To reset your password, please enter your email address or username below.

Євросоюз закручує гайки IT-компаніям – регулювання вийшло на новий рівень

Євросоюз незадоволений монополією техногігантів – і ухвалив одразу два закони, що значно обмежують їхню діяльність у багатьох сферах. Під роздачу потрапили ринок онлайн-реклами, особисті дані користувачів та інші чутливі сфери, які викликають стільки суперечок.

Протягом кількох років тривала довга робота з вироблення регулюючих заходів. У підсумку влітку цього року було ухвалено два закони, які вводять нові правила для великих онлайн-платформ: DSA (Digital Services Act – «Закон про цифрові послуги») і DMA (Digital Markets Act – «Закон про цифрові ринки»). Вони охоплюють практично всю діяльність найбільших IT-компаній, представлених на світовому ринку онлайн-послуг.

Багаторічний спір про відповідальність платформ за публікований контент було вирішено на користь споживачів. За DSA, тепер техногіганти зобов’язані запобігати і видаляти публікації, які пов’язані з незаконними товарами, послугами і містять незаконний контент. Таким чином чиновники намагаються створити безпечне онлайн-середовище, зокрема за рахунок вимоги прозорості рекомендаційних алгоритмів.

Навколо алгоритмів розігралася боротьба, оскільки вони дають змогу платформам показувати користувачам потрібний контент. У підсумку в Брюсселі постановили, що європейці мають право відмовлятися від використання алгоритмів – і платформи зобов’язані відображати контент без них. У цього положення широкі наслідки, оскільки воно зачіпає головне джерело заробітку соцмереж і пошуковиків – таргетовану рекламу.

Закон забороняє цільову рекламу на основі особистих уподобань, релігії, етнічної приналежності або політичних переконань користувача. Також обмежений таргетінг реклами на дітей. Розмита вимога надавати за запитом інформацію, чому користувачам рекомендовано той чи інший контент, поки що слабко реалізована. Платформам доведеться значно змінювати свої політики і перебудовувати внутрішні процеси, щоб виконати ці положення.

Ще більш туманними виглядають вимоги враховувати ризики, пов’язані зі штучним інтелектом: у сфері свободи слова, виборчих процесів, громадської безпеки, охорони здоров’я, гендерної рівності, безпеки дітей, психічного здоров’я користувачів тощо. Єврокомісія вирішила заздалегідь позначити рамки дозволеного і нагадала компаніям, що регулювання поступово добереться до найбільш інноваційних сфер.

DMA не менш революційний: компанії зобов’язані дозволити користувачам установку сторонніх застосунків або магазинів застосунків, можливість видаляти попередньо встановлені застосунки і змінювати налаштування за замовчуванням. Техно Гіганти не матимуть права утримувати користувачів у своїй екосистемі та обмежувати сумісність своїх додатків з іншими. Apple, яка виступала категорично проти всіх цих вимог, програла – і буде зобов’язана виконувати їх. 

Окреме питання – кому дозволено не виконувати вимоги DSA і DMA. Згідно з першим законом, вводиться поняття «дуже великих онлайн-платформ» (VLOP) і «дуже великих онлайн-пошукових систем» (VLOSE). Це означає, що до списку вносяться не самі компанії, а платформи, якими вони володіють. У другому законі з’являється «посередник», який має «сильне економічне становище». Це означає річний оборот понад 7,5 мільярдів євро на ринку ЄС і капіталізація понад 75 мільярдів євро. 

Але в документах залишилася лазівка, яка розділила ринок. До списку VLOP/VLOSE потрапляють ті платформи, чия кількість європейських користувачів перевищує 45 мільйонів осіб. Таким чином, до цієї категорії увійшли 19 сервісів, зокрема Alibaba AliExpress, Amazon Store, Apple App Store, Booking.com, Facebook, Google Play, Instagram, LinkedIn, Snapchat, TikTok, X, Wikipedia, YouTube та інші.

Штрафи за невиконання законів виявилися також значними. Вони становлять до 6% компанії (DSA) або до 10% (DMA) річного світового обороту компанії. Якщо ж порушення продовжаться, то регулятори мають право призупинити роботу платформи на території ЄС. Платформам дали шість місяців, щоб привести свою роботу у відповідність до нових вимог. Це означає, що вже до весни 2024 року IT-компанії мають бути готові до перевірок – інакше загрожують штрафи.

Уже зараз компанії намагаються підлаштуватися. Наприклад, Google додала в Youtube можливість оскаржити видалення відео та інші обмеження, а також розширила діяльність Центру прозорості реклами. Meta зобов’язалася зберігати всі метадані реклами, спрямованої на європейських користувачів, з’явилася можливість відключити рекомендаційні алгоритми в Reels, Stories і в пошуку. Те ж саме зробив TikTok. Однак належить зробити ще багато чого, щоб задовольнити чиновників ЄС.

Нервозність компаній зрозуміла – дія DSA і DMA поширюється далеко за межі ЄС, незважаючи на певну юрисдикцію. Хоча жорсткі формулювання лякають, але техногіганти навчилися користуватися перевіреним способом боротьби з регуляторами – сутяжництвом. Наприклад, Apple відстояла свій месенджер iMessage, який не включили до списку, оскільки нібито його аудиторія не досягає необхідних 45 мільйонів користувачів на місяць. Але якщо і додадуть – юристи компанії подадуть до суду, і за довгий час розглядів Apple може не виконувати вимоги ЄС.

Інший вихід із ситуації – імітувати свої обов’язки. У DMA сказано про забезпечення кросплатформенності месенджерів. Та ж Apple може опублікувати технічну специфікацію iMessage, яка матиме ґрунтовний вигляд, але з інженерного погляду виявиться пустушкою – і конкуренти не зможуть забезпечити сумісність у строк.

Найболючіша для компанії тема – це забезпечення роботи сторонніх систем платежів і магазинів додатків на платформі iOS. Але і тут є можливий шлях – вказати на ризики для безпеки особистих даних користувачів, про що Apple щоразу заявляла, коли від неї вимагали пустити сторонніх розробників у свою систему. Високі стандарти захисту даних виявляться захистом для самої компанії, яка не має наміру втрачати доходи від комісій і монопольне становище на ринку.

Ухвалення DSA і DMA може стати початком нового періоду в регулюванні онлайн-платформ. Американський уряд направив позов до суду округу Вашингтон щодо Google: компанію звинувачують у монополізації пошукового ринку. Мін’юст США придивляється і до Meta, яка занадто вільно розпоряджається даними користувачів, на думку відомства. Епоха великих монополій і всевладдя IT-гігантів закінчується – держави стають дедалі вимогливішими до учасників ринку.

Автор публікації

Коментарі: 0
Публікації: 319
Реєстрація: 22.06.2020