To reset your password, please enter your email address or username below.

Вранці – гроші, ввечері – голос: Маск заграє з виборцями Трампа

До президентських виборів у США залишилося кілька днів – і змагання за голоси виборців досягло свого піку. У цій ситуації головний прихильник Трампа Ілон Маск запропонував небезпечну з точки зору закону стратегію: платити виборцям за лояльність.

Мільярдер активно включився в передвиборчу кампанію республіканців через особисту симпатію до Дональда Трампа. Маск фактично врятував його фонд, пообіцявши щомісяця жертвувати кілька десятків мільйонів доларів. Але бізнесмен пішов ще далі і заснував «супер-PAC» America PAC – комітет політичних дій, який об’єднує донорів, що жертвують на кампанію кандидата.

Суперкомітети відрізняються від звичайних тим, що можуть отримувати необмежені пожертви від приватних осіб, корпорацій, різних організацій та інших комітетів. Також комітет не пов’язаний зі штабом підтримуваного політика безпосередньо. Це дає більшу свободу дій, і Маск почала збирати багатотисячні мітинги на підтримку Трампа.

На одному з них Маск оголосив, що до президентських виборів, які відбудуться вже 5 листопада, він розігруватиме 1 мільйон доларів серед тих, хто підпише його петицію на підтримку першої та другої поправок до Конституції США. Перша поправка гарантує свободу слова, а друга – зберігання та носіння зброї.

Одразу ця лотерея викликала серйозні питання про законність дій Маска. Річ у тім, що учасниками розіграшу стають виборці штатів, що «коливаються», які традиційно визначають результат перегонів. Дії бізнесмена можуть серйозно вплинути на вибір виборців і фактично означати їхній підкуп. Однак не все так просто.

Виборчі закони США прямо забороняють платежі за реєстрацію для голосування або за саме голосування. Під платежем мається на увазі «все, що має грошову цінність, включно з готівкою, спиртними напоями, лотерейними білетами та посібниками із соціального забезпечення, як-от продовольчі талони». Але Маск не платить гроші за голоси – він лише пропонує підписатися під петицією.

Думки американських юристів розділилися. Деякі експерти вважають, що дії Маска незаконні, оскільки він фактично створює лотерею, в якій можуть брати участь тільки зареєстровані виборці. Інші ж вважають, що Маск не порушує закон, оскільки він платить за підписання петиції, а не за реєстрацію для голосування, нехай навіть петицію можуть підписати тільки зареєстровані виборці.Суперкомітети відрізняються від звичайних тим, що можуть отримувати необмежені пожертвування від приватних осіб, корпорацій, різних організацій та інших комітетів. Також комітет не пов’язаний зі штабом підтримуваного політика безпосередньо. Це дає більшу свободу дій, і Маск почала збирати багатотисячні мітинги на підтримку Трампа.

Прокурор Філадельфії Ларрі Краснер подав позов проти Маска і America PAC, вимагаючи припинити розіграш. Краснер вважає цю затію «незаконною лотереєю», яка обманом змушує виборців розкривати свою особисту інформацію і давати політичні обіцянки в обмін на шанс виграти приз. Міністерство юстиції США також надіслало попередження America PAC, вказавши на те, що розіграш може порушувати закон.

Губернатор Пенсільванії Джош Шапіро, демократ, закликав правоохоронні органи «придивитися» до дій Маска. Шапіро вважає, що вливання такої кількості грошей у політику викликає серйозні питання. Генеральний прокурор Північної Кароліни і секретар штату Мічиган раніше проводили розслідування щодо America PAC після того, як з’ясувалося, що комітет збирав особисті дані виборців.

У Краснера не так багато шансів заборонити лотерею Маска до виборів президента: навіть якщо суд ініціює розслідування і відкриє слухання, це станеться вже після голосування. На той час розіграш вплине на вибір виборців. Питання полягає в тому, наскільки цей вплив очевидний: у «хитких» штатах, де результат виборів непередбачуваний, навіть незначне збільшення явки може зіграти вирішальну роль.

Ще однією проблемою є опитування виборців: в американській соціології відомий феномен «сплячих» республіканців, які відмовляються брати участь в опитуваннях і тим самим спотворюють статистику. Саме ці мовчазні виборці забезпечили перемогу Трампа 2016 року, хоча до останнього моменту вона для соціологів була не очевидна. Цього року ситуація може повторитися – і таких співчуваючих намагається мотивувати Маск.

Побоювання через зростаючий вплив Маска призвели до того, що американські ЗМІ почали називати бізнесмена «майбутнім олігархом». Трамп пообіцяв, що зробить мільярдера головою нового органу – комісії з ефективності уряду. Цей орган проводитиме всеосяжний аудит діяльності та фінансів уряду і даватиме рекомендації щодо «кардинальних перетворень».

Аналітики вважають, що союз республіканців із мільярдером – їхня головна зброя проти демократів. У нього не тільки величезні фінансові можливості, чим він уже допоміг Трампу, але також і чудовий медійний ресурс. Акаунт Маска в його соцмережі X має понад 200 мільйонів передплатників – і бізнесмен використовує свій профіль у пропаганді проти демократів і особисто Камали Гарріс.

Якщо врахувати лотерею, що викликає питання, серед жителів штатів, які «вагаються», то Маск запропонував республіканцям значний набір інструментів для перемоги в передвиборчих перегонах. Трампісти використовують будь-яку можливість для розширення свого електорату – рахунок іде не на тисячі, а на сотні виборців у конкретних соціальних групах. І заради виграшу вони готові навіть порушити закон.

Автор публікації

Коментарі: 0
Публікації: 314
Реєстрація: 22.06.2020