«Texit»: чи призведе криза в Техасі до розколу США?
У січні 2024 року загострився конфлікт між владою штату Техас і урядом США після того, як Національна гвардія штату взяла під контроль ділянку кордону між Мексикою і Сполученими Штатами в рамках боротьби з нелегальною міграцією. Влада Техасу відмовилася виконувати розпорядження федерального уряду і навіть пригрозила президенту Джо Байдену зіткненням із техаськими збройними силами. Губернатори-республіканці підтримали Техас, а багато жителів штату заговорили про відділення від США. Але чи справді криза в Техасі призведе до розколу країни і відокремлення штату?
Конфлікт між владою штату Техас і урядом США розпочався далеко не вчора, а ще 2021 року, коли з ініціативи губернатора-республіканця Грега Еббота на території штату було запущено «Операцію Самотня зірка» (від прізвиська Техасу – «Штат самотньої зірки»). Метою цієї операції стало запобігання проникненню нелегальних мігрантів і наркотиків через кордон із Мексикою, що проходить уздовж річки Ріо-Гранде на території Техасу.
Операція Еббота, неузгоджена з федеральною владою, проводилася з численними порушеннями прав людини, і влітку 2022 року Мін’юст США почав розслідування діяльності департаменту громадської безпеки Техасу. Однак, оскільки ситуація з нелегальною міграцією на кордоні тільки погіршувалася, влада штату не тільки не збавила обертів, а, навпаки, почала вживати дедалі радикальніших кроків у боротьбі з нею.
службовці Нацгвардії Техасу на кордоні США і Мексики
Так, у 2023 році на березі Ріо-Гранде було встановлено ряди колючого дроту. Однак агенти прикордонного патруля США, підпорядкованого міністерству внутрішньої безпеки, який взагалі-то і відповідає за охорону американського кордону, під час патрулювання перемістили цей дріт.
Після цього Техас позов до федерального суду, заявивши, що своїми діями агенти порушили закони штату. У середині грудня 2023 року Апеляційний суд п’ятого округу став на бік Техасу і заборонив агентам прикордонного патруля перерізати або переміщати дріт, за винятком випадків необхідності надати “невідкладну медичну допомогу” людям, які намагаються перетнути кордон.
Однак Ебботу цього здалося замало, і 11 січня 2024 року Національна гвардія і поліція Техасу взяли під контроль ділянку кордону з Мексикою у парку Шелбі біля міста Ігл-Пасс, а також заборонили доступ туди агентам прикордонного патруля. Також губернатор розпорядився закрити там контрольно-пропускний пункт. Через дії влади Техасу, за словами представників міністерства безпеки США, у Ріо-Гранде потонули троє мігрантів – жінка і двоє дітей.
Адміністрація президента США Джо Байдена зажадала від влади штату негайно надати федеральним агентам доступ до зайнятої Нацгвардією ділянки кордону. Однак ті відмовилися підкоритися.
«Ваше розпорядження відхилено», – написав у листі-відповіді генпрокурор Техасу Кен Пакстон. Він також пообіцяв, що Техас «продовжить захищати свій кордон від будь-яких спроб адміністрації Байдена підірвати конституційне право штату на самооборону».
А віцегубернатор Техасу Ден Патрік і зовсім пригрозив президенту зіткненням зі збройними силами штату. «Найбільша помилка, якої може припуститися адміністрація Байдена, – це зіткнення з правоохоронними органами, нашими збройними силами, нашою Національною гвардією на нашому кордоні, у цьому парку, в той час, коли ми насправді виконуємо роботу, яку хоче американський народ», – сказав він.
Справа дійшла до Верховного суду США, і 22 січня він ухвалив прибрати загородження і дозволив агентам прикордонного патруля перерізати або переміщати раніше встановлений колючий дріт. Однак водночас суд не заборонив владі Техасу встановлювати загородження надалі або здійснювати інші дії щодо захисту кордону.
Рішення Верховного суду викликало невдоволення серед жителів штату, які підтримують політику губернатора Еббота. У соцмережах навіть з’явився хештег #Texit, що означає підтримку відділення Техасу від США.
Сам же Еббот у відповідь на рішення суду 24 січня опублікував указ, у якому оголошувалося про «вторгнення» нелегальних мігрантів у штат. За його словами, адміністрація Байдена не захищає Техас, тому штат робитиме це сам.
