Один у полі Трюдо: Індія і Канада посварилися через сепаратистів
Убивство лідера сикхів стало приводом для зведення рахунків між Канадою та Індією: надто довго накопичувалося невдоволення Нью-Делі тим, що Оттава переховує у себе сепаратистів. Але канадський прем’єр Трюдо не знайшов для цього протистояння союзників.
У червні в канадській провінції Британська Колумбія було вбито лідера сепаратистського руху сикхів Хардіпа Сінгха Ніджара. Активіста застрелили двоє чоловіків у масках, коли він перебував у своїй машині на парковці біля сикхського храму в місті Саррі. Це вбивство сколихнуло індійську громадськість, але політичні наслідки настали тільки зараз. Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що уряд Індії може бути причетним до організації вбивства Ніджара.
«Будь-яка причетність іноземного уряду до вбивства канадського громадянина на канадській території – це неприпустиме порушення нашого суверенітету», – заявив Трюдо під час засідання парламенту. Прем’єр додав, що канадська розвідка отримала дані, що «заслуговують на довіру», про зв’язок між індійською владою і смертю Ніджара. Також Трюдо повідомив, що порушував це питання на зустрічі зі своїм індійським колегою Нарендрою Моді під час саміту «великої двадцятки» в Нью-Делі.
Ця зустріч перетворилася на гарячу полеміку між політиками. Моді звинуватив Канаду в тому, що вона недостатньо бореться з «антиіндійською діяльністю екстремістських елементів», говорячи про сепаратистський рух сикхів на канадській території. Незабаром Канада вислала індійського дипломата у зв’язку з цією справою. Індія відповіла тим самим – і оголосила персоною нон грата одного з провідних канадських дипломатів.
Скандал набирає обертів. Індійський візовий центр у Канаді вирішив призупинити видачу віз, пославшись на технічні проблеми. Нью-Делі зажадав скоротити штат канадського посольства і закликав громадян бути обережними під час поїздок до Канади. Країни перервали торговельні переговори, а Канада скасувала торговельну місію в Індію, яка була запланована на цю осінь.
І в цей момент у канадському Вінніпезі відбувається ще одне вбивство сикха – Суху Денеке, якого Індія підозрює в організації терактів у штаті Пенджаб. Імовірно, активіст став випадковою жертвою перестрілки між місцевими бандами, але слідчі не відкидають версію навмисного вбивства. Денеке втік до Канади 2017 року, коли на батьківщині проти нього порушили кілька кримінальних справ.
Офіційно Нью-Делі відкидає причетність до вбивства Ніджара. Індійське МЗС звинуватило Канаду в наданні притулку «халістанським терористам і екстремістам» і зажадало надати докази. Але канадські чиновники відмовилися розповісти, як саме Індія може бути причетна до смерті Ніджара. Міністр закордонних справ Канади Мелані Джолі заявила, що вони не можуть розголошувати інформацію, поки триває розслідування.
Ніджар активно виступав за створення Халістану – незалежної сикхської держави на території індійського штату Пенджаб. Сепаратистський рух виник з моменту здобуття незалежності Індії в 1947 році. Пік протистояння припав на 1980-ті роки, після проведеної індійськими військовими спецоперації опір вдалося придушити. Проте сикхська діаспора активізувалася останніми роками – і Нью-Делі намагається цьому протистояти.
За словами його прихильників, активісту неодноразово погрожували через його політичну діяльність. Нью-Делі вважає його терористом і главою збройного сепаратистського угруповання. Підозри канадської влади не можна назвати безпідставними – Ніджар уже третій сикхський лідер, який раптово помер за останній час.
Раніше в травні в пакистанському місті Лахор був застрелений Парамджит Сінгх Панджвар, якого Індія також вважає терористом. У червні у Великій Британії помер Автар Сінгх Ханда, якого називають керівником угруповання Сили Визволення Халістану. Обставини його смерті невідомі, журналісти припустили, що активіста могли отруїти.
Оттава незадоволена такими методами роботи індійської розвідки, тим більше на своїй території. Трюдо обговорював ситуацію з ключовими партнерами по НАТО і шпигунському альянсу «П’ять очей», куди входять також США, Велика Британія, Австралія та Нова Зеландія. Канадський прем’єр домагався від союзників спільної заяви на саміті «двадцятки» в Нью-Делі, але нічого не домігся – ніхто не хотів зайвий раз дратувати господиню зустрічі.
Інші країни терпляче вичікують, до чого призведе розслідування канадців. США лише ритуально висловилися про «глибоку стурбованість». Велика Британія, на яку так розраховував Трюдо, і зовсім відмовилася критикувати Індію: Лондон прагне укласти з Нью-Делі угоду про вільну торгівлю. До того ж США і Велика Британія дуже розраховують на Індію в протистоянні з Китаєм. Ніхто не хоче сваритися з Моді через убивство пари сепаратистів.
Сплеск насильства в Пенджабі стався у 2016-2017 роках: тоді сикхські активісти здійснили низку нападів на індуїстських релігійних лідерів. Сталося понад 10 терактів: зазвичай нападники під’їжджали на мотоциклах і стріляли з автоматів. Частину злочинців вдалося заарештувати, багато хто з них сховався в Канаді. Індія довго накопичувала невдоволення – і вбивство Ніджара стало приводом пред’явити Оттаві список претензій. Проблема полягає в тому, що відповідати доводиться одному Трюдо – ніхто із західних країн не хоче брати участь у цьому скандалі.