Щоб скинути пароль, будь ласка, введіть свою електронну адресу або ім'я користувача нижче.

Як Тетчер і Рейган: чи зможуть Мелоні і Трамп зав’язати «особливі відносини» між Італією і США?

20 січня прем’єр-міністр Італії Джорджа Мелоні стала єдиною з європейських лідерів, якій вдалося бути присутньою на інавгурації президента США Дональда Трампа. Раніше вона відгукувалася про нового президента США як про сильного і проникливого захисника інтересів Заходу, а він у відповідь називав її «фантастичною жінкою». Зараз Мелоні і Трамп активно зміцнюють зв’язки між Італією і США. Але чи вдасться їм вибудувати «особливі відносини» за образом тих, що існують між Лондоном і Вашингтоном? Що може стати на заваді цьому, і як дружба Мелоні та Трампа позначиться на Європі?

20 січня прем’єр-міністр Італії Джорджа Мелоні єдиною з європейських лідерів була присутня на інавгурації президента США Дональда Трампа. А всього за два тижні до цього вона прилітала до Флориди для зустрічі з ним у його резиденції в Мар-а-Лаго. Тоді Мелоні заявила, що її візит «перевершив усі очікування». У результаті про неї заговорили як про нового ключового союзника Трампа в Європі.

За словами заступника міністра закордонних справ Італії Едмондо Чіріеллі, Трамп вибрав Мелоні як найкращого партнера в ЄС через її авторитет, а також через надійність і стабільність італійського уряду. «Це корисно для Італії і також буде корисно для ЄС», – додав він.

І справді, відома своїми постійно мінливими кабінетами міністрів, які рідко доживають до кінця терміну, нині Італія може похизуватися напрочуд стабільним урядом, особливо на тлі інших великих європейських країн, на кшталт Франції та Німеччини, що зіткнулися з політичною кризою та позачерговими виборами. А перемога ультраправих «Братів Італії» на виборах до Європарламенту в червні минулого року ще більше зміцнила статус лідера партії Мелоні як провідного європейського політика.

Тому не дивно, що Трамп вибрав саме її як свого нового ключового партнера в Європі. Під час візиту Мелоні до США на початку січня цього року він назвав її «фантастичною жінкою», яка «дійсно підкорила Європу». Сама ж глава італійського уряду заявила, що новий президент США захищатиме інтереси Заходу, а його здібності до геополітики можуть змусити російського лідера Володимира Путіна сісти за стіл переговорів для вирішення конфлікту з Україною. «Трамп вміє знайти баланс між дипломатією і стримуванням», – сказала вона після візиту до США.

Крім того, Мелоні і Трамп дуже близькі один до одного за ідеологією. Італійський прем’єр активно бореться з імміграцією, прагне укласти угоди з африканськими країнами для стримування потоку біженців, і хоче перевіряти чоловіків, які шукають притулку в країні, у двох центрах, які Італія побудувала на території Албанії. Також уряд Італії проводить консервативну політику, зокрема вводячи заборону на сурогатне материнство і заходи для обмеження абортів.

Важливим фактором також є й особисті стосунки між Мелоні та Трампом. Ще перед візитом прем’єра Італії в Мар-а-Лаго в січні обидва лідери вели жваві дискусії під час поїздки Трампа до Франції в грудні для участі в церемонії відкриття собору Паризької Богоматері, коли вони і домовилися про майбутній візит Мелоні.

Крім того, у Мелоні склалися близькі стосунки з радником Трампа, власником Tesla і X Ілоном Маском, який у новій адміністрації США обійняв посаду глави Департаменту ефективності уряду. Так, на заході в Нью-Йорку у вересні 2024 року Маск заявив, що вона «всередині ще прекрасніша, ніж зовні», у відповідь на що Мелоні назвала його «дорогоцінним генієм».

Також уряд Мелоні почав переговори з компанією Starlink, яка входить до бізнес-імперії Маска, про укладення контракту на п’ять років. За словами влади країни, італійським військовим і дипломатам необхідний надійний супутниковий зв’язок, який пропонує Starlink, і вони не можуть чекати до 2030 року, коли мають запустити альтернативну європейську систему IRIS2.

Однак ініціатива уряду викликала різку критику з боку опозиції. Хоча ініціатива і виправдана з технічного та практичного погляду, її противники непокояться, що приєднання Італії до системи Starlink дасть змогу Маску, а відповідно, й адміністрації США, контролювати її важливі державні дані, що є секретними і зачіпають питання суверенітету. Також італійські компанії на чолі з Leonardo Group вже беруть участь у програмах державного супутникового зв’язку ЄС (GOVSATCOM) і створенні IRIS2.

Крім того, після звільнення на початку січня італійської журналістки Сесілії Сали, заарештованої в Ірані в грудні минулого року, внаслідок переговорів між Римом, Вашингтоном і Тегераном, Ілон Маск, з яким, як повідомляють, зв’язувалася сім’я журналістки, написав у X, що зіграв невелику роль у цьому. Він додав, що не контактував з Іраном, а просто «порекомендував підтримку з боку США».

