Театр маріонеток: чому білоруський кордон не закриється
Отже, Білорусь виявилася фактично відрізаною від Євросоюзу. А наприкінці серпня міністр внутрішніх справ і адміністрації Польщі Маріуш Камінські заявив, що можуть бути закриті й прикордонні переходи, які залишилися, якщо, як він висловився, «дійде до критичного інциденту». Здавалося б, катастрофа близько. Адже жодних чітких критеріїв цього самого інциденту не прозвучало, а з огляду на ситуацію, що склалася в Білорусі, за вуха до цього формулювання можна зараз притягнути що завгодно. Однак, як завжди, не все так однозначно.
Для початку подивимося, в якій точці знаходиться Білорусь. Отже, на кордоні з Литвою продовжують працювати 4 із 6 автомобільних прикордонних переходів. На початку серпня закрилися «Твярячюс/Відзи» і «Шумскас/Лоша», до слова, призначені для пасажирського транспорту. На польському кордоні функціонує «Брест/Тереспіль» – для легкових автомобілів і «Козловичі/Кукурики» – для вантажівок. Латвія закрила один із двох КПП – «Сілене/Урбани».
Проте Європа нібито налаштована не закриватися повністю, а якраз навпаки. По-перше, польська влада зробила максимально конкретну пропозицію білоруській стороні, прийнявши яку Білорусь, по ідеї, разом зніме всі прикордонні обмеження. По-друге, та сама Польща, яка, здається, агресивніше за всіх ставиться до білоруського режиму, раптово бере і відновлює видачу туристичних віз громадянам Білорусі.
Почнемо з першого пункту. Отже, заступник міністра внутрішніх справ Польщі Мацей Вонсік заявив, що розраховує на пом’якшення політики офіційного Мінська і запропонував усе-таки розібратися з нелегальними мігрантами, а також вивести «Вагнер» із країни.
Але найцікавіше не сама суть пропозиції, а «своєчасність», з якою її було зроблено. Так, за повідомленнями ЗМІ, бійці ПВК «Вагнер» почали йти з Білорусі ще на початку серпня. Наприклад, Інститут вивчення війни (ISW) у своєму звіті доповідав, що було зафіксовано перший етап «виходу», а другий нібито планувався на 13 серпня. Плюс 23 серпня з’явилися супутникові знімки напіврозібраного табору ПВК під Осиповичами.
Звісно, весь цей час Лукашенко говорив, що загалом ніхто нікуди не йде, точніше «не тікає», але й демонтаж, до слова, не спростував:
«Чому ми зайві намети прибираємо – стільки не треба цих наметів. Ми вибудували систему, як будемо працювати. Ну якщо вже дуже відверто, тут залишається ядро, хтось поїхав у відпустку, хтось взагалі вирішив жити осторонь, але телефони, адреси, паролі, явки в цьому ядрі відомі. Протягом кількох днів усі будуть тут, до 10 тисяч осіб. Зараз немає потреби їх тут тримати. Тому нікуди вони не тікають. Стільки, скільки нам треба і цьому підрозділу, вони будуть у нас жити і працювати».
До слова, ще 19 липня, нині покійним Євгеном Пригожиним у Білорусі було зареєстровано ТОВ «Конкорд Менеджмент і Консалтинг». Однак основним видом діяльності цієї компанії було заявлено «управління нерухомим майном».
А потім на початку серпня в Республіці з’явилося ТОВ «Группа Вагнер», вид діяльності цієї компанії наступний – «інші види освіти, не включені до інших угруповань». До таких, згідно з кодом Загальнодержавного класифікатора видів економічної діяльності, належать, зокрема, курси підвищення професійної кваліфікації, курси виживання тощо. Загалом, схоже на те, що «вагнерівці» в Білорусі якщо й залишилися, то скоріше, щоб ділитися досвідом.
