В очікуванні незалежності: чи допоможе відставка шотландського прем’єра в боротьбі з Лондоном?
Несподівана відставка прем’єр-міністра Шотландії Ніколи Стерджен демотивувала місцевих націоналістів. Другим ударом виявився її арешт – британська поліція цікавиться фінансами Шотландської національної партії. Головної політичної мети – референдуму про незалежність Шотландії – так і не було досягнуто, на радість Консервативній партії. Чи все втрачено в боротьбі з Лондоном або надії на шотландську незалежність залишаються?
Для шотландської політики це була небачена подія. Британська поліція повідомила, що заарештувала «52-річну жінку» і вона відповідає на запитання слідчих, оскільки правоохоронні органи зазвичай не називають імен підозрюваних. Однак усі зрозуміли, що йдеться про колишню першу міністерку уряду Шотландії Ніколу Стерджен. Через кілька годин допиту політика відпустили без висунення звинувачень. Затримання пов’язане з розслідуванням фінансування Шотландської національної партії. Політикиня написала у твіттері про повну впевненість у своїй невинуватості.
Нікола Стерджен, напевно, найвідоміший шотландський політик: вона обіймала центральне становище в партії та уряді протягом десяти років. Ставши главою уряду 2014 року, вона протрималася на цій посаді протягом восьми з гаком років і стала одним із символів руху за незалежність. У лютому цього року Стерджен подала у відставку з посади прем’єра, як і її чоловік, який обіймав посаду виконавчого директора Шотландської національної партії. Стерджен Пітер Мюррелл також був затриманий для допиту і відпущений без пред’явлення звинувачень.
Поліція провела рейди в будинку в Глазго, де живе подружжя, а також у штаб-квартирі партії в Единбурзі. Подробиць обшуку не повідомлялося. Однак, з офіційною заявою виступив новий глава партії та уряду Хамза Юсаф, назвавши цей день «важким для SNP» і запевнивши всіх, що партія цілком співпрацює з правоохоронними органами. 37-річний міністр охорони здоров’я і довірена особа Стерджен змінив її на прем’єрській посаді в березні через місяць після відставки попередниці.
Журналісти припустили, що і відставки, і подальші затримання пов’язані між собою. Розслідування партійного фінансування почалося ще в липні 2021 року, коли поліція отримала скарги на незаконне використання внесків до скарбниці. Доходи призначалися, зокрема, на нову кампанію з проведення референдуму про незалежність Шотландії, який у підсумку так і не відбувся. На підставі семи скарг прокуратура ухвалила рішення про розслідування.
Головне питання розслідування – на що було витрачено понад 600 тисяч фунтів стерлінгів, зібраних для нового референдуму про незалежність. У фінансових звітах партії зазначено, що гроші було отримано в період із 2017 до 2020 року, і партія обіцяла витратити їх на конкретну справу. Але до кінця 2019 року в скарбниці залишалося лише близько 270 тисяч фунтів. Мюрреллу довелося навіть позичати власній організації 100 тисяч фунтів, щоб забезпечити нормальне функціонування. А ще через рік партія знову взяла в нього в борг таку саму суму, повернувши половину попередньої позики.
Такий незвичайний спосіб фінансування збентежив членів партії. Але на той час прес-секретар SNP заспокоював усіх, що ця позика була «особистим внеском виконавчого директора з метою допомогти з рухом грошових коштів після виборів», і вся бухгалтерська документація в повному порядку. Однак скарбник партії Дуглас Чепман подав у відставку, мабуть передбачивши проблеми. Сама ж Нікола Стерджен заявляла, що її «не хвилюють» фінансові питання, а гроші до останнього пенса буде витрачено на кампанію зі здобуття незалежності.
У своїй промові з приводу відставки з посади прем’єра політикиня назвала безліч причин, які не дозволяють їй продовжити керувати урядом. «Чи правильно для мене буде продовжувати? І що більш важливо, чи правильно це буде для країни, для моєї партії та справи незалежності, якій я присвятила своє життя?» – сказала Стерджен на спішно скликаній пресконференції в Единбурзі в лютому цього року. І на обидва запитання вона відповіла сама ж – «Ні», додавши, що її рішення було не реакцією на нагальні проблеми, а результатом тривалого і глибокого осмислення всієї ситуації.
Усі помітили, що серед цих причин було відсутнє розслідування партійного фінансування. Однак, журналісти вирішили, що воно і є головне – і політик передбачала швидкий арешт свого чоловіка і звинувачення їхньої родини у фінансових махінаціях. «Зараз – саме час для мене, для моєї партії і для моєї країни. І я розумію і розумом, і серцем, що саме зараз – саме час», – наголосила вона в заяві пресі.
