Байден помилував сина і відкрив скриньку Пандори для Трампа
Несподіване помилування Байденом свого сина знову порушило питання про цей суперечливий інститут: прийдешнє президентство Трампа може остаточно перетворити право на помилування на політичний інструмент…
Президент США Джо Байден помилував свого сина Гантера, якого було визнано винним у двох кримінальних справах. Однак ще у вересні політики запевнив журналістів, що він не збирається видавати указ про помилування сина. «З першого дня на цій посаді я говорив, що не буду втручатися в ухвалення рішень міністерством юстиції, і я дотримав слова, навіть коли бачив, як мого сина вибірково й несправедливо переслідують», – ідеться в заяві Байдена.
Йдеться про судові розгляди, під час яких присяжні визнали Хантера Байдена винним у тому, що він під час купівлі зброї у 2018 році приховав факт, що був наркоспоживачем. Потім Байден-молодший визнав провину в іншій справі – про ухилення від податків. «Коли я на цих вихідних ухвалив це рішення, відкладати його виконання більше не мало сенсу. Я сподіваюся, що американці зрозуміють, чому батько і президент дійшов до такого рішення», – йдеться в заяві президента.
Для Білого дому цей випадок – скоріше традиція, оскільки залишаючи 2021 року свою посаду, Трамп оголосив про помилування близьких соратників, які виявилися фігурантами численних кримінальних справ. Хоча противники політика критикували його за таке безвідповідальне використання повноважень президента, жодних політичних наслідків це рішення не мало.
Критика виникла і цього разу. Губернатор Колорадо, демократ Джаред Поліс заявив, що він «розчарований» і що помилування Гантера «заплямує» репутацію президента, який йде. Утім, політологи вважають, що це рішення не вплине на політичну кар’єру Байдена, оскільки незабаром уся увага країни переключиться на прийдешнє президентство Трампа, а репутацію Байдена вже зіпсовано його виходом із президентських перегонів і програшем Камали Гарріс.
Юристи зазначають, що правила, які регулюють президентське помилування, ніколи не були чітко прописані і зараз фундаментально змінилися. Винятковий захід, який покликаний виправляти судові помилки, в останні кілька десятиліть перетворився на політичний інструмент «порятунку» своїх соратників і родичів, що дискредитує всю судову систему США.
Наприклад, Білл Клінтон 2001 року наприкінці свого другого терміну помилував зведеного брата, актора і музиканта Роджера Клінтона, який був засуджений за зберігання кокаїну. 2020 року Трамп помилував свекра своєї доньки Іванки Чарльза Кушнера, якого було засуджено за незаконні пожертви на передвиборчі кампанії та ухилення від сплати податків. Кушнер встиг відсидіти два роки у в’язниці.
Байден за час свого президентства підписав 157 указів про помилування: 25 із них скасовують вирок, 132 скорочують тюремні строки. Неясно, чи включає ця статистика помилування його сина. Водночас Байден підписав менше указів про помилування, ніж Трамп: той опублікував 238 указів: 144 з них скасовують вирок, 94 скорочують тюремні терміни.
Штаб Трампа відреагував на рішення про помилування Байдена-молодшого заявою, що обраний президент виправить судову системи і «відновить належні процедури» під час свого другого терміну. Експерти вважають, що після повернення в Білий дім Трамп може знову скористатися своїм правом помилування, щоб звільнити багатьох прихильників, засуджених за напад на Капітолій 6 січня 2021 року. Тим самим інститут помилування остаточно перетвориться на сумнівний інструмент політичної боротьби.
Найнеймовірнішим сценарієм видається використання права помилування самим Трампом на себе. Якщо під час першого терміну президент не контролював Міністерство юстиції та ФБР, які значно ускладнили проведення його політики, то тепер команда республіканців розраховує поставити в цих відомствах своїх людей, які були б повністю віддані Трампу. Це необхідно, зокрема, для вирішення решти справ проти президента. Наприклад, справу про підбурювання до штурму Капітолія було вже закрито.
Порушення Байденом своєї обіцянки може спровокувати Трампа: тепер ідея власного помилування може виглядати вже не такою, що суперечить американським політичним традиціям. «Через свою впертість у боротьбі за другий термін, який він не зміг виграти, «Джо Байден вирішив віддати пріоритет своїм власним почуттям, а не захисту своєї країни», – зазначає The Atlantic.
Правозахисники наголошують, що оголошення про помилування Байдена-молодшого – це рідкісний шанс звернути увагу президента та громадськості на інші випадки, які потребують негайного вирішення. «Настав час приділяти пріоритетну увагу помилуванню за тисячами перевірених справ. Президент має можливість помилувати тих, хто відбуває непропорційно тривалі терміни у федеральних в’язницях. Ми обов’язково повинні звернути нашу увагу туди», – заявила виконавчий директор правозахисної групи FWD.us Зої Таунс. Адвокатка отримала понад 12 тисяч петицій про помилування під час перебування Байдена на посаді.