І це можна розцінити знову двояко – і контингент залишився в країні, а то «хтозна-що» (власне, тому європейським сусідам і не розслабитися ніяк), і в той самий час наче заявляється, що жодної небезпеки немає, адже вони не залишилися, як військові. Що відбувається з «Вагнером» – зараз не дуже зрозуміло, влада періодично «вкидає» про те, що вони всі на місці, але в іншому тема начебто зовсім згасла.
Тепер, що стосується міграційної кризи. Судячи з реакції на заяву про блокування кордонів, було її, нібито, почуто. За даними експертів, протягом тижня після того, як були озвучені вимоги, кількість спроб нелегального перетину кордонів знизилася більш ніж удвічі. Проте через деякий час ситуація повернулася, що називається, на круги своя – 1000+ випадків.
Але тут теж слід звернути увагу на те, що змінилася географія «проривів» – антирекордсменом стала Латвія. І це разюче збігається ось з якою логікою. З Польщею Білорусь, за відчуттями, хотіла б налагодити більш-менш нормальні стосунки, з Литвою – бодай установити «нейтралітет», а от Латвія начебто поза будь-якими інтересами, тож потік нелегалів був спрямований саме туди.
Далі буквально кілька слів про візи: офіційно було знято ковідні обмеження. Але посудіть самі, хто у 2023 році взагалі про це згадує? Більше схоже на «крок назустріч», при цьому так, щоб ніхто не міг звинуватити в лояльності до «кривавого режиму».
І це схоже на правду, бо самій Польщі вкрай невигідне повне закриття кордонів. Адже ця країна, як і Білорусь, є таким логістичним хабом між заходом і сходом. Наразі вона вже втрачає мільярди євро, а якщо рух буде повністю заблоковано, то станеться взагалі криза.
Що стосується «інциденті», то тут взагалі нічого не зрозуміло. Щонайменше тому, що майже за місяць до заяви про їхню неприпустимість, Польща повідомила, що аж два білоруські вертольоти порушували повітряний кордон:
«Першого серпня 2023 року відбулося порушення повітряного простору Польщі двома білоруськими гелікоптерами, які проводили навчання поблизу кордону. Перетин кордону відбувся в районі Біловежі на дуже малій висоті, що ускладнює його виявлення радіолокаційними системами».
Здавалося б, ну ось воно, те, що прощати не можна. Однак, справа скінчилася лише викликом «на килим» тимчасового повіреного у справах Білорусі та нарощуванням військової присутності біля власних кордонів. До слова, білоруська сторона вторгнення заперечувала:
«Звинувачення в порушенні кордону Польщі вертольотами Мі-24 і Мі-8 білоруських ВПС” є «надуманими» і були зроблені польською владою “для чергового виправдання нарощування сил і засобів біля білоруського кордону».
Але що ж сталося потім? У вересні Держприкордонкомітет Білорусі заявляв, що вже польські вертольоти порушували повітряний простір країни. Варшава, звісно ж, від усього відмовлялася. І знову що? Було вжито якихось серйозних заходів? Абсолютно ні, уже представник Польщі дістав «рішучий протест», але хіба це реакція, з огляду на ситуацію, що склалася зараз.
Таким чином, очевидно, що ні Білорусь, ні країни ЄС самостійно нічого не вирішують. І поки їхні «старші брати» не дадуть команду «фас», прикордонні спектаклі триватимуть.
Як ми вже говорили, повне закриття кордонів не вигідне нікому. Причому нікому у світі, бо завдяки пунктам пропуску, які все ще функціонують, свої товари продає і Росія, використовуючи Білорусь як буфер, що менш скутий санкціями, і Китай, і ті ж таки західні країни, які отримують (все ще) достатні прибутки, здійснюючи торгівлю зі сходом.
Інша річ, що черги з великовантажів на кордонах дедалі зростають, у логістичних компаніях, принаймні в білоруських, починає коїтися повний бардак (усе через обмеження, що діють щодо білоруських же водіїв), але це вже зовсім інша історія…