Трамп паралізував гуманітарну допомогу по всьому світу
Одне з найбільш суперечливих рішень Трампа після повернення в Білий дім – це тимчасове зупинення фінансування гуманітарних програм по всьому світу. Указ, покликаний перевірити допомогу США іншим країнам, насправді може катастрофічно позначитися на всій гуманітарній сфері.
У день своєї інавгурації Дональд Трамп підписав безліч указів, які були обіцяні ще під час його передвиборчої кампанії. Серед проти президент США заборонив Агентству з міжнародного розвитку (USAID) надавати допомогу іншим державам протягом 90 днів. Під час цього терміну адміністрація президента перевірить роботу відомства і відновить підтримку тільки тих програм, які відповідають «американським цінностям» і цілям зовнішньої політики Трампа.
USAID – одне з головних джерел гуманітарної допомоги у світі. Багато важливих програм залишилися без значної частини фінансування і опинилися під загрозою закриття. З-під дії указу вивели постачання екстреної продовольчої допомоги, але зобов’язали одержувачів надавати звітність і детально обґрунтовувати свої запити. Також активним залишилося фінансування програм, пов’язаних «із порятунком життя».
Для решти правила єдині. За словами держсекретаря США Марка Рубіо, оцінювання ефективності програм відбуватиметься за трьома критеріями: чи робить ця програма США безпечнішими, сильнішими і більш процвітаючими? Співробітникам відомства заборонили спілкуватися з іншими чиновниками з робочих питань. Винятки можуть бути зроблені тільки з дозволу керівництва агентства.
За даними ЗМІ, між керівництвом USAID і адміністрацією Трампа виник конфлікт через новий указ. У підсумку Білий дім відправив близько 60 високопоставлених співробітників агентства в примусову відпустку, оскільки їх підозрюють у порушенні президентського указу. Некомерційні організації, які співпрацюють із USAID, почали отримувати повідомлення про те, що допомога припиняється. Частина програм уже закрилася і почалися звільнення.
Щоб уявити масштаб проблеми, необхідно врахувати обсяги фінансування. Сьогодні США є найбільшим донором міжнародної гуманітарної допомоги. Наприклад, 2023 року країна виділила $72 мільярди на такі програми. Частка США у фінансуванні гуманітарних ініціатив по всьому світу 2024 року перевищила 42%. Скасування фінансування фактично скоротило допомогу майже на половину.
Ці програми зачіпають безліч сфер: медичну та продовольчу допомогу, вакцини, постачання питної води, освіту, розмінування та багато інших сфер. Для місцевих економік USAID – важливий гравець, особливо в бідних країнах: агентство наймає співробітників, створюючи робочі місця, а також допомагає місцевим НКО. Від підтримки USAID залежать мільйони людей по всьому світу.
Рішення Трампа викликало шок серед фахівців і співробітників НКО. Проти указу висловлюються і самі працівники агентства. «Цей указ абсолютно безрозсудний. Він не тільки порушує роботу програм міжнародної допомоги США і [погіршує життя] передбачуваних бенефіціарів цих програм. Але ще й повсякденне життя фахівців, які надають критично важливу допомогу», – заявив один із керівників USAID.
«[Рішення Трампа] матиме колосальні наслідки для всієї світової системи допомоги. І чесно кажучи, це жорстоке рішення, яке вплине на життя і смерть мільйонів людей по всьому світу», – заявила президент Oxfam America Еббі Максман. Глава Refugees International Джеремі Конайндак висловився ще жорсткіше: «Це безумство. Це вб’є людей».
Насамперед від дій Вашингтона можуть постраждати організації в регіонах із важкою гуманітарною ситуацією. У підсумку держсекретар Рубіо розіслав уточнення, які виводять з-під заборони програми медичної та продовольчої допомоги, забезпечення притулку і базових потреб. Однак це не означає відновлення: тепер програми мають бути затверджені заново, на нових правилах.
Експерти помітили, що під виключення не потрапили програми, які суперечать новій політиці Трампа. Це торкнулося програм, пов’язаних з абортами, контрацепцією, різноманітністю, рівністю та інклюзією, а також трансгендерним переходом. Також неясно, які програми з «порятунку життя» підпадають під виняток, а які – ні.
Також через заборону Трампа було припинено гуманітарну допомогу Україні. Це рішення важко сприйняли в Києві, оскільки обмеження торкнулися різних сфер: відновлення енергетичної інфраструктури, яка була зруйнована російськими бомбардуваннями. Також ідеться про розмінування, освіту дітей, вакцинацію, ЗМІ, сільське господарство, ветеранів тощо. USAID витратило на допомогу Україні близько $40 мільярдів з початку війни.
Керівники НКО і програм заявляють, що вони ніколи не бачили настільки великої і руйнівної директиви, навіть у періоди зміни адміністрацій у Білому домі. Цей указ є безпрецедентним. Багато з них намагаються зв’язатися із законодавцями та іншими офіційними особами у Вашингтоні, щоб вплинути на Рубіо. Через зупинку фінансування багато програм буде важко перезапустити, а деякі просто зникнуть.
«Це руйнує наші союзи з десятками країн, які ми створювали протягом півстоліття, знищує наш провідний світовий досвід і можливості та загрожує нашій безпеці», – сказав доктор Атул Гаванде, помічник адміністратора з глобальної охорони здоров’я в USAID в адміністрації Байдена.