To reset your password, please enter your email address or username below.

Республіканський заклинатель: навіщо президент Польщі Дуда поїхав із візитом до Трампа?

Наприкінці квітня 2024 року президент Польщі Анджей Дуда приїхав із візитом до кандидата в президенти США від Республіканської партії Дональда Трампа. Лише за кілька днів після цього республіканці в Конгресі США проголосували за новий пакет допомоги для України, ухвалення якого вони гальмували кілька місяців. Партія Дуди «Право і справедливість» поспішила приписати цей успіх візиту польського президента до Трампа. Чи так це, і чи означає візит Дуди, що європейські лідери змінюють своє насторожене ставлення до Трампа перед його можливою перемогою на президентських виборах?

За словами польських депутатів від консервативної партії «Право і справедливість» (PiS), під час свого візиту до Нью-Йорка президент Анджей Дуда зумів вплинути на Дональда Трампа, і новий пакет допомоги для України на суму 61 млрд доларів усе-таки було ухвалено.

«Гучні оплески президенту Анджею Дуді, який зміг отримати потужні ресурси для боротьби з російським імперіалізмом», – написав у соцмережах депутат PiS Даріуш Матецький. «Президент Анджей Дуда може бути задоволений тим, що домігся важливого успіху для Польщі та всього регіону», – додав інший представник «Права і справедливості» Марцін Пшидач.

Словам польських депутатів вторить і литовський президент Гітанас Науседа, який заявив, що Дуда міг вплинути на позицію Трампа щодо України. «Останнім часом я отримую інформацію про іншу риторику Дональда Трампа і готовність влади США ухвалювати необхідні і довгоочікувані рішення. Я вважаю, що візит (Дуди) і переговори з Дональдом Трампом були позитивними, призвели до позитивного результату, і я дуже задоволений цим досягненням Анджея Дуди», – сказав він.

Під час свого візиту до США польський президент також зустрівся зі спікером Палати представників Конгресу республіканцем Майком Джонсоном, який виступав за ухвалення пакету допомоги Україні і боровся з незгодними членами своєї ж партії. «Дуда – наш заклинатель республіканців», – заявив голова польського відділення аналітичного центру «Німецький фонд Маршалла Сполучених Штатів» Міхал Барановський.

Водночас противники Дуди, зокрема з правлячої зараз у Польщі ліберальної партії «Громадянська платформа», а також експерти радять не перебільшувати роль візиту польського президента, оскільки думка американських законодавців, як і сама зовнішня політика США, рідко змінюється під впливом якихось зовнішніх чинників. Так, депутат Європарламенту від «Громадянської платформи» і права рука прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска в Брюсселі Анджей Галицький розкритикував ідею, що Дуда зміг самотужки змінити позицію Трампа щодо України. «Нісенітниця», – сказав він, назвавши заяви депутатів PiS «безглуздою пропагандою».

А більшість політологів вважають, що візит польського президента до США і голосування в Конгресі щодо пакету допомоги для Києва просто вдало збіглися в часі. «Ця зустріч президента Анджея Дуди і колишнього президента Дональда Трампа, ймовірно, була приємною… але в даному випадку це не мало значення. Давайте не будемо перебільшувати», – заявив політолог Збігнєв Левицький.

Водночас не можна заперечувати, що візит Дуди до США справді пройшов вдало, і, судячи з усього, зміг зміцнити стосунки Польщі з кандидатом у президенти, який має всі шанси здобути перемогу на листопадових виборах цього року. Дуда, такий самий правий популіст, як і Трамп, був одним із його головних союзників у Європі під час перебування американського політика на президентській посаді у 2017-2021 роках. У минулому він навіть пропонував назвати військову базу в Польщі «Форт Трамп», щоб переконати Вашингтон розмістити війська в країні.

«Він (Дуда) – мій друг, і ми провели чотири прекрасні роки разом, і, можливо, нам доведеться зробити це знову», – заявив Трамп перед зустріччю з польським президентом. «Ми повністю підтримуємо Польщу… Я дуже поважаю цю країну і дуже поважаю президента».

