To reset your password, please enter your email address or username below.

Трамп для демократів: Роберт Кеннеді-молодший стане скалкою для Байдена

Несподівана поява серед кандидатів-демократів представника знаменитої родини може сплутати карти Байдену. Роберт Кеннеді-молодший відомий своїми скандальними заявами, а не політичною кар’єрою. І що більше таких кандидатів виникає на шляху нинішнього президента, то складніше переконати однопартійців, що нової катастрофи з Трампом не станеться.

Новий кандидат у Демократичній партії – син убитого генпрокурора США Роберта Кеннеді та племінник президента Джона Кеннеді, який також загинув унаслідок замаху. Свою кампанію політик розпочав у Бостоні – символічному місці, звідки родом його дід, Джо-Кеннеді-старший. Роберт нагадав про своє ірландське походження, що також символічно: президент США Джо Байден нещодавно влаштував ціле турне Ірландією, виступаючи в місцях, де колись жили його предки.

Юрист і захисник довкілля, Кеннеді – представник найвідомішого політичного клану в США. Але слово «клан» стосовно родичів 35-го президента вживають радше за традицією: з 1960-х років ніхто з великої родини більше не обіймав високих посад. Хіба що брат Джона – Едвард, який беззмінно обирався сенатором від штату Массачусетс протягом 47 років. Під кінець життя сенатора сприймали як поважного політика, який не має амбіцій, а всі його спроби балотуватися в президенти були невдалими.

Кеннеді-молодший став відомим завдяки екологічному активізму: його діяльність багато років була пов’язана з організаціями, що ведуть боротьбу проти забруднень річки Гудзон. Також він співпрацював із низкою компаній, які займаються проблемами відновлюваної енергетики. За десятиліття активізму Роберт навіть побував за ґратами: одного разу він разом із друзями незаконно проник на військово-повітряну базу США в Пуерто-Ріко, протестуючи проти використання острова, де розташовувалася база, для навчань. У 2001 році він відсидів 30 діб у в’язниці.

Але широкої популярності політик набув через виступи проти вакцинації дітей. Він заявляв, що щеплення викликають аутизм, і навіть зацікавив цією риторикою адміністрацію Трампа. Пандемія коронавірусу так вплинула на юриста, що Кеннеді захопився теоріями змови, і його родичам навіть довелося опублікувати офіційну заяву. У зверненні сім’я писала, що любить Боббі й цінує його екологічний активізм, але не поділяє антищепних поглядів. Позиція Роберта була настільки одіозною, що Instagram видалив його акаунт, заявивши про неодноразове поширення неправдивих тверджень.

Уже з початку 2000-х років Роберт заявляв про прагнення обійняти виборну посаду. Він намагався балотуватися на посаду сенатора від штату Нью-Йорк, яку колись обіймав його батько. У 2007 році обмовився, що в разі перемоги Гілларі Клінтон на президентських виборах він не проти зайняти її місце в Сенаті. Тоді Клінтон вибори програла і за пропозицією Обами стала Держсекретарем США. Тут Кеннеді передумав і заявив, що робота в Сенаті забере в нього надто багато часу, який він хотів проводити із сім’єю. Тривалий час нічого не було чутно про його президентські амбіції, поки 2023 року він не вирішив спробувати знову.

3 березня в Нью-Гемпширі Кеннеді заявив, що хотів би балотуватися: «Я думаю про це. Я подолав найбільшу перешкоду, яка полягає в тому, що моя дружина дала зелене світло». Уже 5 квітня Роберт висунув свою кандидатуру від Демократичної партії. Таким чином, він став четвертим членом сім’ї, який претендує на посаду президента США. Але, на відміну від своїх родичів, у нового кандидата практично немає жодного політичного досвіду.

