To reset your password, please enter your email address or username below.

Бліцкриг в OpenAI провалився: що сталося в головному ШІ-стартапі?

Скандал зі звільненням гендиректора OpenAI Сема Альтмана шокував усю IT-індустрію. Головний стартап у сфері штучного інтелекту на кілька днів виявився некерованим: рада директорів влаштувала переворот і вигнала топ-менеджерів, а співробітники підняли заколот проти самої ради. Корпоративна війна показала глибокі протиріччя всієї ШІ-індустрії.

18 листопада рада директорів OpenAI оголосила про звільнення генерального директора компанії Сема Альтмана із загадковим формулюванням «не завжди був відвертим у спілкуванні з радою директорів, що заважало йому виконувати свої обов’язки». Слідом за Альтманом пішли президент стартапу Грег Брокман і три старші розробники на знак солідарності. Новим тимчасовим гендиректором стала Міра Мураті, яка до цього обіймала посаду технологічного директора.

Обидві сторони ніяк не коментували причину звільнення, тож одразу ж у ЗМІ почали плодитися чутки про конфлікт у керівництві компанії. Масла у вогонь підлив Брокман, який описав, як це відбувалося. За його словами, член ради директорів і головний науковий співробітник OpenAI Ілля Суцкевер оголосив Альтману про звільнення, а після повідомив Брокману, що того вивели зі складу ради.

Усе це нагадувало тихий переворот: головний інвестор стартапу, компанія Microsoft дізналася про перестановки разом з усіма під час публікації релізу. Нібито гендиректор корпорації Сатья Наделла був розлючений тим, що сталося, і пообіцяв всіляку підтримку Альтману. Звільнений лише назвав всю ситуацію «дивним досвідом» і пообіцяв пізніше розповісти подробиці, як це відбувалося. Пізніше Наделла оголосив, що Альтман і Брокман погодилися очолити створений під них ШІ-підрозділ у Microsoft.

Анонімні джерела в компанії вказували на головного ідеолога перевороту – Суцкевера, який натиснув на інших членів ради директорів. Той був незадоволений занадто незалежною поведінкою Альтмана. Останньою краплею стала перша конференція для розробників DevDay, на якій гендиректор стартапу презентував нові продукти і поліпшення чат-бота ChatGPT. Бот став дедалі більше схожим на комерційний продукт і навіть обзавівся десятками плагінів, які нагадують App Store, але поки без монетизації.

Ще Альтман вільно поводився в публічному полі, не рахуючись із правлінням: він планував створити стартап із виробництва чіпів для OpenAI, вів переговори про створення нового венчурного фонду, який спеціалізувався б на технологіях. Наприклад, він обговорював із колишнім дизайнером Apple Джоні Айвом розробку революційного пристрою, на зразок iPhone, у сфері штучного інтелекту. Мабуть, Суцкеверу все це не подобалося.

Але щось пішло не так: Мураті виявилася не такою поступливою і відразу заявила, що підтримує плани Альтмана. Рада спішно призначила іншого гендиректора – колишнього главу Twitch Еммета Шира. Але й зовсім чужий для стартапу менеджер повідомив усім, що почне роботу з незалежного розслідування, яке покаже, чому все-таки Альтмана вирішили звільнити. Усі ці перестановки відбувалися протягом кількох годин – і терпець співробітників OpenAI увірвався.

Працівники компанії влаштували заколот і висунули раді ультиматум: понад 700 або 780 співробітників підписали відкритий лист із вимогою відставки ради. В іншому разі вони погрожували піти в Microsoft слідом за Альтманом і Брокманом. Нервувала і Microsoft, яка вже витратила на інвестиції в стартап понад $10 мільярдів і має безліч фінансових і юридичних важелів тиску на OpenAI. Наделла натякав, що не проти повернення топменеджерів у стартап, але це внутрішня справа компанії.

Розв’язка конфлікту сталася настільки ж раптово, як і його початок. Ймовірний винуватець перевороту Ілля Суцкевер приєднався до співробітників і підтримав їхній відкритий лист. Це означало, що вся затія з перестановками в керівництві провалилася. Під час виснажливих переговорів Альтман домагався повернення в компанію на своїх умовах: разом із Брокманом і розробниками, які пішли, при зміні всієї ради директорів. Вирішальний удар зробили інвестори, які оголосили про плани судитися зі стартапом.

У підсумку Альтман тріумфально повернувся в OpenAI. Рада директорів майже повністю змінилася – і тепер має підібрати кандидатури для розширеного правління, до якого ввійдуть уже дев’ять осіб. Скандал, який тривав чотири дні і розбурхав усю технологічну галузь, закінчився, але залишилося безліч запитань, що сталося і чи можливо було запобігти такому перевороту, який коштував компанії мільйонів доларів збитків.

Експерти вважають, що виною всьому – структура бізнесу OpenAI, яка сильно відрізняється від подібних компаній в індустрії. Спочатку з 2011 року OpenAI функціонувала як некомерційна організація: її заснували, зокрема, Альтман та Ілон Маск. Пізніше Ілон Маск пішов із компанії і відкликав заплановані інвестиції, оскільки інші кофаундери відхилили пропозицію мільярдера, яка дозволила б йому контролювати стартап. Це призвело до публічного розколу між Альтманом і Маском, і останній заснував власну ШІ-компанію xAI.

Уже 2019 року OpenAI створила дочірню комерційну структуру для залучення інвестицій. Її капітал на 49% належить Microsoft, інші інвестори і співробітники OpenAI також контролюють 49% капіталу комерційної структури. Решта 2% належать материнській компанії. Незважаючи на невелику частку, вона володіє широкими повноваженнями з контролю – і це відображає глибокий конфлікт у керівництві OpenAI.

Суцкевер висловлював «дослідницьку» позицію співробітників, для яких головне завдання стартапу – це створення загального штучного інтелекту (AGI). Дослідники вважають, що всі зусилля та інвестиції мають бути спрямовані на розробку AGI. Іншої позиції, яку можна назвати «комерційною», дотримується Альтман: він вважає, що стартап має приносити дохід, а продукти, що випускаються, – монетизуватися. Побоюючись уповільнення прогресу в розробці AGI, Суцкевер, судячи з усього, спробував вилучити Альтмана з компанії і таким чином послабити «комерційну» фракцію в OpenAI. Як виявилося, марно.

Автор публікації

Коментарі: 0
Публікації: 319
Реєстрація: 22.06.2020