр дійсно, найімовірніше, стане головним контактом Трампа в Європі. Крім того, політичний аналітик Political Capital Institute Петер Креко сказав, що Орбан стає «дедалі важливішою фігурою в очах американських республіканців, і це, безумовно, позитивний факт для нього», і він може використати це собі на користь.

Для Орбана перемога Трампа представляє можливість перевизначити саме поняття Заходу, щоб на місце колишньої коаліції країн на чолі зі США, об’єднаних спільними ліберальними ідеалами, прийшло більш вільне об’єднання держав, у якій домінують консервативні цінності. «Це підкреслює його наратив про відродження іншого Заходу, де Трамп перебуває на чолі, а західні країни йдуть за ним», – сказав керівник досліджень аналітичного центру Stiftung Wissenschaft und Politik Ніколай фон Ондарза.

Крім Угорщини, до складу цього «оновленого Заходу» цілком можуть увійти Італія та Австрія, яких очолюють ідеологічно близькі до Трампа Джорджія Мелоні та Карл Нехаммер, а також Словаччина на чолі з союзником Орбана прем’єр-міністром Робертом Фіцо. Крім того, до нього може приєднатися і Чехія, до влади в якій наступного року цілком може повернутися лідер право-популістської партії ANO Андрій Бабіш. Також на виборах у Німеччині 2025 року можуть здобути перемогу консерватори з Християнсько-демократичного союзу/Християнсько-соціального союзу (ХДС/ХСС), які за своїми позиціями близькі до Трампа.

Цілком можливо, що тепер, придбавши важливого союзника у Вашингтоні, Орбан займеться створенням коаліції країн, щоб серйозно змінити ситуацію в Європі. Крім того, він напевно знову запропонує переглянути підтримку України, з чим США при Трампі, який теж хоче скоротити обсяги допомоги Києву, можуть погодитися. Вашингтон також здатний підтримати заклики Орбана до припинення вогню на території України.

Від самого початку російсько-української війни угорський прем’єр виступав проти постачання зброї Києву і кілька разів говорив, що Трамп, прийшовши до влади, може домогтися припинення вогню «за 24 години». «Якщо станеться те, чого ми очікуємо, і Америка стане прихильницею миру, то Європа не зможе залишатися прихильницею війни», – заявив він ще 3 листопада, маючи на увазі перемогу Трампа на виборах.

Водночас не варто забувати про те, що сам Трамп у своїй передвиборчій кампанії ставив на перше місце захист інтересів США, а зовсім не допомогу союзникам, навіть яким завгодно консервативним, у Європі. Платформа Республіканської партії говорить «Америка понад усе», і в ній сказано, що колишні американські лідери переносили робочі місця за кордон і «сліпо вірили в пісню сирени глобалізму».

«Якщо Трампу доведеться обирати між інтересами США та інтересами Угорщини або Італії, то він завжди буде віддавати пріоритет першим», – сказав Хендрік Вос, додавши, що Орбану і Сальвіні не варто очікувати від нового американського президента жодних поблажок.

Ба більше, якщо Трамп, наприклад, як і обіцяв, підвищить мита на імпорт німецьких автомобілів, то це може вдарити і по угорській економіці. «З дипломатичної точки зору [перемога Трампа] підвищує авторитет (Орбана), але з точки зору економіки важко зрозуміти, як вона може принести Угорщині реальні переваги», – сказав Петер Креко.

Однак в умовах, коли найбільші держави Європи, включно з Францією та Німеччиною, слабшають через політичну кризу та економічні проблеми, перемога Трампа може призвести до посилення позицій інших країн, які стануть його союзниками, наприклад, Угорщини та Італії. І коли Трамп залишить президентський пост у 2029 році, він може залишити за собою зовсім іншу Європу з іншими політиками на чолі.

Автор публікації

Коментарі: 0
Публікації: 111
Реєстрація: 21.10.2019