Щоб скинути пароль, будь ласка, введіть свою електронну адресу або ім'я користувача нижче.

У своїх інтересах: що чекає на Тайвань на другому президентському терміні Трампа

За перший президентський термін Дональда Трампа відносини між США і Тайванем значно зміцнилися. Однак зараз на Тайвані побоюються, що після свого повернення до Білого дому в січні наступного року Трамп надаватиме пріоритетам американські інтереси і не прийде на допомогу Тайбею в разі конфлікту з Пекіном. Що чекає на Тайвань на другому терміні Трампа, і чи залишаться Вашингтон і Тайбей союзниками?

Після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США глава Тайваню Лай Цінде привітав його в соцмережах. «Я впевнений, що давнє партнерство між Тайванем і США, засноване на спільних цінностях та інтересах, і надалі слугуватиме наріжним каменем стабільності в регіоні і призведе до великого процвітання для всіх нас», – написав він.

За перший президентський термін Трампа у 2016-2020 роках зв’язки між Тайванем і Сполученими Штатами значно зміцнилися, особливо у військовій сфері. Так, за Трампа США продали Тайваню зброю на суму 21 млрд доларів у рамках 11 пакетів, тоді як за наступного президента Джо Байдена було продано зброї на суму лише 7 млрд дол.

Однак Трамп повернеться в Білий дім на тлі зовсім іншої ситуації як у Тайванській протоці, так і у світі загалом. США витрачають величезні кошти на підтримку України в її війні з Росією, а КНР побудувала найбільший у світі флот і регулярно влаштовує військові навчання навколо Тайваню, демонструючи свою силу, в той час як її глава Сі Цзіньпін відкрито говорить про «повернення» острова до складу Китаю.

Крім того, сам Трамп змінив свою риторику щодо Тайваню в більш негативний бік. Так, під час своєї передвиборчої кампанії в липні цього року він заявив, що Тайбей має платити Вашингтону за захист, і порівняв американські витрати на Тайвань у військовій сфері зі страховкою. «Я дуже добре знаю цих людей. Глибоко їх поважаю. Однак вони повністю забрали наш бізнес із виробництва чипів. Думаю, Тайвань має платити нам за захист», – сказав Трамп.

Крім того, у жовтні політик звинуватив Тайвань у «крадіжці» напівпровідникових технологій у США і пригрозив запровадити мита проти тайванських компаній, які виробляють чипи. «Ми виділяємо мільярди доларів, щоб багаті компанії прийшли, взяли їх у борг і побудували тут бізнес із виробництва чипів. Вони все одно не дадуть нам хороших фірм», – сказав він.

І в той самий період Трамп, на відміну від Байдена, який у минулому заявив, що він відправить війська для захисту Тайваню в разі вторгнення Китаю на острів, сказав, що йому «не потрібно буде» використовувати збройні сили США для захисту Тайваню, тому що Сі Цзіньпін «поважає» його. Тим самим політик фактично відмовився дати чітку відповідь, чи буде він захищати Тайвань у разі нападу Китаю, якщо повернеться в Білий дім. Само собою, подібні заяви викликають занепокоєння в Тайбеї, де розглядають сценарій, за якого їм самим доведеться захищати себе в разі атаки з боку Пекіна.

Водночас кадрові призначення в нову адміністрацію Трампа свідчать про те, що Сполучені Штати за нового президента все ж не збираються відмовлятися від союзу з Тайванем. Так, майбутній віцепрезидент Джей Ді Венс у минулому підкреслював, що США необхідно захищати Тайвань, і це більш пріоритетне питання, ніж допомога Україні. За його словами, значну частину озброєнь, які потрібно було відправити на Тайвань, натомість відправили на Україну, і американська промисловість зараз не може заповнити цей дефіцит.

Крім цього, Трамп хоче призначити новим держсекретарем Марко Рубіо, відомого критика Китаю, проти якого Пекін ввів санкції. Щодо Тайваню Рубіо у квітні 2023 року заявив таке: «Якщо він [Китай] захопить Тайвань, то справа не тільки в маленькому острові біля узбережжя КНР… Це дасть йому фактичний контроль над усією Східною Азією, де проходить 70% усієї світової торгівлі. Він буквально може нас відключити, просто натиснути і закрити нашу економіку, що буде як COVID-19, тільки разів у 50 сильніше. Це буде стратегічний… найважливіший момент у світовій історії, і не найкращий для Америки». Також Рубіо сказав, що США потрібно зайнятися створенням альянсів із країнами Східної Азії.

Крім того, на роль радника президента з національної безпеки Трамп обрав сенатора Майка Волтца, відомого своєю про-тайванською позицією. Так, у своїй книзі Hard Truths: Think and Lead Like a Green Beret він закликав прискорити продаж озброєнь Тайваню і підкреслив, що США необхідно змістити фокус на Індо-Тихоокеанський регіон.