Попри енергійну політику Стерджен щодо здобуття незалежності регіону, її бурхливі дискусії з Лондоном з часом знаходили все менше підтримки серед прихильників. Головним провалом її політики стала відмова центральної влади провести референдум про незалежність у Шотландії, який Стерджен активно просувала всі останні роки. Тим самим вона повторює долю свого попередника: 2014 року політик змінила свого наставника Алекса Салмонда на посаді першого міністра Шотландії після провалу першого референдуму про незалежність.
Друга спроба закінчилася у Верховному суді Великої Британії: у листопаді 2022 року п’ятеро суддів одноголосно проголосували за заборону проведення референдуму. Суд постановив, що шотландський парламент не має повноважень ухвалювати такий закон. Таким чином головна обіцянка Стерджен виборцям виявилася нездійсненною – провести голосування 19 жовтня 2023 року. Варіант на кшталт каталонського – незаконного проведення референдуму про відокремлення – не розглядається, оскільки це призвело б до північно-ірландського сценарію, про який пам’ятають і в Лондоні, і в Единбурзі.
Після відходу самої Стерджен постає питання про подальшу політику всієї партії, ослабленої фінансовими розслідуваннями і невдачами в боротьбі за незалежність. У якомусь сенсі ця боротьба – політичне прокляття SNP, оскільки хто б не замінив її на посаді прем’єра і глави партії, він буде змушений повторювати ті самі слова про незалежність регіону – оскільки це головна програмна мета партії і сенс її існування. Таким чином, Хамза Юсаф може лише ритуально повторити ідею проведення нового референдуму.
Як би не ставилися шотландці до постаті Стерджен та її партії, останнє слово все одно залишається за Лондоном. Правляча у Великій Британії Консервативна партія дотримується хитрої стратегії, яка дозволяє відмовляти будь-яким ініціативам шотландців: консерватори наполягають, що ще Девід Кемерон дозволив проведення першого референдуму з умовою, що питання буде закрите для найближчого покоління. З невеликою перевагою шотландці висловилися за залишення в королівстві. Це дало Лондону аргумент у суперечці з Единбургом.
Тоді Стерджен та її соратники придумали нову підставу для повторного референдуму. Вони переконували консерваторів, що після Брекзиту умови змінилися – і Шотландію не питали, чи хоче регіон виходити з Євросоюзу. Таким чином, це питання можна вирішити на новому референдумі. Витончена логіка SNP знову не сподобалася Лондону – і питання застопорилося. Скільки б не змінювалося консервативних прем’єрів на Даунінг-стріт, жоден із них не погоджувався йти на поступки шотландцям. Це означає, що, поки при владі у Великій Британії перебуває консервативний уряд, про референдум можна забути.
Шотландським націоналістам доводиться тільки чекати зміни політичного клімату в Лондоні. Політологи вбачають один можливий варіант проведення повторного референдуму: якщо на наступних парламентських виборах виграє Лейбористська партія, але не отримає абсолютної більшості. Тоді в разі переговорів про коаліцію SNP може висунути свою головну умову – проведення повторного референдуму про незалежність замість підтримки лейбористів.
Однак, навіть отримавши згоду Лондона, шотландські націоналісти зіштовхнуться з іще однією, важливішою перешкодою, – думкою самих горян. Не всі беззастережно підтримують SNP та їхнє бажання відокремитися – за триста років країна економічно, культурно і політично вросла в британське життя, тож переконати всіх у вигодах здобуття незалежності – це складна робота, яку ще необхідно виконати. Партія Стерджен постійно публікує документи про «нову Шотландію», пропонуючи виборцям поміркувати, чи потрібно залишатися в союзі з англійцями.
Ще за часів пандемії коронавірусу політикиня говорила, що це рубіж, і після спаду епідемії Шотландія має здобути незалежність. Брекзит сильно підкосив економіку регіону, як і пандемія. У майбутньому SNP обіцяла возз’єднатися з Євросоюзом і зберегти свободу пересування з Ірландією та рештою Великої Британії. Також Стерджен говорила про нову шотландську валюту та орієнтування на зелені технології, а також пом’якшення міграційної політики для збільшення ринку праці.
Ці спроби показати привабливе майбутнє не надто успішні: вже безліч років прихильників і противників незалежності в Шотландії приблизно порівну, що показав єдиний вдалий референдум. Новий прем’єр консерваторів Ріші Сунак, який традиційно виступає категорично проти референдуму, називає резонний аргумент, який обеззброює його опонентів: Лондон дає великі пільги і багато в чому субсидує шотландську економіку, яка перебуває в занепаді. Хто прийде на допомогу Единбургу, коли він залишиться сам на сам зі своїми проблемами?