To reset your password, please enter your email address or username below.

Фантомна допомога: навіщо Кім Чен Ин приїхав до Росії?

Уперше з часів пандемії Кім Чен Ин здійснив закордонний візит – до Росії. Його зустріч із Володимиром Путіним привернула увагу журналістів і політиків, які підозрюють Північну Корею у військовій підтримці воюючої країни. Переговори фактично закінчилися нічим, але питання залишилися.

Кремль не розкривав місця зустрічі Путіна і Кім Чен Ина до останнього моменту. У підсумку глави держав зустрілися на космодромі Східний в Амурській області, який розташований недалеко від Владивостока. Там російський президент брав участь у Східному економічному форумі. Вибір місця зустрічі пояснили інтересом гостя до російських ракетних програм.

Кім Чен Ин прямо підтримав російське вторгнення в Україну. Північнокорейський лідер заявив, що Росія «піднялася для захисту свого суверенітету і захисту безпеки», а також запевнив Путіна, що Пхеньян підтримує всі його рішення. «Я сподіваюся, що ми завжди будемо разом у боротьбі проти імперіалізму і [у справі] будівництва суверенної держави», – сказав він під час зустрічі.

Його риторику підтримав російський президент, нагадавши присутнім про спільну перемогу над «японськими мілітаристами», яких радянські та корейські солдати «громили» 1945 року. Переговори тривали дві години як у розширеному складі, зокрема за участю міністра оборони РФ Сергія Шойгу, так і в закритому форматі – Путін і Кім Чен Ин розмовляли віч-на-віч.

Головне передбачення західних політиків і ЗМІ – що сторони домовляться про постачання боєприпасів для війни в Україні. За даними Financial Times, Північна Корея може суттєво допомогти Росії: надіслати не тільки боєприпаси, а й реактивні системи залпового вогню та балістичні ракети малої дальності. Перші дані про появу боєприпасів із КНДР на українському фронті з’явилися в західній пресі рік тому. Ймовірно, поставки були невеликими, їх могла отримувати ПВК Вагнера.

В умовах планової економіки у Північної Кореї є всі можливості швидко наростити виробництво зброї. Інше питання – наскільки воно може бути якісним. Корейська народна армія фактично не вела активних бойових дій з 1953 року. У країни немає передових військових технологій, а реальний арсенал, яким володіє КНДР, невідомий. Але навіть ця допомога застарілою зброєю дуже потрібна російській армії, яка змушена використовувати на фронті радянську техніку.

В обмін російська сторона може запропонувати ракетні технології для супутників, підводних човнів і високотехнологічних систем озброєння. Буквально днями Північна Корея оголосила про спуск на воду першого «тактичного атомного ударного підводного човна». Важлива для Пхеньяна і продовольча допомога, оскільки в країні нерідко трапляється голод. 

Білий дім і Держдепартамент США закликали Північну Корею не допомагати Росії снарядами. Представник Ради національної безпеки Ендрієнн Вотсон заявила, що переговори про постачання зброї активно просуваються, а Кім Чен Ин очікує продовження цієї дискусії під час візиту. Однак під час прес-підходу лідерів про постачання північнокорейських снарядів нічого сказано не було.

Також прессекретар російського президента Дмитро Пєсков за підсумками зустрічі заявив, що лідери Росії та КНДР не обговорювали розміщення північнокорейських солдатів на кордоні з Україною, про що також говорили аналітики. Після відвідин космодрому Кім Чен Ин вирушив у Комсомольськ-на-Амурі, де виробляють цивільну і бойову техніку, що само по собі красномовно.

Незважаючи на мізерні публічні результати переговорів, вибір місця зустрічі насторожив західних аналітиків. Ракетні випробування КНДР уже багато років турбують США та їхніх союзників у регіоні – Японію і Південну Корею. Кім Чен Ин на космодромі жваво цікавився характеристиками палива для ракети «Ангара», куди падають її відпрацьовані ступені, принципами руху ракети-носія.

Останнє слово в цих переговорах за третьою стороною – Китаєм. Пекін традиційно сприймає Північну Корею своєю зоною впливу, і без схвалення Сі Цзіньпіна поставки зброї неможливі. Аналітики пророкують, що домовленості Путіна з Кім Чен Ином в обхід Сі викличуть жорстку реакцію Пекіна. Інше питання – навіщо Китаю схвалювати ці поставки, який дотримується стриманої позиції в російсько-українському конфлікті.

Правдоподібною виглядає версія, що фіктивні розмови про постачання зброї – це спосіб тиску на Вашингтон і Сеул. У Росії залишилося не так багато партнерів для нарощування дипломатичного впливу. Активні контакти з КНДР існують скоріше як декорація, оскільки між країнами практично немає торгівлі, а торговий баланс за минулий рік був мізерним. Російська позиція щодо Північної Кореї практично повністю узгоджується з позицією Китаю.

Плачевний стан північнокорейської економіки не дозволяє країні платити за російські технології за ринковою вартістю. Фактично Кім Чен Ин може отримати заповітні військові секрети задарма за символічну підтримку дій Путіна. Але такий подарунок може вийти Росії боком: КНДР здатна перепродати технології третім країнам вже за зовсім іншими розцінками. Такий дипломатичний інструмент обійдеться Путіну занадто дорого.

Автор публікації

Коментарі: 0
Публікації: 319
Реєстрація: 22.06.2020