To reset your password, please enter your email address or username below.

Журналіст-розслідувач: робота у сучасних реаліях

Чи можна говорити про цензуру у вік глобалізації та відкритої інформації? Здавалося б ні! Будь-яка людина, що має аналітичний склад розуму і здатний бачити причинно-наслідкові зв’язки міг би порівняти наявну у відкритих джерелах інформацію та зробити деякі висновки.

Проте ті, хто робить цю роботу, і по суті, транслює ту саму відкриту інформацію, але вже після аналізу – раптово стають неугодними у своїй країні, або змушені це робити всупереч своїм фінансовим потребам, обмежуючи себе та сім’ю в матеріальному.

Головна проблема, з якою стикаються сучасні автори-розслідувачі – опір можновладців усіх рівнів, який іноді виявляється причиною не лише морального тиску, а й зміни місця проживання, відходу з професії та навіть загибелі.

Саме заради вирішення цих проблем свого часу і був створений проект NewsPrice, що ставить на перше місце можливість кожного автора ділитися висновками і доносити до читача існуючу проблематику і об’єктивну реальність.

Особливо цінним у створеному кейсі можна вважати те, що його засновниками, волею доль, стали білоруські журналісти, які реально зіткнулися з монолітною цензурою на всіх рівнях влади та розуміють: якого це – працювати в умовах тотального контролю та безпрецедентної несвободи слова.

З їхнього досвіду виживання, у тому числі й у фінансовому плані, був вирощений грант NewsPrice з підтримки журналістів-розслідувачів, що дає можливість автору з будь-якої точки світу отримати не просто підтримку редакції медіапроекту та можливість реалізації самого процесу розслідування.

Не варто забувати про те, що кожному опублікованому тексту передує велика і складна робота, природно, що включає витрати, непосильні для того, хто повинен паралельно думати про шматок хліба для себе і своєї сім’ї.

Раніше ми вже писали про те, що представляли свій майданчик на щорічній українській конференції журналістів-розслідувачів (UIJC), організатором якої був Інститут розвитку регіональної преси (ІРРП). Майже півтора десятки років історії конференції можна занести в один з найбільш значущих активів організаторів. У той час, як свобода слова по всьому світу стала досить абстрактним поняттям, а десь і зовсім переслідуються, журналістика – це неймовірно складний процес і не говорити про це не можна.

У цьому ж матеріалі ми хотіли б розповісти, що на цьому заході нашими авторами було представлено розслідування Сергія Герасимовича «Контрабанда по-білоруськи», проведене спільно з колегами з Платформи-375 та Виборчкому.

Докладніше про порушену у розслідуванні темі можна прочитати у самому матеріалі. Але найголовніше в цьому те, що ми не зупиняємось і йдемо далі, готуючи другу частину, де будуть відповіді на питання, на які не вдалося відповісти одразу. І сподіваємося, що будемо почуті людьми, які зобов’язані за обов’язком служби припиняти протиправні дії на території будь-якої держави.

Ми закликаємо кожного автора, який має бажання та досвід приєднуватися до нас та наших колег для висвітлення об’єктивної реальної картини світу, для протидії шахраям та злочинцям у будь-яких чинах та країнах і для того, щоб люди розуміли, що відбувається поруч із ними. Якщо ви вибрали шлях журналіста, то це ваш прямий обов’язок. А ми готові вас у цьому підтримати, зокрема й фінансово.

Минулого року авторами, що співпрацюють з майданчиком, було написано кілька десятків аналітичних матеріалів та проведено понад тридцять розслідувань на різні теми, серед яких: питання вакцинації в країнах Східної Європи, порушення карантину владними, кабальні умови продажів вакцини «Pfizer» державам, питання міграції, продажу людей, незаконна реалізація підакцизних товарів, тіньові схеми збагачення чиновників різного рангу тощо.
І у 2022 році команда проекту готова не тільки не зупинятися, а й нарощувати темпи та гостроту актуальних публікацій, залучаючи нових авторів за допомогою спеціальних програм та грантів, яскравим прикладом яких є основний грант проекту, присвячений підтримці журналістики даних: програма фінансується Єврокомісією, діятиме протягом усього року, і передбачає допомогу авторам у використанні інструментів OSINT та матеріальну підтримку від $2000 до $10000.

В прошлом году авторами, сотрудничающими с площадкой было написано несколько десятков аналитических материалов и проведено более тридцати расследований на различные темы, среди которых: вопросы вакцинации в странах Восточной Европы, нарушения карантина власть имущими, кабальные условия продаж вакцины «Pfizer» государствам, вопросы миграции, продажи людей, незаконная реализация подакцизных товаров, теневые схемы обогащения чиновников самого разного ранга и т.д.

И в 2022 году команда проекта готова не только не останавливаться, но и наращивать темпы и остроту актуальных публикаций, привлекая новых авторов с помощью специальных программ и грантов, ярким примером которых является основной грант проекта, посвященный поддержке журналистики данных: программа финансируется Еврокомиссией, будет действовать в течение всего года, и предусматривает помощь авторам в использовании инструментов OSINT и материальную поддержку от $2000 до $10000.

Автор публікації

Коментарі: 0
Публікації: 271
Реєстрація: 03.12.2020