Маск зводить рахунки: навіщо мільярдер купив Twitter
Несподівана покупка Ілоном Маском Twitter застала всіх зненацька: рада директорів довго не могла наважитися «віддати» компанію, аналітики називають новий актив бізнесмена «токсичним» для інших його компаній, а користувачі чекають на нову цензуру. Схоже, у цій ситуації не сумує тільки сам мільярдер, який вирішив будь-що перетворити компанію на приватну.
14 квітня Маск написав у своєму акаунті в Twitter «I made an offer» і залишив посилання на документ — лист голові ради директорів Twitter Брету Тейлору та розшифровку своїх розмов із керівниками соцмережі. З’ясувалося, що бізнесмен запропонував купити 100% акцій Twitter за неймовірну суму $54,2 за акцію, що на 54% більше, ніж за день до початку інвестицій Маска в компанію.
«Я інвестував у Twitter, тому що вірю в його потенціал стати платформою для [вираження] свободи слова по всьому світу, а свобода слова, на мою думку, є громадським імперативом для функціонуючої демократії. З моменту [купівлі акцій Twitter] я зрозумів, що у нинішньому вигляді компанія не ні процвітатиме, ні служитиме цьому громадському імперативу. Twitter необхідно перетворити на приватну компанію», — написав він раді директорів.
Маск пояснив, що його пропозиція є остаточною. У разі відмови він пообіцяв “переглянути свою позицію акціонера”. Після заяви Маска акції соцмережі різко злетіли. Але реакція інших акціонерів була не радісною: багато хто почав шукати спосіб відмовитися від його пропозиції і не горів бажанням продавати компанію.Зростання впливу соцмережі призводить до жорсткої дискусії про свободу слова на платформі. На Twitter з усіх боків сипеться критика у несправедливій модерації, яка суперечить закону. Найрадикальнішим заходом за весь час існування соцмережі стало блокування облікового запису колишнього президента США Дональда Трампа після штурму Капітолію 6 січня 2021 року.
Також компанія стикається з фінансовими проблемами. До пандемії у 2018 та 2019 роках соцмережа була прибутковою, проте після 2020 року показники рік у рік залишаються збитковими. Спроби наздогнати інших платформ не були успішними: нові функція Twitter Fleets була закрита через вісім місяців роботи, а сервіс Spaces не повторив успіху Clubhouse.
Зведення рахунків
Здається, що для Маска покупка Twitter це особиста історія. Відомо, що активність бізнесмена у своєму обліковому записі не раз ставала приводом для нескінченних жартів. І не лише жартів: непередбачуваність та саркастичність мільярдера призвела його до судового розгляду з акціонерами Tesla та Комісією з цінних паперів США (SEC). З 80-мільйонною аудиторією Маск перетворився на обурювача спокою.
Наприклад, кілька твітів Маск у 2021 році призвели до падіння курсу біткоїну на 15% та зростання криптовалюти Dogecoin на 50%. Але найбільше мас постраждав після публікації рішення про приватизацію Tesla. Тоді у 2018 році SEC звинуватила голову компанії у шахрайстві та попросила суд усунути бізнесмена від керівництва. Бізнесмен написав, що готовий запропонувати акціонерам $420 за акцію і знайде для здійснення операції фінансування.
Потім уже в 2019 році SEC звинуватила бізнесмена в тому, що він ввів акціонерів Tesla в оману. Комісія також заявила, що Маск не радився з юристами перед публікацією твітів. Після цього мільярдер погодився не розкривати у соцмережах плани та показники компанії без схвалення юриста. Нарешті, останній позов 2021 року стосувався Ілона та його брата Кімбала: той нібито підказав йому продати акції Tesla перед публікацією свого питання про продаж 10% акцій.
У результаті інвесторам набридло зазнавати збитків через непередбачувану поведінку Маска у Twitter — і вони також подали проти голови компанії позов. Мільярдер образився та подав апеляцію на рішення суду про контроль за своїм акаунтом. Маск скаржився, що угода була укладена під тиском, а комісія зловживала перевірками. Але суд відхилив клопотання та зазначив, що жодного тиску на бізнесмена не було. Тоді Маск вирішив купити Twitter.
Без зайвого шуму
Маск почав скуповувати акції Twitter у січні цього року без зайвого галасу. Про те, що він став найбільшим акціонером компанії, стало відомо вже у березні, коли його частка сягнула 9,2%. Тоді ж з’явилася інформація, що швидше за все Маск увійде до ради директорів компанії, але бізнесмен несподівано передумав, про що повідомив гендиректор Twitter Параг Агравал. А за чотири дні Маск оголосив про плани купівлі всієї соцмережі.
