Вгамувати пересмішника: навіщо Маск заграє з Кремлем?
Величезні статки і бізнес-імперія перетворили Ілона Маска на значущу фігуру міжнародної політики. Війна в Україні несподівано зробила його впливовим посередником: без супутникової системи Starlink не може обійтися західна коаліція, а бізнесмен продовжує контактувати з Кремлем в обхід адміністрації Байдена. Навіщо Маску потрібні ці політичні ігри?
Одразу кілька публікацій в американських виданнях спровокували черговий скандал, пов’язаний із бізнесменом. Журнал The New Yorker опублікував великий профайл під назвою «Тіньове правління Ілона Маска». Протягом року журналіста Ронан Ферроу збирав матеріал про мільярдера і з’ясував, що головний американський бізнесмен спілкувався з Володимиром Путіним уже після початку війни в Україні.
Водночас він забезпечив супутниковим зв’язком Starlink українських військових і мав зв’язки з Пентагоном. «За останні 20 років деградації інфраструктури та довіри до інституцій Маск зробив бізнес у стратегічних галузях, у яких держава давно все приватизувала та віддалилася. Американська влада змушена покладатися на Маска, але поки що не знає, як реагувати на його примхи, схильність до ризику і конфлікту», – йдеться у статті.
Становище Маска бентежить чиновників, які не знають, що робити з його впливом. Колишні та нинішні співробітники NASA, Пентагону, Мінтрансу, Управління з охорони праці та інших відомств розповіли журналісту, що часто сприймають бізнесмена як негласного представника влади – настільки впливовим і незамінним він став для американського уряду. І ця залежність тільки посилюється, бо поки що не видно закінчення війни в Україні.
Журналісти Bloomberg із посиланням на свої джерела вказують, що зростаючий вплив Маска став проблемою для адміністрації Байдена – мільярдера зрівнявся за статусом із президентом. Чиновники побоюються, що завдяки бізнесу, багатству і зв’язкам Маск стане майже недоторканним: «Він в односторонньому порядку вирішує, наприклад, де і як Україна може використовувати Starlink – це повноваження рівня президента, а не підрядника Пентагону».
Рішення Маска безпосередньо впливають на ефективність зовнішньої політики США. Наприклад, його нещодавня публікація плану по завершенню війни викликала переполох серед дипломатів, оскільки заява виглядала явно проросійською. Підприємець запропонував провести референдуми на окупованих територіях, а Крим залишити у складі Росії, оскільки це була “помилка Хрущова”. Також Маск заявив, що Україна має стати нейтральною державою.
Або висловлену ідею об’єднання Тайваню з Китаєм із захопленням прийняли в Пекіні – в той час як Держдепартамент США неймовірними зусиллями намагається поліпшити відносини з Китаєм, і непередбачуваний активізм Маска руйнує всі плани відомства. Висловлювання бізнесмена прагматичні, і він не має наміру погоджувати свою публічну діяльність із Білим домом. Більше половини машин Tesla збирають у Китаї – і глава компанії їде з помпезним візитом до Пекіна, де зустрічається з прем’єр-міністром країни. Бізнес-інтереси для Маска важливіші за геополітику, і він може собі дозволити не озиратися на чиновників. Ця незалежність підприємця викликає їхнє роздратування.
Сам герой публікацій заперечував будь-які контакти з Путіним після початку конфлікту. Однак заступник міністра оборони США Колін Каль розповів Ферроу, що розмова все-таки була – у жовтні 2022 року. За словами Каля, він зателефонував бізнесменові, щоб обговорити ситуацію зі Starlink. З’ясувалося, що Макс може бачити “весь хід війни” через свій ноутбук, відстежуючи карту активності Starlink.
Ще більше вразили чиновника слова Маска: “Ну, ми чудово поговорили з Путіним”. Ця новина стала для американських військових неприємним сюрпризом. Далі – більше. CNN опублікувала уривок із біографії Маска, що готується до публікації, яку написав журналіст Волтер Айзексон. В уривку сказано, що Маск таємно розпорядився відключити Starlink над узбережжям Криму у 2022 році.
За даними Айзексона, коли українські підводні дрони наблизилися до російського флоту, розташованого в Криму, вони втратили зв’язок, пристрої просто викинуло на берег. Тоді українські чиновники благали Маска знову ввімкнути супутники, але той боявся, що Росія відповість на напад ядерними ударами. Ці побоювання були викликані, зокрема, розмовами бізнесмена з російськими чиновниками.
Маск туманно прокоментував опублікований уривок. Він уточнив, що Starlink не був відключений за його наказом, а загалом«”не був активований» у Криму. «Надійшло екстрене прохання від органів влади [України] активувати Starlink на всьому шляху до Севастополя. Очевидно, що мета полягала в тому, щоб потопити більшу частину російського флоту, що стоїть на якорі. Якби я погодився на їхнє прохання, то SpaceX була б замішана у великому військовому акті та ескалації конфлікту», – написав він.
Видання зробило висновок, що тепер Маск став «впливовим посередником» у війні в Україні, якого не можна ігнорувати. Термінали Starlink критично важливі для українських військових: система підтримує комунікації в умовах втрати стільникового зв’язку та інтернету. Також супутники використовують у роботі залізниці та медичних установах. Але проблеми з Маском виникли, коли Україна почала застосовувати Starlink у наступальних цілях.
Бізнесмен вважає, що Starlink не був призначений для війни: як він пояснив Айзексону, «це було зроблено для того, щоб люди могли дивитися Netflix» і «робити добрі мирні справи». Під час скандалу з його мирним планом українські чиновники жорстко розкритикували заяви Маска. Це вивело бізнесмена з себе – і він повідомив Пентагон, що SpaceX більше не зможе фінансувати Starlink для України, і всі витрати має взяти на себе міністерство. Після довгих публічних дискусій Маск все ж погодився безкоштовно постачати Україні супутниковий зв’язок.
Але невдоволення сторін залишилося. Пентагон і українська влада не можуть дозволити, щоб ситуація на фронті залежала від рішень однієї людини. Довгі переговори з бізнесменом не приносять бажаного результату. У лютому цього року SpaceX обмежила можливості України використовувати систему у військових цілях. Компанія наполягає, що технологію не повинні застосовувати для наступу на фронті. У липні The New York Times повідомила, що SpaceX обмежує роботу Starlink у зоні бойових дій.
У статті The New Yorker представники Пентагону стверджують, що Маск говорив про регулярні консультації з Кремлем – і такі зізнання шокують військових. Хоча публічно Маск заявляв, що говорив із Путіним лише один раз і це було 18 місяців тому, є всі підстави підозрювати його в симпатіях російській стороні. З дивакуватого багатого бізнесмена Маск перетворився на впливового політика, а чиновники Білого дому опинилися в пастці: вони не можуть приструнити мільярдера, але й обійтися без його послуг у протистоянні з Кремлем ніяк не можна.