Індія і Канада знову сперечаються через сикхів
Країни знову висилають дипломатів: давня проблема довкола політичних убивств сикхів призвела до того, що для Оттави і Делі відстоювати свою точку зору стало справою принципу.
Канадський уряд оголосив про висилку шести індійських дипломатів, їх підозрюють у злочинній діяльності проти канадських громадян. Це рішення було дзеркальним: раніше Індія вислала шість канадських дипломатів, а також відкликала свого посла з Оттави, побоюючись за його безпеку.
Це явне невдоволення між країнами періодично переростає в дипломатичний конфлікт, і нинішня ситуація – чергове загострення. Оттава звинувачує главу індійської дипмісії в причетності до змови з метою вбивства лідера сикхської громади країни Хардіпа Сінгха Ніджара. Його в Індії оголосили терористом.
«Рішення про висилку цих осіб було ухвалено з великою увагою і тільки після того, як поліція зібрала великі, чіткі та конкретні докази, які ідентифікували шістьох осіб як осіб, які становлять інтерес у справі Ніджара», – пояснив канадський уряд своє рішення.
Канада є домівкою для найбільшої громади сикхів за межами Індії, де релігійна меншина мешкає переважно в північно-західному штаті Пенджаб. Ніджар активно виступав за створення Халістану – незалежної сикхської держави на території індійського штату Пенджаб. Сепаратистський рух виник з моменту здобуття незалежності Індії 1947 року. Пік протистояння припав на 1980-ті роки, після проведеної індійськими військовими спецоперації опір вдалося придушити. Проте сикхська діаспора активізувалася останніми роками – і Нью-Делі намагається цьому протистояти.
Сам глава громади був застрелений невідомими в червні минулого року в канадській провінції Британська Колумбія на порозі сикхського храму. Вбивць так і не вдалося ідентифікувати і затримати. Канадська сторона звинуватила Індію в причетності до вбивства. Активіста застрелили двоє чоловіків у масках, коли він перебував у своїй машині на парковці біля сикхського храму в місті Саррі. Це вбивство сколихнуло індійську громадськість.
«Будь-яка причетність іноземного уряду до вбивства громадянина канади на канадській території – це неприпустиме порушення нашого суверенітету», – заявив тоді Трюдо. Прем’єр додав, що канадська розвідка отримала дані, що «заслуговують на довіру», про зв’язок між індійською владою і смертю Ніджара.
Опісля в канадському Вінніпезі відбувається ще одне вбивство сикха – Суху Денеке, якого Індія підозрює в організації терактів у штаті Пенджаб. Імовірно, активіст став випадковою жертвою перестрілки між місцевими бандами, але слідчі не відкидають версію навмисного вбивства. Денеке втік до Канади 2017 року, коли на батьківщині проти нього порушили кілька кримінальних справ.
Уже у вересні минулого року Канада вислала високопоставленого індійського дипломата, якого підозрювали у зв’язках із зовнішньою розвідкою і злочинній діяльності. У відповідь індійське посольство призупинило видачу канадцям віз усіх типів, а уряд Індії вислав додому 41 канадського дипломата.
Через рік ситуація не зрушила з мертвої точки: обидві сторони так і не змогли знайти порозуміння. Наприклад, під час нещодавнього саміту АСЕАН прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо спілкувався з прем’єром Індії Нарендрою Моді, але той лише повторював офіційну точку зору: Делі до вбивства сикхів непричетний.
Тоді канадці пішли на загострення. Комісар королівської Канадської кінної поліції Майк Духем заявив, що уряд Індії веде незаконну діяльність у Канаді. «Поліція знайшла докази зв’язку між агентами уряду Індії та вбивствами, а також актами насильства»,- повідомив він.
За версією канадської поліції, індійська влада через свою дипмісію «використовує організовану злочинність для створення небезпечного середовища, націленого на південноазіатське співтовариство Канади і втручання в демократичні процеси». Нібито дипломати таємно, за допомогою погроз і примусу збирали інформацію для свого уряду.
Звинувачення Канади проти Індії у вбивстві Ніджара були підкріплені результатами американського розслідування аналогічної, хоча й безуспішної, змови проти сикхського священнослужителя, який мешкає у США. У листопаді минулого року федеральні прокурори в Мангеттені заявили, що виявили зв’язки між обома змовами.
У відповідь Делі нагадав, що Канада «свідомо надала войовничим екстремістам і терористам простір для переслідування, погроз і залякування індійських дипломатів і громадських лідерів».
Для союзників Канади цей скандал – неприємна перешкода. США і Євросоюз намагаються залучити Індію як противагу Китаю. Індія є швидкозростаючою державою як в економічній, так і у військовій сфері. Зазвичай розвідка Індії діє в Південно-Східній Азії та Пакистані, її традиційні прийоми – це точкові авіаудари і таємні вбивства. Канада для індійських шпигунів – один із важливих напрямків через велику сикхську діаспору.
Однак експерти сумніваються, що загроза з боку сикхських екстремістів, що базуються в Канаді, була досить серйозною для того, щоб Індія стала здійснювати цілеспрямовані вбивства на іноземній території. Проте прем’єр Моді у своїй останній передвиборчій кампанії постійно підкреслював зростаючу загрозу з боку сикхів.
Індійські ЗМІ майже одностайні: Трюдо виступає проти Індії, оскільки сикхи становлять близько 2% населення Канади. І вони з часом стали помітною політичною силою, на підтримку якої прем’єр спирається, щоб залишитися при владі. Загострення канадсько-індійських відносин збіглися з парламентськими виборами в обох країнах, і такий яскравий дипломатичний скандал лише додає очок обом сторонам.