Лівий консерватизм: чому «Союз Сари Вагенкнехт» набирає популярності в Німеччині
У Німеччині, особливо у східній її частині, стрімко стає популярною нова партія – «Союз Сари Вагенкнехт». Створена зовсім нещодавно, лівоконсервативна партія вже набрала понад 6% голосів на червневих виборах до Європарламенту і отримала в ньому 6 місць. Але чому «Союз Сари Вагенкнехт» набирає популярності, і чи зможе він позмагатися з ультраправими з «Альтернативи для Німеччини» на регіональних виборах у вересні цього року?
Нещодавно на німецькому політичному небосхилі запалилася нова зірка – депутат Бундестагу Сара Вагенкнехт. Після виходу з «Лівої партії», фракцію якої вона очолювала в парламенті, Вагенкнехт разом із кількома іншими колишніми членами партії в січні 2024 року заснувала нову політичну силу – «Союз Сари Вагенкнехт» (Bündnis Sahra Wagenknecht – Vernunft und Gerechtigkeit, BSW).
Партія Вагенкнехт не вписується в традиційний політичний спектр Німеччини, натомість виступаючи за те, що сама політикиня називає «лівим консерватизмом» – поєднання лівих економічних і соціальних гасел, і культурного консерватизму. Так, BSW підтримує підвищення мінімальної заробітної плати в країні з 12 до 15 євро на годину, але при цьому виступає за обмеження міграції. «Це «найкраще з» протестного – практично популістського – наративу, які вона взяла на озброєння», – сказав викладач порівняльної політології в Університеті Аусбурга Мехтільд Роос.
Крім того, «Союз Сари Вагенкнехт» виступає проти подальшої військової допомоги Києву, а сама політик критикувала західні санкції проти Росії, зокрема ті, що зачіпають експорт енергоносіїв. «Ми виступаємо за економічну розсудливість, соціальну справедливість, мир і свободу слова. Це чотири основні пункти в нашому установчому маніфесті. Це те, чого ми хочемо для Німеччини. Це також те, чого ми хочемо для Європи», – описала свою політичну програму Вагенкнехт.
Експерти вважають, що гнучка політична програма, особливо з боку ідеології – свідомий вибір Вагенкнехт. Вона «має здобути якомога більше підтримки, але вона намагається здобути її від кожної групи електорату, – сказав політолог із Вільного університету Берліна Геро Нойгебауер, – вона не тільки прислухається до настроїв у суспільстві, до того, про що говорять люди, – вона сама говорить про це». Політолог назвав BSW «тутті-фрутті», в якій зібрані всі сторони політичного спектра в одному.
І поки що така стратегія приносить плоди. Уже в травні цього року «Союз Сари Вагенкнехт» здобув свою першу політичну перемогу – на виборах мера в Тюрінгії (земля у Східній Німеччині). А в червні на партію чекав ще більший успіх – на виборах до Європарламенту вона набрала 6,2% голосів і отримала 6 місць. Зовсім непогано для партії, яка до того моменту існувала не більше півроку.
І зараз експерти пророкують BSW хороші результати на регіональних виборах, що відбудуться в трьох східнонімецьких землях (Тюрінгії, Саксонії та Бранденбурзі) у вересні – від 13% до 18% голосів. Так, у Тюрингії партія може набрати 17% голосів, посівши на виборах третє місце.
Але в чому ж секрет такої популярності «Союзу Сари Вагенкнехт», причому саме у Східній Німеччині? Деякі експерти пояснюють те, що виборці на сході країни більше підтримують радикальні та популістські партії, тією обставиною, що вони сформувалися в роки диктатури в Німецькій Демократичній Республіці (НДР).
Крім того, свою роль відіграють і економічні проблеми на сході країни після возз’єднання Німеччини 1990 року. Так, працююче населення у Східній Німеччині досі в середньому заробляє на 15% менше за годину, ніж у Західній. Можливо, у цьому причина того, що «багато людей там почуваються громадянами другого сорту, чия ідентичність постійно зазнає принижень», – сказав політолог з Університету Ерлангена Костянтин Вюртманн. І це невдоволення виливається в голосування проти політичних еліт.