Купити соцмережу самостійно було б непросто: у Маска немає стільки коштів на здійснення угоди, оскільки більшість його стану пов’язана з частками в Tesla і SpaceX. Тоді бізнесмен почав шукати позики: 12 мільярдів доларів він отримав під заставу акцій Tesla від групи банків на чолі з Morgan Stanley. $21 мільярд Маск пообіцяв надати із власних коштів. Незрозуміло, звідки ці суми візьмуться відразу, але в крайньому випадку мільярдер може перевести в готівку щось зі своїх активів.
Остання спроба захиститися від поглинання ради директорів – це отруєна пігулка. Twitter вибрав захисну стратегію, яка могла стати на заваді Маску. У разі придбання акціонером великої кількості акцій інші акціонери отримують право купити додаткові акції зі знижкою і таким чином розмити частку провокатора.
Домовленості між радою директорів Twitter та Маском ще не означають, що угода відбулася. Своє слово не сказала Комісія з цінних паперів США (SEC), відносини з якою Маска неважливі. Поки що SEC не звинувачувала бізнесмена в порушенні будь-яких правил, але відомство ретельно стежить за його поведінкою щодо придбання компанії.
Предметами пильної уваги регулятора можуть стати заяви Маска та його дії щодо нарощування частки у Twitter. Проблема полягає в тому, що мільярдер не повідомив своєчасно комісію про придбання 5% акцій. Повідомлення надійшло до регулятора лише через 11 днів після закінчення законного терміну. Розлючені акціонери повідомляють, що ця хитрість дозволила бізнесмену заощадити $143 мільйони і спричинила величезні збитки іншим акціонерам.
Тривожне очікування
Самі співробітники зустріли новину про поглинання Twitter без ентузіазму. Ніхто не очікував, що угода буде так швидко. Багато хто вважав, що Маск усіх розігрує, враховуючи його характер та неоднозначну репутацію в IT-індустрії. «Ця людина просто повинна дати нам спокій», — сказав один із старших співробітників газеті Financial Times.
З публічних заяв повну підтримку Маску висловив лише автор і колишній глава соцмережі Джек Дорсі. “Twitter належав Уолл-стріт та рекламної моделі. Забрати його назад – це правильний крок”, – заявив він наступного дня після того, як було оголошено угоду.
Після оголошення про угоду гендиректор Параг Агравал і голова ради директорів Twitter Брет Тейлор зустрілися з працівниками, щоб обговорити питання, що накопичилися. Специфіка соцмережі полягає в тому, що співробітники компанії сприймають свою роботу як місію, через це багато хто висловлював побоювання, що Маск зведе нанівець багаторічну боротьбу з токсичним контентом на платформі. Також під питанням виявилися цінності та корпоративна культура компанії, до яких Маск належить невизначено.
Головне, що хвилювало співробітників, — скорочення. І тут джерела, знайомі з деталями угоди, впевнено заявляють, що звільнень не уникнути. Хоча керівництво компанії попросило працівників “сидіти тихо” та пообіцяло, що найближчим часом не буде жодних звільнень. Також відомо, що під час переговорів Маск запропонував зменшити витрати за рахунок скорочення робочих місць.
Майбутнє соцмережі
Експерти пророкують різні варіанти розвитку подій після того, як Twitter перейде до Маски. Проте можна побачити деякі прогнози, які повторюються у багатьох. Насамперед, компанія стане приватною, проте Маск пообіцяв зберегти якнайбільше нинішніх акціонерів. Яким чином виглядатиме майбутня рада директорів соцмережі — невідомо. Також незрозуміло, як Маск збирається поєднувати управління цим медійним активом та інших своїх компаній: Tesla, SpaceX, Neuralink та Boring Company.
Мільярдер не раз заявляв, що його турбує модерація контенту, що росте, у Twitter, від якої він сам не раз постраждав. Маск вважає, що модератори заходять надто далеко і втручаються у свободу слова, яка через їхні дії на платформі обмежується. Однак соцмережі не можуть існувати без модерації. Деякі журналісти пишуть, що прихильники Трампа, що затихли після його блокування, вже потирають руки, думаючи про повернення минулих часів до соцмережі.
Ще одна ідея Маска, яка здається досить спірною, це модель з відкритим вихідним кодом. Таким чином, якщо ця модель застосовуватиметься у Twitter, дозволить збільшити довіру користувачів до платформи, припускає бізнесмен. Більше не буде жодних дискусій про приховані алгоритми, якими люблять захоплюватися всі соцмережі. Однак тут схожа проблема, як і з модерацією: відкриті