Щоб скинути пароль, будь ласка, введіть свою електронну адресу або ім'я користувача нижче.

Тарифи на все: чим відповість ЄС на нові мита з боку Трампа?

У своїй інавгураційній промові 20 січня новий президент США Дональд Трамп пообіцяв запровадити мита на імпорт товарів з інших країн. Раніше він заявляв, що країни ЄС повинні купувати більше американської нафти і газу, інакше проти них будуть введені тарифи. Але чи дійсно Трамп збирається ввести мита на імпорт європейських товарів? Яка з країн Європи стане головною метою нових тарифів, і як ЄС може відповісти на них?

Під час своєї передвиборчої кампанії Дональд Трамп пообіцяв запровадити мита в розмірі 10-20% на імпорт усіх товарів у США. А вже після своєї перемоги на виборах він закликав країни Євросоюзу закуповувати більше американської нафти і газу, інакше проти них буде введено безліч тарифів. «Я сказав країнам ЄС, що вони повинні компенсувати свій величезний дефіцит у торгівлі зі США за рахунок великих закупівель нашої нафти і газу, – написав Трамп у своїй соцмережі Truth Social, – інакше будуть тарифи на все!».

І справді, держави Євросоюзу продають у США більше товарів, ніж купують. Так, у січні 2022 року торговельний профіцит для них становив 15,4 млрд євро. Водночас у Єврокомісії характеризують торгівлю між Брюсселем і Вашингтоном як «збалансовану», вказуючи на те, що ЄС купує у США більше послуг, ніж продає натомість. Однак Трамп воліє говорити про торгівлю товарами, де у Сполучених Штатів дійсно є дефіцит.

І хоча у своїй інавгураційній промові 20 січня і перших указах на посаді президента Трамп не згадав Європу безпосередньо і просто сказав, що проводитиме політику мита і податків щодо інших країн, уже за кілька днів після інавгурації він знову повторив слова про те, що країни ЄС повинні купувати американську нафту і газ.

У відповідь у Брюсселі заявили, що готові захищати свої інтереси. «Якщо виникне необхідність захищати економічні інтереси Європи, то ми до цього готові», – підкреслив єврокомісар з економіки Валдіс Домбровскіс.

Крім того, в Єврокомісії заявили, що серйозно ставляться до пропозиції президента США щодо купівлі американської нафти і газу, і будуть безпосередньо зв’язуватися з представниками Вашингтона. «Нам потрібно встановити контакт з ними і зрозуміти, як діяти далі, – сказала речник ЄК з питань енергетики Анна-Кайса Ітконен, – наш пріоритет – вести діалог, встановити контакт на ранньому етапі, обговорити спільні інтереси і бути готовими до переговорів».

Що стосується безпосередньо введення нових мит проти Європи, то у своєму президентському указі, присвяченому новій торговельній політиці під назвою «Америка понад усе», Трамп безпосередньо не згадав її, а лише віддав розпорядження, щоб адміністрація президента вивчила саму ідею запровадження тарифів на весь імпорт товарів у США. І, за словами колишнього глави генерального директора Єврокомісії з торгівлі Ігнасіо Гарсії Берсеро, тарифи, про які говорить Трамп, – це, скоріше, загроза, ніж реальний захід, принаймні поки що. Водночас Берсеро наголосив, що ЄС має бути готовим до всіх несподіваних варіантів розвитку подій.

Якщо Трамп все ж таки запровадить нові мита проти Євросоюзу, то його головною ціллю, найімовірніше, стане Німеччина. За словами міністра економіки ФРН Роберта Хабека, саме Німеччина є країною ЄС, у якої найбільший профіцит у торгівлі зі США, і це для Трампа – «як скалка». І хоча президент США може запровадити мита тільки проти всього Євросоюзу загалом, «можна з упевненістю сказати, що тарифи, які він, можливо, захоче запровадити, будуть націлені таким чином, що завдадуть особливої шкоди німецькій економіці», додав він.

Хабеку вторить і заступник директора Центру європейських реформ Ян Бонд, який вважає, що ФРН залишиться «головною метою Трампа в Європі». «Раніше він [Трамп] говорив, що не хоче бачити жодного Mercedes-Benz на вулицях Нью-Йорка. Це звучить дещо абсурдно, оскільки більшість автомобілів Mercedes-Benz, які ви бачите в Нью-Йорку, насправді виробляються в Алабамі, де у Mercedes є велике підприємство», – розповів Бонд.

