To reset your password, please enter your email address or username below.

«Правий поворот»: чому французькі ультраправі можуть перемогти на виборах до Європарламенту?

За результатами опитувань громадської думки на виборах до Європарламенту в червні 2024 року можуть перемогти французькі ультраправі в особі партії «Національне об’єднання». У чому секрет їхнього успіху? І як «Національне об’єднання» розпорядиться набраними голосами, щоб змінити політику Європарламенту?

Наприкінці січня 2024 року консалтингова компанія Portland провела опитування громадської думки щодо майбутніх виборів до Європарламенту, в якому взяли участь 1034 особи, що склали «національно і політично репрезентативну вибірку». За результатами опитування найбільший результат за всю історію отримали французькі ультраправі, а саме партія “Національне об’єднання” на чолі з Марін Ле Пен і Жорданом Барделлою, а також партія Reconquête. Так, «Національне об’єднання» може набрати на виборах 33% голосів, а Reconquête – 6%.

Депутат французького парламенту Марін Ле Пен

У результаті французькі ультраправі здатні з великим відривом обійти коаліцію центристських партій «Разом», до якої входить і «Відродження» чинного президента країни Еммануеля Макрона. Коаліції пророкують лише 14% голосів. Опитування проводилося під час масштабних протестів французьких фермерів, що могло сильно вплинути на його результат. Однак популярність ультраправих партій зростає по всій Європі, і Франція не є винятком.

За словами спеціальних радників двох експрезидентів країни – Франсуа Олланда і Ніколя Саркозі, зараз Франція переживає «найгіршу кризу демократії з часів 30-х років минулого року», в основному через зростаючу популярність «Національного об’єднання».

На руку ультраправим грає безліч чинників. Перш за все, невдоволення президентом Макроном, який продовжує використовувати свої повноваження для того, щоб ухвалювати непопулярні закони, наприклад, про підвищення пенсійного віку, при цьому обходячи думку парламенту.

Також французи незадоволені підвищенням інфляції та зростанням цін. Крім того, вони не забули заворушення, що спалахнули в червні 2023 року через убивство підлітка Наеля М. поліцією в Парижі. Крім того зростання антисемітських інцидентів у країні після чергового загострення ізраїльсько-палестинського конфлікту, та нещодавні терористичні акти на кшталт вбивства вчителя Домініка Бернара в Аррасі на півночі Франції, знов спричинили у французькому суспільстві суперечки щодо ідентичності, проблем міграції та екстремістського насильства.

««Поєднання цих трьох проблем – міграції, безпеки/тероризму та занепокоєння, пов’язаного із ситуацією в економіці, – є дуже великим запалом для ультраправих», – сказав професор паризького університету Sciences-Po та експерт із правого популізму в Західній Європі Жиль Івальді.

Варто зазначити, що більша кількість французів голосує на виборах до Європарламенту, ніж на виборах усередині країни, і цей електоральний феномен також грає на руку «Національному об’єднанню». За результатами опитування, проведеного OpinionWay, уже в листопаді 2023 року французькі ультраправі обходили своїх суперників, якби вибори відбулися найближчим часом – «Національне об’єднання» набирало 28% голосів, тоді як «Відродження» Макрона – лише 19%.

Напередодні майбутньої перемоги на червневих виборах до Європарламенту Марін Ле Пен і Жордан Барделла вже провели кілька зустрічей зі своїми союзниками в інших європейських країнах. Так, наприкінці листопада 2023 року Ле Пен взяла участь у спільній пресконференції з главою португальської ультраправої партії «Досить» Андре Вентурою в Лісабоні.

Голова «Національного об’єднання» Жордан Барделла

Крім того, лідери «Національного об’єднання» можуть вступити в союз із фракцією Європейських консерваторів і реформістів (ECR), до якої, наприклад, входять представники правлячої ультраправої партії Італії «Брати Італії». Також до них може приєднатися правляча партія Угорщини «Фідес» прем’єр-міністра Віктора Орбана. А ще французькі ультраправі можуть об’єднати сили з правоцентристською Європейською народною партією (ЄНП), яка також виступає проти «зеленої» політики Євросоюзу. Серед тем, щодо яких вони могли б знайти спільну мову – подальше розширення ЄС, зростання повноважень європейських органів у Брюсселі, а також міграційна політика.

Серед союзників «Національного об’єднання» також може опинитися ультраправа німецька партія «Альтернатива для Німеччини», яка, за прогнозами, може набрати 17% на швидких виборах до Європарламенту. Незважаючи на певне дистанціювання Ле Пен від цієї партії, французькі та німецькі ультраправі все одно зможуть голосувати спільно з деяких питань.

Подібний підхід «Національного об’єднання» вже приніс партії певні успіхи. Так, у листопаді 2023 року законопроєкт про скорочення використання пестицидів, який розглядали в ЄС, було відхилено Європарламентом після того, як проти нього проголосували правоцентристи й ультраправі. У минулому подібний альянс був неможливий через так званий cordon sanitaire – «санітарний кордон», неписане правило, яке заборонило головним партіям ЄС вступати в союзи з ультраправими або ультралівими партіями. Однак зараз ситуація змінилася.

У разі своєї перемоги на виборах до Європарламенту «Національне об’єднання», за словами Жордана Барделли, планує стати «блокуючою меншістю». Як заявила Ле Пен, її партія домагатиметься «спеціальної більшості» через альянси з іншими політичними силами в Європарламенті, щоб блокувати ухвалення конкретних законопроектів.

«Нас не хвилюють фракції (в Європарламенті). Це суто адміністративне питання… Головне – це голоси», – сказав один із найближчих радників Ле Пен.

Водночас, за словами кількох високопоставлених членів «Національного об’єднання», партія зараз працює над своєю програмою до червневих виборів. Наразі відомо, що в її основі лежатиме ідея «Європи націй», у рамках якої повноваження ЄС мають бути обмежені до співпраці його країн-членів із конкретних питань. Основна частина програми «Національного об’єднання», як очікується, має бути представлена до першого передвиборчого мітингу в Марселі 3 березня 2024 року.

Однак уже зараз можна зробити висновок, що французькі ультраправі хочуть обмежити повноваження Євросоюзу до комфортної для них взаємодії з деяких обмежених питань. Що, безумовно, зручно для тих країн-членів, які домагаються автономії, на кшталт Угорщини, Польщі, а також Франції з певних питань. Однак залишається питання – як омріяна французькими ультраправими «Європа націй» справлятиметься із зовнішніми проблемами, передусім із російсько-українською війною та тиском з боку президента РФ Володимира Путіна?

Це питання набуває особливої важливості у світлі того, що як «Національне об’єднання», так і «Альтернатива для Німеччини» в минулому були пов’язані з путінським режимом, що є, зокрема, однією з перепон для їхнього союзу з іншими європейськими правими партіями, передусім із польською «Громадянською платформою» прем’єра Дональда Туска, яка, за прогнозами, отримає 35% голосів на виборах до Європарламенту. Ця партія, яка є важливою частиною Європейської народної партії, виступає проти Росії та за союз зі США.

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск

За цих обставин французьким ультраправим доведеться зробити вибір, що для них є важливішим – власні національні інтереси, або доля всієї Європи перед лицем зовнішніх загроз. І поки що «Національне об’єднання», судячи з усього, схиляється до першого варіанту.

Автор публікації

Коментарі: 17
Публікації: 250
Реєстрація: 08.10.2019