To reset your password, please enter your email address or username below.

Назад у майбутнє: як Кемі Баденок стала новим лідером Консервативної партії Великої Британі

На початку листопада цього року Консервативна партія Великої Британії обрала своїм новим лідером депутата парламенту Кемі Баденок. Чому консерватори проголосували саме за неї? І як тепер Баденок відроджуватиме партію після нещодавнього оглушливого провалу на парламентських виборах?

2 листопада 2024 року депутатка британського парламенту Кемі Баденок виграла   вибори лідера Консервативної партії, отримавши 53,8 тис. голосів членів партії зі 131,6 тис., або ж 57%. Її суперник Роберт Дженрік набрав 41,3 тис. голосів.

Перша чорношкіра жінка, яка очолила одну з двох головних британських партій, Баденок заявила, що для неї стати лідером торі – це «величезна честь».

«Завдання, яке стоїть перед нами – важке, але при цьому просте, – сказала вона членам партії після своєї перемоги, – наш перший обов’язок як вірної опозиції Його Величності – закликати цей лейбористський уряд (чинний уряд прем’єр-міністра Кіра Стармера) до відповіді. Настав час сказати правду, – додала Баденок, – ми повинні чесно визнати, що припустилися помилок [і] дозволили стандартам завалитися вниз».

Кемі Баденок народилася в січні 1980 року в передмісті Лондона в сім’ї вихідців із Нігерії. Провівши дитинство в Лагосі (Нігерія), у 16 років вона повернулася до Великої Британії на тлі політичної та економічної кризи в африканській країні. Вивчала інженерію комп’ютерних систем в Університеті Сассекса. Пізніше Баденок також здобула юридичну освіту і працювала у сфері фінансових послуг.

Згідно з автобіографією Баденок, написаною консерватором і членом Палати Лордів Майклом Ешкрофтом, саме під час навчання в університеті вона захотіла стати правим політиком – через домінування лівих у студентському кампусі. Пізніше Баденок описала тамтешніх активістів як «розпещену, титуловану, привілейовану майбутню столичну еліту».

Приєднавшись до Консервативної партії, вона 2017 року стала депутатом парламенту. Потім Баденок обіймала низку посад в уряді прем’єра Бориса Джонсона, поки 2022 року не залишила кабінет під час масового відтоку міністрів, який у підсумку призвів до падіння уряду.

Після цього Баденок несподівано прийняла рішення брати участь у виборах нового лідера Консервативної партії, незважаючи на невеликі шанси на перемогу. Вона посіла четверте місце, отримавши голоси 59 депутатів, і в процесі підняла свій авторитет у партії. У результаті Баденок призначили міністром зовнішньої торгівлі в уряді Ліз Трасс, який проіснував недовго, а потім міністром рівноправ’я і міністром підприємництва і торгівлі в кабінеті її наступника Ріші Сунака.

У цей період вона здобула популярність як критик мультикультуралізму і ворог «культури пробудження», а також як противник «політики ідентичності», гендерно-нейтральних туалетів, а також планів уряду щодо скорочення викидів вуглецю. А її тверді погляди і діловий підхід до проблем у поєднанні з нелюбов’ю до «пробуджених» цінностей зробили Баденок справжньою улюбленицею консервативних політиків і рядових членів партії.

Під час своєї передвиборчої кампанії на посаду лідера торі вона говорила про те, що консерватизм у Великій Британії перебуває в «стані кризи» – під ударом нової «прогресивної ідеології», яка містить «політику ідентичності», постійне втручання держави в усі аспекти життя суспільства, та ідею про те, що «бюрократи ухвалюють рішення краще, ніж самі громадяни» або обрані ними політики. А розгром консерваторів на парламентських виборах у липні цього року, за словами Баденок, стався тому, що вони «говорили про праву політику, але проводили ліву», і їм потрібно «перестати діяти, як лейбористи», щоб повернутися до влади.

Політикиня також заявила, що торі повинні «знову стати на шлях істинний», оскільки партія втратила свої колишні принципи і цінності, і розробити нову політику, визнавши те, що консервативна ідеологія перебуває в кризі. І це послання, судячи з усього, сподобалося рядовим членам партії, незадоволеним тим курсом, який попередні лідери торі проводили в останні роки.

Крім того, аргументом на користь кандидатури Баденок і предметом гордості консерваторів було те, що вона стала вже другим поспіль лідером партії з представників національних меншин (Ріші Сунак був першим як виходець із родини індійського походження) і четвертою жінкою на цій посаді.

«Мене завжди інстинктивно дивувало, що в Консервативній партії стільки представників національних меншин, оскільки багато хто вважає, що національні меншини за визначенням відносяться до лівих, і, на мій погляд, це хибне припущення», – заявив Politico старший радник торі, – «Серед представників другого і третього покоління іммігрантів у Великій Британії багато тих, хто підтримує сімейні цінності, дотримується соціально-консервативних поглядів, має підприємницьке мислення й цікавиться бізнесом, і їм набагато ближче торі».

