План Байдена рятує Газу, тільки його поки що ніхто не бачив
Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію, яка повторює запропонований Байденом трьохетапний план припинення вогню в секторі Газа. Угоду називають дипломатичною перемогою Білого дому, але цього досягнення поки що немає навіть на папері, а умови угоди не зрозумілі навіть самим сторонам.
За планом Байдена, перемир’я включає три етапи. Перший передбачає негайне припинення вогню обома сторонами, виведення ізраїльських військ із населених пунктів Гази, звільнення заручників і обмін їх на заарештованих в Ізраїлі палестинців. Другий етап передбачає звільнення заручників, що залишилися, і повне виведення ізраїльських військ з анклаву. За згодою сторін припинення вогню стає безстроковим. Третій етап передбачає відновлення анклаву за допомогою США і союзників.
Резолюція ООН при цьому відкидає будь-які територіальні та демографічні зміни Гази. Представлений Байденом план практично нічого не говорить про третій етап. Також формулювання перших двох етапів виглядали розпливчастими – у політиків та експертів виникло багато запитань, як саме ця схема працюватиме. Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявив, що Байден презентував не всі подробиці плану й існують додаткові домовленості, які розкривати не стали.
Також Нетаньяху додав, що Ізраїль не поспішає погоджуватися з американським планом припинення вогню. Нібито Байден забув згадати важливу деталь: Ізраїль не погодився завершити війну на другому етапі передбачуваного перемир’я – лише готовий обговорювати її закінчення. Ізраїль готовий призупинити бойові дії на 42 дні, щоб повернути заручників, але після цього відновить бойові дії. Таким чином ізраїльські військові не відмовляються від кінцевої мети – знищення «Хамас».
Слова ізраїльського прем’єра були спрямовані навіть не Вашингтону, а своїм партнерам по правлячій коаліції, які відкрито критикують його рішення. Ультраправі політики пригрозили вийти з уряду, якщо прем’єр погодиться з планом Байдена. Міністри Ітамар Бен-Гвір і Бецалель Смотрич заявили, що ця угода стане не «абсолютною перемогою», а «абсолютною поразкою» для Ізраїлю.
Головна нерозв’язна проблема – це питання припинення вогню. «Хамас» вимагає безстрокового припинення бойових дій, що відповідає третьому етапу плану Байдена. Ізраїль наполягає лише на тимчасовому перепочинку і не відмовляється від цілей війни. Інша проблема – це звільнення заручників, яке має розпочатися одразу на першому етапі.
Нетаньяху під час виступу в Кнесеті заявив, що сторони так і не домовилися про кількість заручників для обміну, хоча раніше Байден заявляв про протилежне. «Хамас» відмовляється називати навіть приблизні цифри тих, хто вижив, і кількість полонених, ізраїльській стороні доводиться лише гадати, на яку кількість заручників вона може розраховувати.
Пропозиції американців засвідчили, що Ізраїль перебуває під найсильнішим міжнародним тиском союзників і має обирати між двома взаємовиключними рішеннями. Або повне звільнення заручників – і тоді доведеться відмовитися від плану повного знищення «Хамас». Або домогтися зникнення угруповання в Газі, але в цьому разі практично не вдасться врятувати заручників – бойовики їх знищать. Проте Нетаньяху впевнений, що його військовий кабінет може досягти обох цілей.
Позиції Ізраїлю погіршує те, що «Хамас» підтримує запропонований Байденом план. З боку угруповання умови плану виглядають як гарант безпеки: рух не тільки зможе вистояти, а й доб’ється повного виведення ізраїльських військ із території Гази. Для «Хамас» головна мета переговорів – вижити, не давши противнику закінчити війну на своїх умовах.
Несподівано на цьому тлі допомога Нетаньяху надійшла від лідера опозиції Яіра Лапіда. Він закликав прем’єра схвалити пропозицію США. В обмін політик обіцяв підтримати коаліцію і не дати розвалити уряд. «Нагадую Нетаньяху, що у нього є система безпеки з нашого боку для укладення угоди про заручників, якщо Бен-Гвір і Смотрич підуть з уряду», – сказав він. При цьому 40% ізраїльтян підтримують план Байдена, 27% виступають проти.
Хоча The Washington Post називає план Байдена «рідкісною дипломатичною перемогою» його адміністрації, майбутнє переговорів залишається незрозумілим, зокрема, через безліч прогалин в опублікованих матеріалах. Наприклад, план так і не дає відповіді, чи залишить угода за «Хамас» право на частковий контроль над територією анклаву. 8 червня ізраїльтяни провели масштабну операцію зі звільнення заручників і врятували чотирьох людей, але при цьому загинули сотні людей. Цей рейд може вплинути на долю угоди.
Бен-Гвір заявив, що неодноразово намагався зустрітися з Нетаньяху і побачити цей план на папері, але щоразу секретаріат прем’єра йому відмовляв, а потім і зовсім заявив, що ніякого письмового плану не існує. Чутки про додаткові секретні умови угоди виникли через непрозорість домовленостей: окрім небажання Нетаньягу ділитися подробицями зі своїми партнерами по коаліції, також ускладнено зв’язок із керівництвом «Хамаса» в Газі, наприклад, лідер руху Ях’ю Сінвар досі переховується в анклаві.
Держсекретар США Ентоні Блінкен намагається переконати сторони скоріше прийняти умови плану і приступити до першого етапу. Нетерплячість американців пояснюється ще й тим, що не за горами передвиборчі перегони, і Байдену буде зовсім не до близькосхідних справ. З іншого боку, досягнення перемир’я стане додатковим очком у його протистоянні з Трампом. Незважаючи на проблемні місця плану, його перевага – це надія на швидке припинення бойових дій, які забирають десятки життів щодня.