У своєму твіттері Кеннеді-молодший коротко виклав свою передвиборчу програму. «Якщо я буду балотуватися, то лише з однією метою – покласти край корупційному злиттю державної влади з приватними корпораціями, оскільки воно веде до руйнування нашої економіки, знищення середнього класу, забруднення довкілля, отруює наших дітей, позбавляє нас свобод і загрожує нашим цінностям», – написав він.

Ця заява розбудила демократів, у стані яких спостерігалося затишшя. Поки республіканці не розуміють, що робити з Трампом, їхні противники не знають, як вчинити з Байденом. Нинішній президент довго ніяк не коментував чуток про другий термін, але інтрига затягнулася – і той офіційно оголосив, що виставляє свою кандидатуру на праймеріз. З одного боку, бажання Байдена очікуване і зрозуміле: під час спарингу з Трампом він може розраховувати на розсудливість американців, які вже відчули на собі своєрідний підхід республіканця до політики. З іншого боку, багато хто відчуває незручність: Байден, грубо кажучи, занадто старий, щоб продовжувати перегони.

Ці роздуми позначилися на опитуваннях: не просидівши жодного дня на виборній посаді, Роберт Кеннеді вже набирає 20% голосів виборців-демократів або прихильників демократів. Для новачка, хоч і з відомим прізвищем, це виглядає непоганим результатом до початку передвиборчої кампанії. Окрім сліпучої посмішки та голлівудського вигляду, що притаманний усім членам родини, конкурент Байдена йде з виразною, але класичною програмою: подолання нерівності, відновлення середнього класу, потріпаного пандемією й економічною кризою, нагальна боротьба з глобальним потеплінням і так далі.

Головна перешкода Кеннеді на шляху до президентського крісла – це не Байден, який здає, а погляди самого кандидата. Він може без підготовки почати розповідати в інтерв’ю, що хвилі Wi-Fi знищують нейрони і допомагають токсинам проникати в мозок, що шутинги в американських школах пов’язані з масовим прийомом антидепресантів – і до повального захоплення психотропними ліками американці тихо і мирно жили. Найбільше запитань викликає позиція Роберта з приводу вбивства його батька і дядька: той заявляє, що винне тільки ЦРУ, і досі американські спецслужби наглядають навіть за ним.

Наприклад, минулого року на антищеплювальному мітингу у Вашингтоні Кеннеді заявив, що в Анни Франк та інших у нацистській Німеччині була краща доля, ніж у тих, хто відмовляється від вакцинації проти коронавірусу. Пізніше він вибачився за свої слова. Схоже, що Роберту не передалися знамениті ораторські здібності від батька і дядька, а його повідомлення у твіттері викликають або обурення, або глузування. Місцева газета Boston Globe, коментуючи висунення Кеннеді-молодшого, озаглавила новину «Ні, дякую!»

Команда кандидата намагається згладити гострі кути і не афішувати дивні погляди свого начальника. Але всі їхні спроби сподобатися виборцям можуть піти прахом, коли справа дійде до дебатів під час праймеріз – і тоді суперники не залишать каменя на камені від антищепленника та конспіролога. Таким чином, шанси стати єдиним кандидатом від демократів у Кеннеді невеликі: є ще такі важковаговики, як Берні Сандерс, та інші партійні лідери, загартовані безліччю передвиборчих кампаній.

Але Роберт Кеннеді може стати великою перешкодою для Байдена, який стрімко втрачає підтримку серед однопартійців. Непотоплюваний Трамп, на подив самих республіканців, не збирається здаватися і знову набирає популярність. Ніхто з демократів не хоче повторення катастрофи 2016 року, а це означає, що будь-який енергійний політик, який зможе заткнути Трампа, матиме виграшний вигляд, ніж президент, який іноді не розуміє, де він перебуває. В американській політиці склалася ситуація, коли вік став вирішальним електоральним чинником. До моменту виборів Байдену виповниться 81 рік – чого ще не бувало в американській історії.

Автор публікації

Коментарі: 0
Публікації: 322
Реєстрація: 22.06.2020