Однак зараз, коли Баденок обійняла жадану посаду лідера консерваторів, на неї чекає набагато складніше завдання – відродити партію після найоглушливішого розгрому в її історії. За словами експертів, наразі новий очільник консерваторів зосередиться на протистоянні лейбористському уряду Кіра Стармера, що вже дещо втратив популярність і нещодавно презентував найбільший пакет законів щодо підвищення податків за більш ніж 30 років.

За словами експерта аналітичного центру UK in a Changing Europe Джилл Раттер, для Стармера новий лідер торі може стати неприємним супротивником. Баденок, найімовірніше, зіткнеться з ним «лоб в лоб, на повній швидкості».

Водночас після 14 довгих років при владі консерваторам буде складно домогтися уваги з боку суспільства, принаймні до наступних парламентських виборів, які мають відбутися 2029 року. Однак команда нового лідера вважає, що Баденок зможе переломити цю тенденцію і привернути до партії увагу ЗМІ. За словами одного з прихильників політика, «всі говорили про Кемі» на конференції Консервативної партії в жовтні цього року, і її здатність підтримувати інтерес у ЗМІ знадобиться торі під час довгих і важких років в опозиції. А інший прихильник Баденок заявив, що «що б не сталося, вона привертатиме увагу до себе».

Що ж стосується самої Консервативної партії, то нова лідерка, як прихильниця Маргарет Тетчер, яка провела знамениті ринкові реформи в 1980-х роках, виступає за вільний ринок і менше втручання держави в економіку. Відповідно, як вона і говорила, Баденок, найімовірніше, спробує повернути партію до її колишніх принципів, зокрема, і для того, щоб протиставити її чинному лейбористському уряду, який проводить політику більшого втручання держави в економіку. «Назад у майбутнє, – повідомило виданню DW джерело серед торі, – ми можемо повернутися до колишніх принципів, як уже робили це в 1970-х і на початку 2000-х років (виступивши проти більшого втручання держави в економіку і підвищення податків)».

Однак колишній консервативний депутат Чарльз Волкер висловив невпевненість у тому, що Баденок – це нова Маргарет Тетчер, незважаючи на все її схиляння перед «залізною леді». «Справа не тільки в наявності твердих поглядів. У Маргарет Тетчер були інтелектуально обґрунтовані переконання, і вона була прагматичною, – заявив він, – боюся, що багато хто з наших кандидатів, як чоловіки, так і жінки, які намагаються наслідувати Тетчер, вважають, що можуть повторити її приклад просто тому, що мають гострі лікті, тверді погляди і гучний голос».

А Джилл Раттер сумнівається, що у Баденок є «чіткі, послідовні погляди на те, як саме зменшити втручання держави» в економіку. За її словами, новий лідер торі не так багато говорила «по суті» про те, як збирається реформувати охорону здоров’я та оподаткування. І справді, під час своєї передвиборчої кампанії Баденок зосередилася на тому, щоб змінити основи мислення британської держави, а не на розробці продуманих політичних рішень.

Однак у минулому новий лідер торі вже показувала, що може бути прагматичною, коли це необхідно. Так, на посаді міністра торгівлі Баденок заявила, що не скасує закони ЄС, що поширюються на Велику Британію, «просто тому, що може», навіть після того, як країна вже залишила Євросоюз, при тому, що вона сама підтримувала Брекзит. «Це не спалювання всіх правил – ми не палії, – пізніше сказала вона, – я, звичайно, не палій. Я – консерватор».

Тож, цілком можливо, Баденок уже на посаді лідера торі виробить конкретну політичну програму своєї партії, яку представить до наступних парламентських виборів. Однак головна проблема полягає в тому, чи зможе вона взагалі залишитися на посаді глави консерваторів до наступних виборів.

На виборах лідера торі її підтримали лише 42 зі 121 консервативного депутата парламенту, і вона здебільшого виграла завдяки голосуванню рядових членів партії. І зараз більш помірковані консерватори побоюються того, що жорсткі погляди Баденок відштовхнуть від неї не тільки помірковане крило партії, а й частину виборців, яких на минулих парламентських виборах переманили до себе ліберальні демократи.

Тому найважливішим завданням для нового лідера торі буде відновити єдність у партії, зруйновану низкою криз і скандалів під час довгого перебування консерваторів при владі. Але, як сказав Вільям Гейг, який очолював торі в 1997-2001 роках після їхнього розгрому від рук лейбористів на виборах 1997 року, у Консервативній партії панує «абсолютна монархія». Однак ця «монархія» стримується одним засобом – «царевбивством» її лідерів.

Автор публікації

Коментарі: 0
Публікації: 103
Реєстрація: 21.10.2019