На самій же зустрічі Дуда і Трамп обговорили пропозицію польського лідера, щоб країни-учасники НАТО підвищили свої витрати на оборону до 3% з нинішніх 2%. Сам американський політик давно виступає за це, і навіть погрожував у лютому цього року, що дозволить Росії робити «все, що вона захоче», з тими державами Північноатлантичного альянсу, які не стануть підвищувати витрати на оборону, що тоді стурбувало лідерів багатьох європейських країн. Тож можна припустити, що під час зустрічі Дуда і Трамп обговорювали те, як можна вплинути на країни Європи, щоб вони підвищили витрати на оборону в разі повернення американського політика в крісло президента.

Також на зустрічі політики торкнулися війни між Росією та Україною і загострення палестино-ізраїльського конфлікту в Газі. За результатами переговорів Дуда охарактеризував їх як «дружню зустріч у дуже приємній обстановці». А його помічник Войцех Коларський, який також був присутній на переговорах, описав їх як «чудову зустріч двох друзів, які згадували час, коли протягом чотирьох років вони співпрацювали, обіймаючи президентські пости», час, що став «дуже плідним для польсько-американських відносин».

Крім того, лише через день після зустрічі з Дудою Трамп уперше висловився на тему того, що збереження України важливе для США. «З чим усі згодні, збереження і сила України мають бути набагато важливішими для Європи, ніж для нас, але вони важливі й для нас! Дій, Європо!», – написав він у соцмережах. Тож Дуді, ймовірно, справді вдалося справити певний вплив на свого давнього союзника, принаймні переконавши його чіткіше висловити свою позицію щодо України.

Зазначимо також, що Дуда став одним з останніх глав держав, які зустрілися з Трампом після того, як він офіційно став кандидатом на президентських виборах від Республіканської партії. У 2016 році європейські та інші союзники США опинилися захоплені зненацька несподіваним приходом Трампа в крісло президента, і їм довелося надалі швидко і не завжди вдало намагатися вибудовувати з ним відносини. Сам же американський політик активно критикував давні союзи США, війни, які вів Вашингтон, і розміщення американських військ за кордоном, ставлячи під сумнів самі відносини Америки з іншими державами. Судячи з того, що багато європейських і світових лідерів поспішили зустрітися з Трампом під час його нинішньої передвиборчої кампанії, вони вочевидь не хочуть зробити ту саму помилку двічі і намагаються налагодити з ним контакти вже зараз.

Так, у лютому 2024 року з Трампом зустрівся нещодавно обраний президент Аргентини Хав’єр Мілей. Теж правий популіст, він проводив свою передвиборчу кампанію, багато в чому копіюючи Трампа, аж до гасла «Зробимо Аргентину великою знову». У березні американський політик зустрівся з прем’єром Угорщини Віктором Орбаном, одним із давніх союзників Трампа в Європі поряд із президентом Дудою. А у квітні, прямо перед візитом польського лідера, Трамп зустрічався з міністром закордонних справ Великої Британії Девідом Кемероном, колишнім прем’єром країни. Британія є одним із ключових союзників США в Європі, а сам Кемерон активно виступає за підтримку України.

Загалом можна сказати, що європейські та інші країни активно готуються до можливого повернення Трампа до влади, намагаючись налагодити з ним відносини на випадок його перемоги. Однак ці контакти вигідні й самому Трампу, який може прийти в Білий дім у більш сприятливій ситуації, ніж у 2016 році. У липні цього року головою Ради Євросоюзу, по суті Ради міністрів міжнародної організації, на пів року стане його союзник Віктор Орбан, посаду генсека НАТО може зайняти нідерландський прем’єр Марк Рютте, прозваний «заклинателем Трампа» за здатність вплинути на американського політика і хороші стосунки з ним, а в Польщі президентом залишається його «друг» Анджей Дуда. Щоправда, термін Дуди закінчується 2025 року, коли сам Трамп може повернутися до влади. Однак польські політики, розділені за безліччю питань, згодні в одному – їм необхідно зміцнити відносини з Трампом.

«Я сподіваюся, що під час зустрічі в Нью-Йорку президент скористався рекомендацією польського уряду і представив польську точку зору на питання безпеки», – написав прем’єр Польщі Дональд Туск після візиту Дуди. «У цих питаннях нам потрібна максимальна згода і мінімум розбіжностей».

Судячи з усього, Дуда зі своїм завданням впорався, і відносини Польщі зі США за Трампа на посаді президента зміцнюватимуться і після того, як польський лідер залишить свій пост наступного року.

Автор публікації

Коментарі: 0
Публікації: 103
Реєстрація: 21.10.2019