Усе це свідчить про те, що після повернення Трампа в Білий дім у січні наступного року за зовнішню політику США відповідатимуть політики, які займають антикитайську позицію і виступають за союз із Тайванем. Однак це не означає, що американо-тайванські відносини будуть залишатися такими самими, як за адміністрації Байдена. За словами професора політології Національного університету Сінгапуру Чонг Джа Іана, «цілком можливо, що від Тайваню зажадають «платити» більше за свій захист, і інвестувати в американську економіку. «Це відповідає лінії Трампа щодо багатьох союзників США», – сказав він.

І справді, за аналогією з європейськими союзниками, від яких Трамп вимагає збільшити витрати на оборону в рамках НАТО, він цілком може вимагати схожого і від Тайваню. Крім того, ймовірно, Тайбею доведеться більше зміцнювати свою армію на випадок конфлікту з Китаєм, якщо США за Трампа все ж таки не стануть відправляти свої збройні сили для захисту острова, а обмежаться поставками озброєнь, як вони вчинили з Україною після початку її війни з Росією.

І, судячи з усього, влада Тайваню це розуміє, оскільки, за інформацією Financial Times, вона вже звернулася до адміністрації Трампа з проханням про купівлю зброї на суму 15 млрд доларів, включно з есмінетом із системою Aegis. За словами наукового співробітника Institute for National Defense and Security Research Су Цзи-юня, Тайбей також може бути зацікавлений у купівлі винищувачів F-35.

Крім військового співробітництва, Тайвань також може використати собі на користь політичний реалізм Трампа і його схильність віддавати пріоритет американським інтересам. За словами професора азіатських досліджень Університету Тасманії Джеймса Чина, на Тайвані виробляють 92% найпередовіших мікрочипів у світі, і тайванська влада розуміє, що Трамп, насамперед, думає і чинить як бізнесмен. І якщо їм вдасться переконати нового президента США в тому, що йому вигідний доступ до напівпровідникових технологій, і вони не повинні потрапити до рук Китаю в разі захоплення острова, то він цілком може підтримати Тайбей у конфлікті з Пекіном.

Крім того, владі Тайваню варто зав’язати контакти з тими, хто знає Трампа і може вплинути на нього, наприклад, з Ілоном Маском, який має стати главою департаменту в новій адміністрації США. «Політичним лідерам Тайваню потрібно взаємодіяти з тими людьми на Волл-стріт, у Силіконовій долині та інших сферах, які знають Трампа і мають вплив на нього», – сказав директор аналітичного центру US Taiwan Watch Чі-Тін Е.

Також Тайваню цілком можна зав’язати відносини з іншими союзниками Сполучених Штатів, щоб спільно впливати на політику Вашингтона у своїх інтересах. «Важливішим завданням для Тайваню на наступному етапі є співпраця з країнами-однодумцями або країнами зі спільними інтересами для спільного переконання США», – сказав старший науковий співробітник Institute for National Policy Research Ло Чі-чен.

За його словами, «дипломатичні зусилля щодо Японії та Європи також є частиною дипломатичних зусиль щодо США». Ло Чі-чен додав, що Вашингтон може бути більш схильний прислухатися до Японії і великих європейських країн. І під час другого терміну Трампа Тайвань цілком здатний об’єднатися з цими державами, щоб «спільно переконувати або стримувати США» в питаннях, що зачіпають його інтереси.

Важливою обставиною, що грає на руку Тайбею, також є те, що, за словами Джеймса Чина, його підтримують як демократи, так і республіканці в Конгресі. «Хороша новина для Тайваню полягає в тому, що він користується підтримкою обох партій у Конгресі США», – сказав він. За цих обставин США за Трампа навряд чи відмовляться від підтримки Тайваню. «Однак Трамп може час від часу використовувати карту Тайваню для того, щоб урівноважити Китай», – додав Чін.

В умовах того, що Тайвань підтримують обидві партії в Конгресі, зокрема партія самого Трампа, і за зовнішню політику в новій адміністрації відповідатимуть «яструби» щодо Китаю, Вашингтон і Тайбей, найімовірніше, залишаться союзниками після повернення Трампа до Білого дому. Однак США навряд чи будуть настільки ж готові воювати за Тайвань, як за Байдена. Але якщо Тайбею вдасться переконати їх, що захист острова, і, особливо, напівпровідникових технологій – у їхніх власних інтересах, то тоді Трамп буде зацікавлений у тому, щоб надати Тайваню всю необхідну допомогу.

Головний урок, який Трамп може дати владі Тайваню, – що в політиці потрібно захищати свої інтереси самостійно, а не покладатися в усьому на своїх союзників. І якщо Тайбею вдасться зміцнити свою армію і зробити так, що конфлікт із ним принесе більше шкоди, ніж користі, то саме це може зупинити Пекін від нападу на острів, а не підтримка з боку покровителя в Білому домі.

Автор публікації

Коментарі: 0
Публікації: 188
Реєстрація: 21.10.2019