«Він часто був більш ворожим до Німеччини, ніж до будь-якої іншої країни в Європі. Можливо, з новим і більш консервативним урядом [після парламентських виборів 23 лютого] ФРН буде трохи легше, але я б не став особливо сподіватися на це», – додав заступник директора Центру європейських реформ.

Що ж стосується можливої відповіді ЄС на мита з боку США, то хоча в Європі й не хочуть іти на конфлікт з Америкою, європейські країни виконали велику роботу з підготовки до нього, щоб не опинитися заскоченими зненацька, як це сталося під час першого терміну Трампа в 2016-2020 роках. Так, Брюссель і Лондон уже кілька місяців займаються моделюванням різних сценаріїв і підготували низку заходів на випадок торгової війни з Вашингтоном. За словами джерел Politico, європейська влада сподівається, що Трампа можна буде переконати не запроваджувати тарифи на експорт європейських товарів, але в неї є цілий арсенал заходів у відповідь, зокрема відповідні мита на американські товари, якщо цього зробити не вдасться.

Так, єврокомісар Валдіс Домбровскіс навів як приклад «відповідну» реакцію ЄС на тарифи на європейську сталь і алюміній, які Трамп запровадив 2018 року. Тоді Брюссель запровадив відповідні мита на знакові американські товари, включно з мотоциклами Harley-Davidson, бурбоном і апельсиновим соком, які постачалися до Європи зі штатів, якими керували соратники Трампа з Республіканської партії.

Однак зараз європейські країни можуть опинитися в серйознішій ситуації, якщо США введуть тарифи на імпорт усіх їхніх товарів. На думку Ігнасіо Гарсії Берсеро, ЄС може обрати варіант із так званим «негативним списком», тобто запроваджувати відповідні тарифи проти всіх американських товарів, за винятком тих, що є важливими для Європи, наприклад, поставок скрапленого природного газу.

Крім того, Домбровскіс заявив, що Євросоюз має «працювати над стійкістю нашої економіки», зокрема шляхом диверсифікації своїх торговельних партнерств з іншими країнами. Так, перед самою інавгурацією Трампа в Брюсселі оголосили про зміцнення свого торговельного партнерства з Мексикою, а 20 січня заявили про відновлення переговорів про укладення угоди про вільну торгівлю з Малайзією.

Щодо партнерства з Мексикою, то його зміцнення має важливе значення для європейських автовиробників, а також свідчить про те, що Брюссель і Мехіко хочуть об’єднати зусилля на випадок можливого торгового конфлікту з Вашингтоном, оскільки Трамп погрожував запровадити тарифи в розмірі 25% проти Мексики не пізніше 1 лютого цього року.

У заяві Єврокомісії за результатами переговорів між заступником голови ЄК Марошем Шефчовичем і міністром економіки Мексики Марсело Ебрада йдеться про те, що модернізація «глобальної угоди» між ЄС і Мексикою розширить можливості обох сторін у сфері послуг, зміцнить ланцюжки поставок і посилить захист інвестицій.

«Ця історична угода доводить, що відкрита, заснована на правилах торгівля може сприяти нашому процвітанню та економічній безпеці», – зазначила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Торгівля між ЄС і Мексикою оцінюється в суму більш ніж 100 млрд євро на рік.

Загалом Євросоюз зараз набагато більше готовий до можливого запровадження мит на імпорт своїх товарів до США, ніж під час першого терміну Трампа. І новий президент США це розуміє, тому, цілком імовірно, спробує розколоти європейську єдність, налагоджуючи стосунки з окремими європейськими лідерами, наприклад, близькими до нього за поглядами прем’єрами Італії та Угорщини Джорджею Мелоні та Віктором Орбаном.

Однак у відповідь ЄС цілком може розвивати зв’язки з іншими країнами, проти яких Трамп погрожує запровадити тарифи, як-от Мексика і Канада, внаслідок чого США можуть опинитися в стані торговельної війни одразу на кілька «фронтів». Залишається сподіватися на те, що Трамп, як бізнесмен і парламентер за своїм духом, все ж таки хоче укласти вигідну для себе угоду з союзниками США, а не розірвати з ними відносини повністю. Оскільки в іншому разі «Америка понад усе» до кінця його другого терміну ризикує перетворитися на «Америку в ізоляції».

Автор публікації

Коментарі: 0
Публікації: 153
Реєстрація: 21.10.2019