Зазначимо, що Тегеран звільнив Салу в обмін на обіцянку звільнити іранського громадянина Мохаммада Абедіні, заарештованого в Італії за ордером, виданим США. І в той момент, коли тривали переговори про звільнення, які Мелоні назвала «дипломатичною тріангуляцією» між США, Італією та Іраном, вона якраз перебувала з візитом у Мар-а-Лаго, допомагаючи забезпечити, щоб нова американська адміністрація поставилася до ситуації з розумінням. І судячи з того, що переговори пройшли успішно, їй це вдалося, як вдалося і налагодити прямий канал зв’язку з Трампом.

Усе це дало привід говорити про те, що Мелоні і Трамп можуть створити особистий альянс, подібний до того, що існував між прем’єр-міністром Великої Британії Маргарет Тетчер і президентом США Рональдом Рейганом у 1980-х роках. Однак цьому здатні завадити серйозні підводні камені, які існують у відносинах Риму і Вашингтона.

Для початку, питання підвищення витрат на оборону. Трамп вимагає, щоб країни НАТО, зокрема європейські союзники США, підняли витрати на свою оборону до 5% від ВВП. Однак Італія є однією з восьми держав Північноатлантичного альянсу, які витрачають на військову сферу менше 2% від ВВП. І з огляду на величезний зовнішній борг країни, Рим навряд чи зможе втричі збільшити витрати на свою оборону найближчими роками.

Другий камінь спотикання – це питання України. Трамп активно виступає за якнайшвидше розв’язання української кризи, зокрема шляхом переговорів із Володимиром Путіним. Також після вступу на посаду він призупинив на 90 днів допомогу іншим країнам. Це стосується і невійськової допомоги Україні, яка здійснювалася через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).

Водночас Мелоні з моменту вступу на посаду прем’єра Італії надає підтримку Києву. Італійська влада неодноразово продовжувала дозвіл на постачання Україні військової допомоги, і нещодавно парламент країни схвалив чергове продовження допомоги до кінця 2025 року.

«Що стосується України, адміністрація Трампа постарається знайти спосіб установити діалог із Росією, щоб досягти рішення, і, ймовірно, попросити Європу брати участь більше, – сказав професор міжнародної історії в SciencesPo в Парижі й експерт із трансатлантичних відносин Маріо Дель Перо, – це поставить Італію у скрутне становище».

Мелоні вже була змушена виправдовуватися за агресивну риторику Трампа щодо зовнішньої політики, заявивши, що його нещодавні висловлювання щодо можливої анексії Гренландії, Панами та Канади – це стримувальний фактор, «переконливе послання іншим великим світовим гравцям, а не ворожий крок». У разі ж України, особливо якщо Трамп піде на поступки Путіну, їй буде набагато складніше виправдати подібні дії свого союзника, особливо з огляду на те, що Італія активно допомагає Києву.

І третій момент – питання мит на імпорт товарів у США, які хоче запровадити Трамп. Якщо він введе тарифи в розмірі 10%, то це коштуватиме орієнтованій на експорт економіці Італії 7 млрд доларів, за даними аналітичної компанії Prometeia. А в групі підприємств малого бізнесу Confartigianato підрахували, що втрати для Італії внаслідок введення мит і зовсім становитимуть 11 млрд євро. Зараз її профіцит у торгівлі зі Сполученими Штатами становить 42 млрд євро, і США є другим найбільшим експортним партнером країни після Німеччини.

І експерти вважають, що в разі виникнення конфлікту між США та Європою щодо питання мит, України чи якогось іншого, Мелоні, незважаючи на її сильну позицію в ЄС, як італійська націоналістка, захищатиме інтереси, насамперед, своєї країни. «Наївно вважати, що вона зможе захищати інтереси ЄС, тоді як вона, найімовірніше, стане троянським конем Трампа в Європі, – сказала директорка Інституту міжнародних відносин у Римі Наталі Точчі, – коли вона зіштовхується з важким вибором, то завжди зрештою обирає євро-скептицизм, тому що саме його вона підтримує в душі».

Як приклад тут можна навести ситуацію зі Starlink, оскільки, незважаючи на побоювання інших європейських країн з приводу Маска і створення європейської супутникової системи IRIS2, Мелоні веде переговори з американською компанією, бо супутниковий зв’язок необхідний італійській владі зараз, а не у віддаленому майбутньому.

На інавгурації Трампа 20 січня Мелоні заявила, що «Італія завжди буде прихильною до зміцнення діалогу між США і Європою як найважливішого стовпа стабільності і зростання наших спільнот». Однак у реальності італійський прем’єр, найімовірніше, зміцнюватиме діалог між США та їхніми союзниками в Європі лише в тих випадках, коли це буде вигідно самому Риму. В інших же випадках вона віддасть перевагу використанню своїх «особливих стосунків» із Трампом для захисту інтересів, насамперед, своєї власної країни.

Автор публікації

Коментарі: 0
Публікації: 160
Реєстрація: 21.10.2019