Реакційний інтернаціонал: як Ілон Маск втручається у справи інших країн
Після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США в листопаді 2024 року власник Tesla і X Ілон Маск, який має увійти до нової американської адміністрації, почав активно втручатися у справи інших країн. Він назвав канцлера Німеччини Олафа Шольца «дурнем» і підтримав ультраправу партію «Альтернатива для Німеччини» на майбутніх парламентських виборах, звинуватив Велику Британію в тому, що вона є «тиранічною поліцейською державою», і висловився на користь можливого приєднання Гренландії до США. Чому Маск втручається у справи інших країн, і чим глави держав можуть відповісти йому?
Після того, як республіканець Дональд Трамп переміг на президентських виборах у США в листопаді минулого року, його найближчий радник, власник Tesla і X, мільярдер Ілон Маск, який витратив понад 250 млн доларів на його переобрання, почав часто висловлюватися щодо міжнародних питань і відверто втручатися у справи інших держав. Самопроголошений центрист у минулому, який давав гроші на виборчу кампанію кандидата від Демократичної партії Гілларі Клінтон у 2016 році, нині Ілон Маск активно підтримує ультраправі партії в різних країнах у боротьбі проти так званого «вірусу пробудження головного мозку» та міграції.
Так, наприкінці грудня мільярдер відкрито підтримав вкрай праву партію «Альтернатива для Німеччини» («АДГ») перед парламентськими виборами у ФРН, які мають відбутися в лютому цього року. «Тільки «АдН» може врятувати Німеччину», – написав він у X.
Потім Маск розкрив свою думку, написавши статтю на підтримку партії в німецькій газеті Welt am Sonntag, де заперечував, що «Альтернатива для Німеччини» є екстремістською партією. «Представляти «АдН» як правоекстремістську партію вочевидь неправильно, адже її лідер, Аліс Вайдель, має одностатеві стосунки з жінкою зі Шрі-Ланки! Хіба це схоже на Гітлера? Та киньте!», – написав він, зокрема.
Також Маск збирається на початку січня провести онлайн-бесіду з Вайдель, яка є кандидаткою на посаду канцлера від «Альтернативи для Німеччини» на майбутніх виборах у ФРН.
Що ж стосується нинішнього керівництва ФРН, то мільярдер назвав канцлера Німеччини соціал-демократа Олафа Шольца «дурнем», а президента країни Франка-Вальтера Штайнмаєра – «антидемократичним тираном».
Однак критика Маска не обмежилася однією Німеччиною. Так, він заявив, що британський прем’єр-лейборист Кір Стармер «повинен піти у відставку, і йому мають бути пред’явлені звинувачення за співучасть у найстрашнішому масовому злочині в історії Великої Британії». Йдеться про скандал, пов’язаний із сексуальним насильством над дітьми, який виник під час того, як Стармер обіймав посаду головного державного обвинувача наприкінці 2000-х – на початку 2010-х років.
Також Маск назвав Стармера «абсолютно огидною людиною», а саму Велику Британію охарактеризував як «тиранічну поліцейську державу».
Крім того, у грудні мільярдер зустрівся з лідером британської ультраправої партії Reform UK («Реформувати Сполучене Королівство») Найджелом Фараджем у резиденції Трампа у Флориді на тлі чуток, що він збирається пожертвувати «реформістам» 100 млн доларів на політичну діяльність. І хоча сам Маск говорив, що не збирається давати Reform UK цю суму, він не відкинув саму можливість пожертвування.
Після зустрічі Фарадж заявив, що його партія «продовжує переговори» з Маском. «Він хоче допомогти нам. Він не проти ідеї дати нам грошей, за умови, що ми зможемо провести їх законно через британські компанії», – розповів лідер «реформістів».
Крім того, Маск закликав звільнити з в’язниці британського ультраправого антиісламського агітатора Томмі Робінсона, який був засуджений за порушення судової заборони, пов’язаної з його багаторазовими наклепами на підлітка-біженця з Сирії.
