США хочуть заборонити російську нафту, але бояться Індії та Китаю
США планують запровадити нові санкції проти російського нафтового сектору, що може посилити тиск на Кремль і поліпшити переговорні позиції України. Однак вони не усунуть головну перешкоду для ефективної боротьби з російськими нафтоприбутками…
Bloomberg повідомляє, що адміністрація Байдена розглядає можливість запровадження нових, більш жорстких санкцій проти прибуткової торгівлі російською нафтою. Це може посилити тиск на військову машину Кремля всього за кілька тижнів до повернення Дональда Трампа в Білий дім. Деталі можливих заходів все ще опрацьовують, проте вже відомо, що команда Байдена може запровадити санкції проти деяких видів російської нафти.
Адміністрація Білого дому також розглядає можливість введення нових санкцій щодо танкерного флоту, який Росія використовує для транспортування своєї нафти. Йдеться про так званий тіньовий флот. Одним із варіантів ширших американських санкцій могло б стати запровадження обмежень, аналогічних тим, що діють щодо іранської нафти. У цьому разі покупці безпосередньо зіткнуться із санкціями США.
Такий крок пов’язаний з ризиком, з огляду на те, що тепер основними споживачами російської нафти є Індія і Китай. Довгий час Вашингтон чинив опір цьому кроку через побоювання, що нові санкції можуть спровокувати різке зростання цін на енергоносії, особливо напередодні президентських виборів. Але в умовах зниження цін на нафту на тлі прогнозів про зростання світового видобутку у 2025 році та планах Трампа примусити Україну і Росію до швидкого укладення миру адміністрація Байдена тепер відкрита до більш агресивних дій.
Попередні спроби обмежити російські доходи від енергетики дали неоднозначні результати, а середні ціни на бензин у США досягли найнижчого рівня з середини 2021 року. США вже запровадили заборону на імпорт російської нафти, але Москві загалом удалося переспрямувати постачання з Європи в азіатський регіон, насамперед до Китаю та Індії. У 2023 році Росія підвищила до 78% частку експорту своєї нафти в ці країни проти 32%. Постачання нафти з Росії до Індії 2023 року зросли у 18 разів порівняно з 2021 роком (з 4,5 до 82 млн тонн), а до Китаю – на третину (з 80 до 107 млн тонн).
Більшу частину року ціни на сиру російську нафту трималася вище за встановлений «Великою сімкою» граничний рівень у 60 доларів. Частково це пояснюється тим, що Росія звернулася до тіньового флоту, який працює з невідомими страховиками або власниками. Обмеження цін на нафту було спробою одночасно обмежити надходження доходів від продажу нафти і зберегти поставки: ці дві мети явно суперечили одна одній.
Аналітики вважають, що нові жорсткі заходи можуть призвести до різкого стрибка цін на нафту, що, своєю чергою, викличе напруженість у світовій економіці. Із середини жовтня ф’ючерси на сиру нафту трималися у вузькому діапазоні, а стандарт Brent торгувався нижче 75 доларів за барель порівняно з понад 120 доларами в перші місяці після російського вторгнення в Україну.
Подальший тиск на російську економіку може зміцнити позиції України на майбутніх мирних переговорах. Також в останні тижні свого правління Байден різко збільшив військові поставки і фінансову підтримку Києву. Є шанс, що Трамп може послабити заходи, якщо відчує, що вони призвели до зростання цін на нафту.
Майбутні санкції не можуть бути достатньо ефективними без підтримки інших великих гравців, насамперед ЄС. Європейський союз вжив аналогічних заходів: у 15-му пакеті санкцій під їхню дію потрапили 52 судна, здебільшого танкери тіньового флоту, а також низка осіб, пов’язаних із перевезеннями нафтових вантажів. При цьому світовий тіньовий флот налічує понад 1650 суден, з яких до російського прийнято зараховувати близько 600.
Таким чином, санкції зачіпають лише малу частку російських танкерів. Це свідчить про те, що європейські обмеження виглядають скоріше компромісом: у Брюсселі не готові переходити на новий рівень ескалації. Хоча частина суден не зможе заходити в європейські порти, однак у них залишається можливість перевантажувати продукцію на рейді – і транспортування нафти з Росії до південно-східної Азії навряд чи від цього ускладниться.
Непослідовною європейська санкційна політика виглядає і з точки зору пошуку альтернатив. Наприклад, за даними Politico, ЄС став частіше закуповувати нафтопродукти на основі російської нафти в Індії. «Із січня по серпень ЄС закупив палива вартістю майже на 20 відсотків дорожче, ніж торік, у трьох великих індійських НПЗ, що працюють на російській сирій нафті», – повідомляє видання. Розрахувати точний обсяг проданої в ЄС індійськими НПЗ російської нафти неможливо, проте такі поставки тільки зростають.
Головними чинниками успішного подолання санкцій стали низька ціна на російську нафту і спотові контракти. У 2022-початку 2023 року цінові дисконти сягали 20 доларів за барель, чим користувалися індійські та китайські партнери Москви. Лише перекриття експорту в азійському напрямку може чинити істотний тиск на російську економіку, однак у Вашингтона і Брюсселя не вистачає важелів впливу на азійських партнерів. Політичні ризики надто високі: це викличе серйозні протиріччя з Індією і Китаєм. Ні нинішня адміністрація Байдена, ні майбутня Трампа не підуть на таку ескалацію, що залишає для Росії вікно можливостей на час ведення війни.