Зазначимо, що виборці на сході країни менш схильні голосувати за традиційні німецькі партії, включно з лівоцентристською Соціал-демократичною партією Німеччини (СДПН) і правоцентристським Християнсько-демократичним союзом (ХДС), просто тому, що позиції цих партій там менш укорінені. СДПН і ХДС домінували в політиці післявоєнної Західної Німеччини, а Східна приєдналася до неї лише 34 роки тому. І за цей час традиційні партії не встигли набрати на сході країни значного політичного впливу.
За словами самої Сари Вагенкнехт, є і ще одна причина популярності її партії саме у Східній Німеччині – це спадщина опору авторитаризму. Вона заявила, що люди на сході країни не люблять, коли їм кажуть, що думати. «Східні німці сьогодні особливо гостро відчувають, коли розуміють, що ви хочете навчати їх, що ви хочете читати їм лекції, що ви хочете обмежувати їхню свободу, – сказала Вагенкнехт, – це також частина спадщини Східної Німеччини, спадщини в сенсі певного опору та стійкості, які люди набули в ті часи».
Багато східних німців, навіть ті, хто народився набагато пізніше закінчення Холодної війни, досі мають сильну регіональну ідентичність, вважаючи себе «оссі» (тобто жителями Східної Німеччини). Також вони більше виступають за обмеження міграції, більш консервативні в соціальному плані та ностальгують за дружніми відносинами з Росією, що може бути пов’язано з тим, що НДР у роки Холодної війни входила до складу радянського блоку.
І саме на запит з боку таких виборців, які вважають, що їхні інтереси недостатньо або зовсім не представляють традиційні партії, і відповідає «Союз Сари Вагенкнехт». «Ліві консерватори» виступають для них більш прийнятною і менш радикальною альтернативою ультраправим з «Альтернативи для Німеччини»(«АДН»), які загрузли в постійних скандалах то через нацистські гасла, то через звинувачення у шпигунстві на користь Китаю. «Наразі BSW може стверджувати, що не є партією екстремістів», – сказала директорка Академії політичної освіти Тутцінга Урсула Мюнх, – її представники уникають расистської риторики, і вона має відносно гідних основних кандидатів із досвідом участі в місцевій та федеральній політиці. Це справді відрізняє його від «АдГ».
Ба більше, менший радикалізм і краща репутація BSW робить його більш прийнятною альтернативою не тільки для консервативно налаштованих виборців, а й для традиційних політиків. Наприклад, у Саксонії ХДС, який має всі шанси посісти перше місце на виборах, для формування регіонального уряду муситиме вступити в коаліцію або з «АдН», що претендує на друге місце, або з «Союзом Сари Вагенкнехт», який може посісти третє місце. Оскільки в Німеччині все ще діє «cordon de sanitaire» («санітарний кордон», відмова політичних партій співпрацювати з ультраправими), то ХДС, ймовірно, вибере BSW, віддавши членам партії якісь портфелі в уряді. Схожа ситуація може скластися і в Тюрінгії, і в Бранденбурзі. Зазначимо, що ХДС не виключив співпраці з «Союзом Сари Вагенкнехт» на регіональному рівні.
У результаті після вересневих виборів «ліві консерватори» можуть серйозно збільшити свій політичний вплив і привести своїх представників до влади відразу в кількох німецьких регіонах. І якщо «Союз Сари Вагенкнехт» зможе настільки ж успішно завоювати голоси виборців у Західній Німеччині, як у Східній, то на нього цілком може чекати хороший результат на федеральних виборах наступного року.
Обличчя німецької політики змінюється, а виборці дедалі більше показують, що незадоволені традиційними партіями, які підтримують хиткий статус-кво. І якщо мейнстримні партії не зміняться, то незабаром на зміну їм можуть прийти більш радикальні політики. Наприклад, з партії, яка стрімко набрала популярність лише за кілька місяців після свого створення.