Привид Рейху: у Німеччині судять ультраправих «рейхсбюргерів»
У Німеччині відбулася друга хвиля арештів серед членів ультраправого монархічного руху «рейсхбюргерів», які мріють про відродження імперії. Звідки взялося це угруповання і чому влада так його боїться?
Німецька прокуратура висунула звинувачення в підготовці збройного перевороту 27 імовірним учасникам змови. Обвинувачених вважають членами радикального руху націоналістів і конспірологів Reichsbürger («громадяни Рейху»). На думку прокурорів, угруповання готувало насильницьке повалення демократичної влади і відновлення державного устрою Німецької імперії приблизно в тому вигляді, в якому вона існувала до Першої світової війни.
«Обвинувачених об’єднує глибоке неприйняття державних інституцій і вільний, демократичний устрій держави у Федеративній Республіці Німеччина»
, – заявила прокуратура. Протягом кількох років за рухом спостерігали спецслужби ФРН. Поліція вийшла на змовників, коли у квітні минулого року затримала колишнього німецького військового, у якого знайшли зброю. Влада почала збирати інформацію про його оточення. З’ясувалося, що знайомі заарештованого формують якусь змову.
Reichsbürger планували захопити владу в такий спосіб: озброєна група змовників мала штурмом узяти Бундестаг, повалити владу і поставити на чолі держави Ройсса. До перевороту вони готувалися ще з листопада 2021 року. Загалом до групи змовників входило, імовірно, приблизно 50 осіб. Вони проводили наради, купували зброю, тренувалися, а також вербували чинних і колишніх військових.
Головою руху називають бізнесмена з Франкфурта-на-Майні Гайнріха Ройсса. Його компанія займається нерухомістю. Його прихильники воліють називати свого лідера князем Генріхом XIII Рейським. Дворянські титули в Німеччині було скасовано одразу після Першої світової війни, але Ройсс справді є нащадком княжого роду з багатовіковою історією. Аристократ є політичним лідером руху через його статус: Рейській династії налічується понад 900 років.
Предки Ройсса правили землями в нинішніх Тюрингії та Саксонії, східнонімецьких регіонах нинішньої ФРН. Через свій родовід бізнесмен протягом десятиліть повторює, що претендує на великі землі та маєтки в Тюрингії. Родичі Ройсса не поділяють його переконань і вважають, що він є шанувальником конспірологічних теорій. За планом змовників, князь мав очолити новостворений Рейх.
Плани угруповання були далекосяжними: змовники вже намітили створення нових міністерств закордонних справ, юстиції та охорони здоров’я і визначили, хто очолить ці відомства. Главою новоствореного Рейху мав стати князь Генріх. Військове ж крило угруповання, згідно з даними слідства, очолював інший аристократ. У документах обвинувачення він позначений як «Рюдігер фон П.», його називають колишнім командиром спецпідрозділу бундесверу.
Під час масштабної операції 2022 року, в якій брало участь близько 3 тисяч співробітників, правоохоронні органи Німеччини, Італії та Австрії заарештували лідерів руху. Рейди проходили одночасно в 130 місцях в 11 регіонах. Також було знайдено 380 одиниць вогнепальної зброї та майже півтори сотні тисяч набоїв. За оцінкою німецького Бюро захисту конституції, у лавах руху Reichsbürger у Німеччині перебувають близько 23 тисяч осіб.
У жовтні цього року сталася нова хвиля арештів. Прокуратура Мюнхена затримала підозрюваного, який нібито планував брати участь у викраденні міністра охорони здоров’я ФРН Кала Лаутербаха і навіть роздобув для цих цілей зброю в Хорватії. Іншого заарештованого в Баден-Вюртемберзі підозрюють у тому, що він надав змовникам сервер для конспіративного зв’язку і був адміністратором однієї із закритих чат-груп. Ще один обвинувачений, за версією слідства, навчав членів угруповання радіозв’язку.
Прокуратура заявила, що змовники намагалися заручитися підтримкою Росії. Для цього з російською владою зв’язувався тодішній депутат Бундестагу від партії «Альтернатива для Німеччини» Біргіт Мальзак-Вінкеманн. Однак у німецької влади немає свідчень, що представники Росії якось відгукнулися на цю спробу. Офіційно російська влада заперечує будь-який зв’язок зі змовниками.
Судитимуть підозрюваних у верховних судах трьох земель: Мюнхені, Франкфурті та Штутгарті. Незважаючи на утопічність ідей угруповання, влада Німеччини дуже серйозно поставилася до змови радикалів. Не секрет, що серед німецьких військових поширені ультраправі погляди, і «рейхсбюргери» – лише один із рухів, який користується підтримкою. Вербування співробітників силових відомств і відставних військових стало сигналом для початку арештів по всій країні.
Зростання антиісламських та антиіммігрантських настроїв у Німеччині останнім часом веде до радикалізації політики. Стають популярними вкрай праві партії, такі, як «Альтернатива для Німеччини» (AfD). Її представники поступово приходять у владу. Наприклад, нещодавно на виборах мера міста в Саксонії переміг кандидат від AfD Тім Лохнер, отримавши майже 39% голосів. На тлі загострення міграційної проблеми в Європі німецькі спецслужби пильніше стежать за екстремістами. Толерантна епоха Ангели Меркель закінчилася.