To reset your password, please enter your email address or username below.

Шведські профспілки страйкували і вивели Маска з себе

Вперше в історії компанії робітники оголошують страйк. Невипадково це сталося у Швеції, де профспілковий рух завжди був дуже впливовим. Маск зіткнувся з європейською трудовою етикою, яка викликала у бізнесмена стійку неприязнь. Але досвід шведських робітників може бути заразним.

Група шведських профспілок уже понад місяць страйкує проти Tesla – виробника електромобілів, які компанія поставляє до Швеції. Хоча у Tesla немає власних виробництв у країні, проте її електромобілі обслуговуються в майстернях. 27 жовтня близько 130 механіків із десяти майстерень компанії в семи містах оголосили страйк. Робітники, які входять до головної шведської профспілки IF Metall, вимагали укласти колективний трудовий договір. Він дає змогу колективу і роботодавцю спільно обговорювати заробітну плату та умови праці.

Страйк майстерень призвів до збоїв у розвантаженні машин у портах. Потім до страйкувальників приєдналася профспілка працівників сфери обслуговування та зв’язку (Seko), яка оголосила про рішення припинити доставку і збір пошти та посилок на всіх об’єктах Tesla у Швеції. Транспортування найважливіших запасних частин і компонентів електромобілів фактично зупинилося. Страйк поштових працівників означає, що номери автомобілів Tesla не доставлятимуть клієнтам.

Для Швеції колективні договори – це поширена практика. Понад 90% працівників у країні перебувають під захистом таких контрактів. У них прописано мінімально допустимий розмір зарплати залежно від сфери, кваліфікації та освіти співробітників. Представники IF Metall вважають, що у співробітників Tesla зарплати нижчі за середню в галузі. Профспілка хоче забезпечити працівникам вищі пенсії та страхові гарантії, що без колективного договору зробити практично неможливо.

IF Metall бачить у колективному договорі рішення всіх вимог співробітників до Tesla. Працівники майстерень незадоволені тим, що у них немає скороченого робочого часу, зарплати не індексують щорічно. Також профспілку турбує, що без угоди компанія може довільно змінювати умови найму – і законодавство не може її зупинити. Однак при укладенні колективного договору працівники вже не мають права страйкувати і вимагати інші умови, ніж ті, що прописані в контракті.

Інша найбільша національна профспілкова організація LO вважає, що каменем спотикання стала різна корпоративна культура, яка прийнята в США і Швеції. Якщо для шведів колективний договір – щось само собою зрозуміле, то для американців такі умови в дивину, через що Tesla ставиться до вимог страйкарів насторожено, а власник компанії Ілон Маск – навіть вороже. Гендиректор Tesla назвав протести у Швеції «божевільними».

6 листопада Tesla повідомила IF Metall, що не збирається підписувати колективний договір. Небажання американського виробника йти на компроміси може підірвати багаторічну трудову модель, яка склалася у Швеції. Tesla послідовно відкидає будь-які спроби свого 127-тисячного штату створити профспілки всередині компанії. За словами аналітиків, страйки у Швеції стали для Маска «величезним культурним шоком». Водночас профспілки Норвегії заявили, що не приймуть у себе вантажі Tesla, які призначені для Швеції.

Шведський страйк може вилитися в серйозну проблему для компанії, якщо на знак солідарності до страйкарів приєднаються співробітники Tesla з інших країн. У цих умовах компанія почала піднімати зарплати робітникам в інших країнах, щоб ті ненароком не пішли шведським шляхом і не створили свої профспілки. Наприклад, на початку листопада Tesla підняла зарплату на 4% 11 тисячам працівників німецького заводу, а також виплатила інфляційну компенсацію в розмірі 1500 євро.

Виробник не може бути впевнений і в американському ринку праці. Ще в березні цього року апеляційний суд США підтвердив, що Tesla незаконно звільнила співробітника, який брав участь в організації профспілки. Маска зобов’язали видалити твіт, у якому йшлося про те, що в разі вступу до профспілки співробітники його компанії втратять свої опціони на акції. Також, за даними The New York Times, на заводі в Буффало почалися масові звільнення після спроби об’єднання в профспілку. Керівництво компанії пояснило звільнення перевірками ефективності роботи.

Нарешті, Tesla подала позов до суду проти Шведського транспортного агентства, тобто по суті проти шведського уряду. На думку корпорації, відомство займається «несправедливим переслідуванням» Tesla і не доставляє реєстраційні номери покупцям. Доставка номерів формально входить до повноважень агентства. Таким чином компанія має намір судитися на два фронти: проти держави і профспілок. Глобально ця історія ілюструє не тільки культурний, а й світоглядний конфлікт: між лібертаріанськими поглядами Маска і європейською трудовою етикою. І той, і інший підхід заразливий.

Автор публікації

Коментарі: 0
Публікації: 319
Реєстрація: 22.06.2020