Хитке перемир’я: Ізраїль і «Хезболла» не можуть воювати і не хочуть поступатися
Ізраїль і «Хезболла» досягли угоди про припинення вогню, яка має покласти край боям на ізраїльсько-ліванському кордоні, що тривають. Однак це рішення викликає серйозні суперечки як усередині Ізраїлю, так і на міжнародній арені: експерти і політики сумніваються в його здатності забезпечити довгостроковий мир і безпеку в регіоні.
Ізраїльський уряд схвалив пропозицію прем’єра Біньяміна Нетаньяху про припинення вогню, яке зупинить бойові дії між Ізраїлем і «Хезболлою». Згідно з угодою, Ізраїль поступово виведе свої сили, що залишилися, з Лівану протягом наступних 60 днів, у той час як «Хезболлі» не буде дозволено закріпитися поблизу ізраїльського кордону між «блакитною лінією» – неофіційною межею між Ізраїлем і Ліваном – і річкою Литані, яка розташована приблизно за 30 км від кордону. Цю територію повинні будуть взяти під свій контроль війська ліванської армії.
Раніше, починаючи з 24 листопада, угруповання посилило обстріли ізраїльського кордону, за даними ЦАХАЛ, «Хезболла» випустила понад 200 ракет по території країни. Сам Ізраїль останніми тижнями дотримувався тактики «переговори під вогнем», при цьому активно руйнуючи прикордонну інфраструктуру. Ймовірно, у такий спосіб командування ЦАХАЛу намагалося створити непридатну для проживання нейтральну зону вздовж усього кордону.
Під час телевізійного звернення президент США Джо Байден оголосив, що припинення вогню набуде чинності о 4 ранку 27 листопада, додавши, що угода була «розроблена як постійне припинення бойових дій». Нетаньягу заявив, що перемир’я необхідне Ізраїлю, щоб зосередитися на іранській загрозі, ізолювати ХАМАС і поповнити запаси зброї.
Головна вимога Ізраїлю – це відхід «Хезболли» з прикордонних територій південного Лівану, щоб усунути загрозу для ізраїльських громад по інший бік кордону. Також Нетаньяху планує отримати право на передислокацію всередині Лівану, якщо «Хезболла» все-таки повернеться в південні прикордонні регіони. Імовірність цього навіть після укладення перемир’я висока: закріпившись на природних висотах, бойовики можуть без особливих зусиль обстрілювати ізраїльські громади.
«Хезболла» неодноразово порушувала попередні угоди, зокрема, резолюцію 1701 Ради Безпеки ООН, яка поклала край повномасштабному конфлікту 2006 року. Всупереч вимогам, «Хезболла» за перші десять років змогла наростити й удосконалити ракетний арсенал, а в прикордонних районах побудувала потужну військову інфраструктуру.
За даними ізраїльських ЗМІ, в рамках обговорюваної угоди адміністрація президента США погодилася передати Ізраїлю письмові гарантії, які мають закріпити за ЦАХАЛом безстрокове право на використання сили проти «Хезболли» в тому разі, якщо угруповання порушить мирну ініціативу. Порушенням вважатиметься перекидання бойовиків до кордону і контрабанда важкого озброєння.
За даними Axios, американська влада сильно натиснула на Нетаньяху для якнайшвидшого укладення перемир’я. Спецпосланець США Амос Хокстайн, медіатор між Ізраїлем і Ліваном, пригрозив ізраїльському прем’єру відмовитися від посередницьких зусиль, якщо він не погодиться на угоду найближчими днями.
Не всі політичні сили в Ізраїлі підтримали план перемир’я. Представники право-релігійного крила в ізраїльській правлячій коаліції виступили проти заморожування бойових дій, пояснивши це тим, що шиїтське угруповання близьке до розгрому. Міністр національної безпеки Ізраїлю Ітамар Бен-Гвір виступив із вимогою до прем’єр-міністра відхилити пропозицію США, назвавши план «серйозною помилкою».
Втілення деталей мирного плану досі незрозуміле. Участь ліванської армії як миротворчої сили не виглядає міцною гарантією: у неї просто немає матеріальних ресурсів і такої кількості навчених солдатів, щоб ефективно охороняти південні регіони країни. До того ж, може скластися ситуація, коли ліванські військові відмовляються протистояти «Хезболлі», що вже не раз траплялося в історії.
Бойові дії призвели до переміщення понад мільйона ліванців і десятків тисяч ізраїльтян, було вбито понад 3 тисячі осіб. За підрахунками Армії оборони Ізраїлю, понад 60 тисяч цивільних осіб перебуває в евакуації. Багато евакуйованих по обидва боки кордону не хочуть повертатися в рідні місця, оскільки не відчувають себе в безпеці, а в гарантії захисту не вірять. Опитування громадської думки в Ізраїлі показують, що понад 80% ізраїльтян, які підтримують Нетаньяху, виступають проти мирної угоди.
Незважаючи на військові успіхи і в Лівані, і в Газі, уряд Нетаньяху не зміг отримати дипломатичних вигод із цих операцій і загруз у міжнародних протиріччях. Головним репутаційним ударом для кабінету стала видача Міжнародним кримінальним судом (МКС) ордерів на затримання Нетаньяху і колишнього міністра оборони Ізраїлю Іоава Галанта: обох підозрюють у злочинах проти людяності під час операції ізраїльських військ у секторі Газа.
На думку експертів, перемир’я не матиме великого ефекту на війну, що триває в Газі. Малоймовірно, що під впливом ліванського союзника лідери ХАМАС погодяться покинути Газу. Можливо, що ізраїльський уряд продовжить наполягати на повному знищенні угруповання, навіть попри те, що ізраїльські генерали попереджають про нездійсненність такої мети. Як у випадку з ХАМАСом, «Хезболла» також не може бути знищена – і обидва угруповання, які втратили свій військовий потенціал, відновлять його в будь-якому разі після відходу ізраїльської армії з Гази і південного Лівану.