To reset your password, please enter your email address or username below.

Нетаньяху йде на прорив: судова реформа в Ізраїлі на фінішній прямій

В Ізраїлі почався новий виток протистояння уряду та опозиції. У центрі суперечок – судова реформа, яка значно обмежує повноваження Вищого суду. Законопроєкт дістався парламенту, і вже зовсім скоро ми побачимо, чого змогли домогтися Нетаньягу і його вкрай праві союзники.

Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху знепритомнів під час відпочинку на березі Галілейського моря. 73-річного політика доправили в найбільшу ізраїльську лікарню Sheba Medical Center, розташовану недалеко від Тель-Авіва. За словами лікарів, зараз прем’єр перебуває «в хорошій формі». Нетаньягу спеціально виступив із заявою через кілька годин після госпіталізації, порадив ізраїльтянам «менше часу проводити на сонці» і «пити більше води». Однак його залишили на ніч у лікарні для проведення обстежень. Не дивно, що політик не витримав – уся країна кілька останніх місяців перебуває у крайньому напруженні.

З початку року Ізраїль накрила хвиля масштабних протестів проти судової реформи, яку активно просуває вкрай правий коаліційний уряд, на чолі якого опинився Нетаньяху. Суть реформи полягає в тому, щоб позбавити судову владу можливості впливати на рішення законодавчих і виконавчих органів. Документ передбачає урізання прав Вищого суду – будь-яке його рішення можна подолати простою парламентською більшістю. До того ж уряд зможе вплинути на призначення суддів.

Однак у травні незадоволених виявилося занадто багато: до них почали приєднуватися військові та представники спецслужб. Резервісти відмовлялися повертатися в армію, якщо закон ухвалять. Для країни це могло завдати серйозної шкоди національній безпеці. Тоді Нетаньягу заявив, що змушений зупинити реформу – що шокувало його прихильників по коаліції. В Ізраїлі настало затишшя, але воно було уявним: усі чекали, що буде далі. 

І вже 10 липня Кнесет у першому читанні ухвалив поправку до Основного закону, яка обмежує повноваження Вищого суду. Кнесету ще належить ухвалити рішення у другому і третьому читаннях, але розгляд закону викликав нову мобілізацію протестувальників і різку критику ізраїльських ЗМІ. Уже 8 липня десятки тисяч ізраїльтян вийшли на вулиці, 11 липня вони заблокували основні магістралі Тель-Авіва та Єрусалима.

Паралельно відбувалося протистояння в парламенті. Законодавча комісія Кнесету розглядає поправки до законопроекту, висунуті опозицією. Загалом було подано понад 27 тисяч поправок. У відповідь на зустрічі з главами коаліційних фракцій Нетаньягу оголосив, що розгляд усіх нетермінових ініціатив переноситься на наступний тиждень, а весь найближчий час слід витратити на просування реформи. Очікується, що поправки розглянуть на пленарному засіданні 28 липня.

Одним із ключових і спірних пунктів реформи є скасування принципу «розумності» (або юридичної неспроможності). Цей принцип прийшов в ізраїльську правову систему з британського права. У перші десятиліття історії Ізраїлю його використовували рідко, проте з часом його стали застосовувати набагато частіше. Юристи вважають, що цей критерій має застосовуватися тільки в адміністративному, а не конституційному праві, тому не може бути використаний для скасування закону.

Принцип «розумності» має вносити баланс між політичними та суспільними інтересами під час ухвалення рішень. Однак він ніколи не був законодавчо закріплений і належить радше до правового звичаю. Наприклад, керуючись ним, Вищий суд позбавив голову партії ШАС Ар’є Дері права обіймати посади міністра охорони здоров’я і внутрішніх справ, оскільки його було звинувачено в ухиленні від сплати податків, корупції та шахрайстві. Нетаньяху був змушений відмовити на посаді міністра одному з найближчих і найвпливовіших союзників.

Інше положення реформи – це право Кнесету анулювати рішення Верховного суду простою більшістю голосів. Нетаньягу застосував маневр перед першим читанням: в інтерв’ю The Wall Street Journal ізраїльський прем’єр заявив, що відмовився від цього ключового заходу свого проєкту. Журналісти помітили, що прем’єр не наважився оголосити про це в парламенті, а розповів про свою поступку іноземним журналістам. Це розлютило його союзника, міністра нацбезпеки Ітамара Бен-Гвіра, але не переконало опозицію.

Уряд зайняв вичікувальну позицію і тепер проштовхує закон, чекаючи спаду протестної активності На думку журналіста газети «Маарів» Матана Вассермана, це відкритий шлях до корупції у владі. «Звісно, нинішній баланс сил незадовільний із демократичного погляду, але «капітальний ремонт», нав’язаний Нетаньягу і його вкрай правими союзниками, являє собою майже безпосередню загрозу ізраїльській демократії та плюралізму», – вважає він.

The Jerusalem Post резюмує: «Відмова від цього пункту [про анулювання рішень] є цікавою подією, але це не змінює правил гри для юристів, асоціацій і політиків, які виступають проти [судової] реформи. Суперечки тривають досі». 18 липня протестувальники проголосили «Днем опору». До фінального голосування залишилося трохи більше ніж тиждень – і наприкінці липня ми зрозуміємо, наскільки готовий Нетаньяху урізати свій проєкт, щоб зберегти владу.

Автор публікації

Коментарі: 0
Публікації: 319
Реєстрація: 22.06.2020