Також мільярдер піддав критиці Єврокомісію, назвавши функціонування ЄС «недемократичним» та закликавши до посилення ролі Європарламенту.
Маск також критикував прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо, який йшов з посади. Він назвав його «неcтерпним дурнем» і передбачив, що той «програє наступні вибори». А після того, як Трюдо оголосив на початку січня про намір залишити посаду лідера Ліберальної партії та глави уряду, Маск написав у X, що «2025 рік почався багатообіцяюче».
Мільярдер також висміяв Трюдо після того, як той розкритикував пропозицію обраного президента Дональда Трампа зробити Канаду 51-м штатом США. «Дівчинко, ти більше не губернатор Канади, тож не важливо, що ти там говориш», — заявив Маск.
Крім того, він похвалив інтерв’ю з лідером Консервативної партії Канади П’єром Пуальєвром, який має всі шанси стати новим прем’єр-міністром країни в разі перемоги на парламентських виборах цього року.
Нарешті, Маск підтримав пропозицію Трампа про придбання Гренландії, яка зараз є автономною частиною Данії. «Якщо жителі Гренландії хочуть стати частиною США, на що я сподіваюся, то ласкаво просимо», — написав він з цього приводу в X.
Втім, не всіх глав держав Маск критикує. Так, у вересні 2024 року він висловив захоплення прем’єр-міністеркою Італії та лідеркою ультраправої партії «Брати Італії» Джорджею Мелоні під час урочистого заходу в Нью-Йорку, назвавши її «коштовним генієм» і додавши, що «вона ще прекрасніша всередині, ніж зовні».
Крім того, у грудні він зустрівся з угорським прем’єром Віктором Орбаном, союзником Трампа та одним із головних лідерів ультраправого руху в Європі, коли той прилітав до обраного президента США у Флориду.
Також у 2023 році Маск зустрівся з головою КНР Сі Цзіньпіном у Сан-Франциско. Варто зазначити, що електромобілі Tesla в основному виробляються саме в Китаї, зокрема на заводі Gigafactory у Шанхаї — одному з найбільших підприємств компанії.
Відповідаючи на запитання, чому Маск настільки активно втручається в справи інших країн, експерти говорять, що це пов’язано з його економічними інтересами. За словами професора Йоркського університету в Торонто Ілана Капура, для Маска та Трампа «демократія, дебати, розбіжності й державні системи соціального забезпечення заважають веденню бізнесу». «Саме тому вони прихильно ставляться до більш авторитарних форм правління, які, на їхню думку, можуть працювати ефективніше, усуваючи політичну опозицію та скорочуючи роль держави. Хоча тут є суперечність, оскільки їм потрібне значне втручання держави для реалізації їхньої політики «закону і порядку», — додав він.
Само собою, подібні різкі висловлювання Маска викликали відповідну реакцію з боку глав держав. Так, виступаючи на початку січня з питань зовнішньої політики, президент Франції Еммануель Макрон розкритикував його, водночас не згадавши самого мільярдера по імені.
«Хто б міг собі уявити десять років тому, що власник однієї з найбільших у світі соціальних мереж новий реакційний інтернаціонал і прямо втручатиметься у вибори, зокрема в Німеччині», — заявив він.
Уряд ФРН також розкритикував Маска, прямо назвавши його ім’я, і висловив упевненість, що його дописи в соцмережах не вплинуть на думку суспільства. «Ми поводимося так, ніби пости пана Маска … можуть вплинути на країну з населенням 84 млн людей за допомогою брехні, напівправди чи думки. Це не так», — заявив представник уряду Німеччини.
А сам канцлер ФРН Олаф Шольц сказав, що не збирається намагатися налагодити контакт із Маском. «Я не вірю в те, що потрібно домагатися прихильності пана Маска. Із задоволенням залишу це завдання іншим, — заявив він, — правило таке: не годуйте троля».