Віртуальна війна Мадуро: Венесуела хоче анексувати регіон сусідньої країни
Столітня територіальна суперечка між Венесуелою і Гайаною розгорілася з новою силою після референдуму, влаштованого Ніколасом Мадуро. Політик встиг оголосити майже дві третини сусідньої країни територією Венесуели. Бразилія стягує до кордонів війська, США проводять навчання з Гайаною. Чи почнеться нова війна в Південній Америці?
Президент Венесуели Ніколас Мадуро підписав шість указів, які формально включають частину сусідньої Гайани – регіон Ессекібо – до складу країни. Також Мадуро підписав декрет про створення в регіоні підрозділів державної нафтогазової компанії PDVSA і металургійного конгломерату CVG. Главою нового штату призначили капітана Алексіса Родрігеса Кабельо.
Раніше в країні відбувся референдум про статус Ессекібо. Він став відповіддю Венесуели на рішення Міжнародного суду ООН, який заборонив здійснювати будь-які дії на порушення територіальної цілісності Гайани. Влада стверджує, що понад 95% тих, хто проголосував, підтримали приєднання регіону. Незважаючи на вражаючу цифру, у референдумі взяли участь лише близько 2 мільйонів осіб.
Це приблизно 10% населення країни, які мають право голосу. Явка на референдумі виявилася вкрай низькою, що відзначили користувачі в соцмережах. Вона була набагато нижчою за очікувану владою, навіть незважаючи на примус до голосування. На порожні виборчі дільниці прийшли держслужбовці, які проголосували так, як очікував від них уряд.
У відповідь президент Гайани Ірфаан Алі заявив, що його уряд уже звернувся до союзників і регіональних партнерів по військову допомогу. «Якщо Венесуела продовжить так безрозсудно й авантюрно діяти, регіон буде змушений відповісти. Саме цим ми і займаємося», – заявив президент. Бразилія на тлі ескалації збільшила військову присутність у північному прикордонному районі.
Уважно стежать за розвитком ситуації і в США. Під час конфлікту американські війська навіть провели повітряні маневри разом із ВПС Гайани. Вашингтон запевнив Джорджтаун у «беззастережній підтримці». Насамперед Гайана цінна американцям як регіон, багатий на нафтові поклади: у країні видобувається лише мала частина розвіданих запасів. Фактично конфлікт полягає в тому, хто володітиме цими покладами.
Територіальна суперечка між Венесуелою та Гайаною має давню історію. Венесуела вважає, що ця територія перебувала в її межах під час іспанського колоніального періоду. Каракас виступає проти рішення Міжнародного арбітражного трибуналу 1899 року, який відніс Ессекібо до тодішньої Британської Гвіани. Гайана проголосила незалежність від метрополії 1966 року.
Конфлікт розгорівся з новою силою 2015 року, коли американська компанія ExxonMobil відкрила в Ессекібо велике родовище нафти. Цього року Гайана провела аукціон і надала великим міжнародним компаніям право боротися за ліцензію на ведення розвідувальних робіт у регіоні. Для Гайани видобуток і експорт нафти – основа економіки, і аукціон, мабуть, став приводом для невдоволення Каракаса.
Венесуела є країною з найбільшими розвіданими запасами нафти у світі. Однак після введення американських санкцій і корупції в уряді економіка країни перебуває в жалюгідному стані. Санкції діяли протягом багатьох років, і тільки в жовтні цього року їх почали пом’якшувати. Мадуро знав, що голосування може перекреслити цю ініціативу і все одно зважився на референдум.
Для Мадуро референдум і сварка з сусідом – це перевірка його виборчого потенціалу перед прийдешніми президентськими виборами, що відбудуться наступного року. Після перемоги на виборах 2019 року Мадуро зіткнувся з виступами опозицій. У країні фактично з’явилося двовладдя, десятки країн визнали главою держави лідера опозиції Хуана Гуайдо. Хоча опозиціонерам не вдалося утримати владу, до 2024 року вони готують єдиного кандидата.
Один із можливих сценаріїв – це провокації на кордоні за участю армії. Якщо Мадуро вважатиме, що програє на виборах, він може скористатися результатами референдуму і оголосити в країні надзвичайний стан. Тоді вибори можна буде відкласти під серйозним приводом на невизначений термін, а конфлікт розтягувати стільки часу, скільки буде потрібно.
Однак експерти не очікують, що цей дипломатичний скандал переросте в реальне військове протистояння. Якщо Венесуела зважиться на військове вторгнення в Ессекібо, то здійснити його буде можливо тільки через територію Бразилії. У районі венесуельсько-гайанського кордону війська фактично не можуть пересуватися через складний ландшафт. На відкритий конфлікт із Бразилією Мадуро не піде.
У венесуельських школах почали розповсюджувати оновлену мапу, на якій спірний регіон зображений як як офіційний штат країни. Територія площею 160 000 км2 займає майже дві третини Гайани. Мадуро направив додатковий контингент до штату Дельта-Амакуро, що знаходиться на кордоні з Гайаною. Видимість ескалації корисна режиму до певного моменту: перші жертви обов’язково позначаться на результатах виборів, які необхідно будь-що-будь виграти.