На підтримку Еббота також виступили 25 інших губернаторів-республіканців, щоправда, жоден із їхніх штатів не межує з Мексикою. У своїй спільній заяві вони звинуватили адміністрацію Байдена й особисто президента країни в ігноруванні проблеми нелегальної міграції, а також послалися на Конституцію США, яка гарантує штатам захист федерального уряду в разі «вторгнення».
Президент США Джо Байден
Щоправда, їхня аргументація є доволі хиткою, оскільки самі автори Конституції, включно з 4-м президентом США Джеймсом Медісоном, на якого, зокрема, посилається Еббот, чітко пояснювали, що імміграція не може бути прирівняна до «вторгнення», оскільки «вторгнення – це ведення війни».
Крім того, питання міграції та захисту кордонів належать до відання центрального уряду, а не штатів, що неодноразово підтверджувалося в суді. А президент, згідно із Законом про заколот 1807 року, може взяти під контроль Національну гвардію будь-якого штату, зокрема й Техасу. Так, 1957 року влада штату Арканзас відмовлялася визнавати заборону расової дискримінації в школах, після чого президент Дуайт Ейзенхауер, до речі, республіканець, взяв під контроль місцеву Нацгвардію і ввів до штату війська, тим самим навівши в ньому порядок.
І якщо Байден візьме з нього приклад, то Ебботу в разі непокори, можливо, доведеться зіткнутися вже не з прикордонниками, а з федеральними військами, на що навіть найсміливіший і найрадикальніший губернатор не піде. Те ж саме станеться і в разі навіть спроби відокремлення Техасу від США, яке, до того ж, є незаконним відповідно до рішення Верховного суду 1869 року, який постановив, що штати не можуть в односторонньому порядку вийти зі складу країни.
А оскільки Еббот безумовно не є політичним самогубцем, готовим поставити свою кар’єру на кін через малоймовірний виграш у майбутньому, щоб зрозуміти суть конфлікту між Техасом і федеральним урядом, потрібно подивитися на нього як на елемент передвиборчої боротьби. У США вже тривають президентські перегони до майбутніх виборів, які відбудуться в листопаді цього року, в яких влада Техасу однозначно підтримує кандидата від Республіканської партії Дональда Трампа, який планує зробити питання міграції одним із центральних у своїй передвиборчій кампанії. Трамп, зі свого боку, вже підтримав дії Еббота.
«Коли я стану президентом, замість того, щоб забороняти Техасу (захищати свій кордон), я відправлю туди підкріплення», – заявив він. «Замість того, щоб протистояти прикордонним штатам, я використовую всі ресурси і повноваження президента США, щоб захистити країну від жахливого вторгнення, яке відбувається просто зараз».
У відповідь віцегубернатор Техасу Ден Патрік підтримав Трампа і розкритикував Байдена. За його словами, Трамп забезпечив безпеку південного кордону США в останній рік свого президентства, і тепер Техас продовжує те, що він почав.
«Куди б не приходив президент Байден, смерть іде разом із ним. Постачання фентанілу через кордон, люди, що тонуть у річці, люди, вбиті бандою MS-13, солдати, які гинуть за кордоном, – цей президент слабкий, і в листопаді його замінить Дональд Трамп, тому що американському народові вже досить».
І прикордонна криза в Техасі – це можливість для республіканців показати, що Байден, як і його соратники з Демократичної партії, є «слабкими», і не можуть розв’язати проблему нелегальної міграції, щоб завадити чинному президенту переобратися цього року. А от коли до влади повернеться «сильний» Трамп – тоді ця проблема і буде вирішена жорсткими методами. Чи правильна це тактика – ми зможемо побачити за результатами виборів уже в листопаді.
Крім того, республіканці, як і багато прихильників Texit, виступають зовсім не за вихід Техасу зі складу США, а за зміну розстановки сил між штатами і федеральним урядом щодо питання нелегальної міграції, щоб перші могли самі визначати заходи щодо боротьби з нею. Це гра в довгу, що зачіпає саму Конституцію країни, тому в майбутньому можна очікувати ще кілька подібних криз, у яких штати протистоятимуть центральній владі, домагаючись для себе більших прав.