Хто ви, містере Земмур: чи зможуть ультраправі здобути перемогу на президентських виборах у Франції
У квітні 2022 року у Франції відбудуться президентські вибори. Спершу здавалося, що головними противниками на них, як і минулого разу, стануть президент країни Еммануель Макрон і голова популярної правої партії “Національне об’єднання” Марін Ле Пен. Проте лише кілька місяців тому у президентські перегони несподівано вступив новий кандидат – ультраправий журналіст та публіцист Ерік Земмур. Який швидко набрав популярність, він за результатами опитувань став претендувати на третє, а то й на друге місце за рейтингом. Але у чому секрет його несподіваного успіху? Чи зможе Земмур увійти до Єлисейського палацу? І чи зможуть ультраправі кандидати, які недолюблюють один одного, об’єднатися заради перемоги на виборах?
Ерік Земмур увірвався у президентські перегони як метеор. Водночас у Франції він досить відомий, регулярно публікуючи свої колонки у Le Figaro та інших газетах, а також виступаючи на телебаченні. Найбільшу ж популярність Земмуру принесли його провокаційні висловлювання щодо ісламу, мігрантів, жінок та французької історії, особливо у період Другої світової війни. Зокрема він заявив, що колабораціоністський уряд Віші під час німецької окупації Франції захищав євреїв, що суперечить реальності.
Іронічно те, що сам Земмур є вихідцем із сім’ї євреїв-мігрантів – його сім’я прибула до Франції з Алжиру під час тамтешньої війни за незалежність у 1954-1962 роках. Закінчивши Інститут політичних досліджень у Парижі, він став журналістом, працюючи як політичний оглядач у різних газетах.
Також Земмур вів програми на телебаченні, здобувши популярність своїми радикальними судженнями. Так, він назвав дорослих дітей-мігрантів, які гуляли без супроводу, «грабіжниками», «вбивцями» та «гвалтівниками». Ці висловлювання привели його до суду за звинуваченням у розпалюванні ненависті. Земмур уже був засуджений один раз за тим самим звинуваченням, і проти нього точиться кілька інших справ.
Кандидат в президенты Франции Эрик Земмур
«Ерік Земмур став знаменитістю на телебаченні завдяки своїй здатності вести дебати. Він полеміст, відомий своєю великою культурою і дуже гарною здатністю захищати і доносити свої ідеї», — заявив політолог і фахівець із французьких правих Бруно Котрес із Центру політичних досліджень в інституті, де навчався Земмур.
«І ви знаєте, що у Франції політика все ще багато в чому залежить від ораторського таланту – здатності вимовляти промови, генерувати великі ідеї – що, я вважаю, важливо у французькій культурі і в нашому політичному житті», – додав він.
Щодо його політичних поглядів, то, за словами представника Товариства друзів Еріка Земмура Антуана Дієрса, «Ерік Земмур — письменник, журналіст, який протягом двадцяти років попереджав суспільство та наших лідерів про те, що наша країна не може впоратися з повністю нерегульованою імміграцією, подібною до тієї, яку ми знали протягом десятиліть; що безпека є першою із свобод; що кількість дрібних злочинів, посягань на власність та людське життя стрімко зростає, і що незабаром у Франції ми матимемо серйозні проблеми з цим».
Ще однією важливою темою для Земмура є роль ісламу у французькому суспільстві. В інтерв’ю у вересні 2021 року він заявив, що «іслам — це цивілізація, несумісна із принципами Франції», і закликав «офранцузити практику ісламу» у країні.
«Я б додав, що Ерік Земмур значною мірою є тим, кого називають декліністом, тобто прихильником ідеї, що раніше Франція була кращою, і що її сила, підтримка та повага, які вона викликає за кордоном, як і її вплив у міжнародних відносини, тільки зменшилися. І що без піднесення національного духу Франція готова зникнути», – сказав Бруно Котрес.
Земмур також відомий своїми антифеміністськими поглядами, а критики звинувачують його в женоненависництві. У своїй книзі «Перша стать», що вийшла 2006 року, він критикує «фемінізацію суспільства» та просуває традиційне бачення ґендерних ролей.
Крім того, політик регулярно засуджує так звану «пропаганду» ЛГБТ, порівнюючи нещодавню ініціативу уряду щодо полегшення інтеграції трансгендерних дітей до школи з експериментами доктора Менгеле, нацистського лікаря, який прославився своїми звірствами над ув’язненими концтаборами під час Другої світової війни.
Щодо його зовнішньополітичних поглядів, то Земмур критикував санкції проти Росії та розширення НАТО до російських кордонів. Він неодноразово закликав до виходу Франції з Північноатлантичного альянсу, називаючи його «машиною обслуговування союзників США». Земмур висловлював окремі симпатії президентові країни Володимиру Путіну, порівнюючи його із знаменитим французьким лідером Шарлем де Голлем за готовність «сказати ні Америці».
У чому полягає секрет несподіваного зльоту Земмура? На думку Антуана Дієрса, «Ерік Земмур – не політик. Ерік Земмур — це той, хто говорить про країну, її труднощі та її майбутнє. І він дуже успішний саме тому, що говорить про реалії нашої країни, не користуючись двозначною риторикою політиків».
Не варто скидати з рахунків і ораторський талант Земмура, який вміє говорити з виборцями – талант, який цінується досі у французькій політиці. “Ораторський талант Еріка Земмура, якого всі дізнаються, може здатися деяким виборцям чимось, що Марін Ле Пен не вміє або більше не вміє”, – сказав Котрес.
Крім того, багато правих виборців можуть вважати Земмура більш відповідним кандидатом, ніж інші традиційні для них політики, включаючи лідера партії «Національне об’єднання» Марін Ле Пен, оскільки він виступає з радикальніших позицій, а решта стали занадто «мейнстримними».
Ще одним фактором, за словами Бруно Кортеса, є «відчуття глухого кута у французькому політичному житті протягом останніх років, особливо після обрання президентом Еммануеля Макрона в 2017 році».
«У багатьох французьких виборців виникло відчуття, що другий тур між Еммануелем Макроном та Марін Ле Пен у 2017 році був неминучим. Але навіть якщо він відновив популярність після протестів «жовтих жилетів», імідж Макрона, як і раніше, викликає серйозні розбіжності серед французів».
У цій ситуації Земмур в очах частини французьких виборців є єдиним кандидатом, який може запобігти повторенню подій 2017 року з очікуваною поразкою Ле Пен.
Таким чином, Земмур є яскравим прикладом політика – траблмейкера («порушника спокою»), який не боїться радикальної риторики, йде проти правил у політиці і говорить з виборцями зрозумілою їм мовою про те, що їх справді хвилює. У зв’язку з цим його можна порівняти з колишнім президентом США Дональдом Трампом або, якщо використати ближчий читачам приклад, з уже покійним лідером ЛДПР Володимиром Жириновським.